Zgłosuj na książki roku 2017

1 805
1 558
8322206666
geokuba

Tekst powieści Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy" oparto na czwartym wydaniu opublikowanym w Warszawie w 1938 roku nakładem Gebethnera i Wolffa (Zakład Drukarski F. Wyszyński i S-ka).
Po raz pierwszy powieść ta ukazała się w 1937 roku w tej samej oficynie.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piotr | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Zacznę od wspomnień. Cofnę się w czasie o ponad trzydzieści pięć lat. Wiejska szkoła i kino objazdowe. Zbiorowy seans, jeden z pierwszych filmów , które zobaczyłem. Czarno - biały film "Szatan z siódmej klasy". Nigdy nie zapomnę ciszy, która rzadko panowała w tamtych murach szacownej Alma Mater. Uczucie, które wtedy mnie ogarnęło, nie jest do opisania.To jeden z pierwszych, a może pierwszy film, który zobaczyłem na dużym ekranie, w prowizorycznych warunkach.
Dlaczego wcześniej nie przeczytałem "Szatana z siódmej klasy" Nie wiem. Jakoś nie było okazji. A to wielki, wielki błąd.
Kornel Makuszyński pisze w taki sposób, który przykuwa uwagę. Słowa, ozdobniki, metafory - wszystko jest tutaj wybitne, przemyślane. Niezwykłą historia zwykłego chłopca, który udaje się w okresie wakacyjnym na wieś, aby pomóc rodzinie profesora rozwiązać zagadkę drzwi, które zostają ukradzione.
Historia Adasia Cisowskiego jest niezwykła, zarówno w filmie, jak i na papierze, chociaż tutaj pierwowzór pisany...

czytek | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Świetna, trzymająca w napięciu, przygody, tajemnice, no i do tego jeszcze wątek kryminalny... Bardzo przystępnie napisana powieść, która pomimo swego wieku wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. A to już o czymś świadczy :)
Ja cenię ją najbardziej za ponadczasowość i tryskający z niej humor.
Główny morał tej książki to optymizm, ponieważ główny bohater, w każdej sytuacji był dobrej myśli i zachowywał dobry humor. Najbardziej podobała mi się scena kiedy profesor odkrył, że Adam poznał jego metodę... Jest to najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek przeczytałem! Polecam bo naprawdę warto przeczytać!!!

Jedna z moich ukochanych książek dzieciństwa. Czytana wiele, wiele razy. Ale i tak zawsze się śmieję, kiedy profesor Gąsowski zdaje sobie sprawę, że utracił swoją "metodę" i kiedy Adaś po raz pierwszy widzi Wandę. Uważam, że Kornel Makuszyński przeszedł samego siebie, opisując symptomy miłości od pierwszego wejrzenia!:)

I tylko na końcu jest ten dopisek, po którym zmartwiałam. Bo autor skończył swoją powieść, w Zakopanym, w lecie, 1937 roku! I uświadamiałam sobie, że Adaś Cisowski ma lat 17, że jest rocznikiem Kolumbów, że mieszka w Warszawie, a za dwa lata wybuchnie wojna..., a później Powstanie...

Moje początki z powieścią, można by powiedzieć, okołokryminalną. Jedna z niewielu lektur szkolnych, która mnie wciągnęła. Podobały mi się te tajemnice, zdolności Adasia do rozwiązywania zagadek i jakoś tak bardzo polubiłam profesora Gąsowskiego. Tak więc miło wspominam tę książkę.

Catalina | 2010-08-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zakochałam się w tej książce pewnego nudnego, listopadowego wieczoru i kocham ją do tej pory. Humor i optymizm to główne cechy tej książki.

anek7 | 2010-09-25

Jedna z ukochanych książek mojego dzieciństwa. Makuszyński w najlepszej formie. Książka skrzy się humorem i nawet przestępcy potraktowani są z przymrużeniem oka. Do czytania dla wszystkich od lat 9 do 99.

adamats | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kochajcie Cherezińską do jasnej cholery! Tak parafrazując Gałczyńskiego woła Ferula recenzując na stronach LC znakomity „Legion”. A ja parafrazując parafrazę zawołam: „Czytajcie Makuszyńskiego do kroćset!” Albo: „…do diaska!” Albo też „… do pioruna!” Bez względu na to do czego bym się odwoływał, czytajcie Makuszyńskiego, bo niezmiernie rzadko natknąć się teraz można na tego typu mądrą literaturę napisaną piękną polszczyzną. Czytajcie – przede wszystkim – młodzi, czytajcie mimo, że czasem to lektura szkolna, albo wręcz korzystajcie z okazji, bo macie szansę przeczytać coś wyjątkowego.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nadużywam dużych słów w odniesieniu do autora tworzącego bajki i błahe historyjki dla dzieci i młodzieży. Ale zanim ktoś tak powie, nich spróbuje przykuć uwagę młodego człowieka jakąkolwiek opowieścią. Niech spróbuje sprawić, aby w dobie filmów 3D, szerokopasmowego internetu i wszechobecnych smartfonów, przykuć uwagę małolata na tyle aby słuchał z rozdziawionym dziobem albo...

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-24

Sam już nie pamiętam, co było pierwsze: książka czy film? W każdym razie, czytając powieść „Szatan z siódmej klasy” miałem przed oczami twarze bohaterów filmu w reżyserii Marii Kaniewskiej z 1960 r. Prawdę mówiąc tylko jedną twarz. Poli Raksy. Podobną wizję miał na początku lat 80-tych Grzegorz Markowski. Ba, on poszedł znacznie dalej. Za jej twarz dałby się nawet zabić. A czy dałby się zabić za fiołkowe oczy panny Wandzi Gąsowskiej? Jeśli nie, Adaś Cisowski z pewnością chętnie by go zastąpił. Chociaż niezupełnie…

Kim był ów tajemniczy Adaś? To bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, spryciarz kuty na cztery nogi, zdolny uczeń, wrażliwy i uczuciowy chłopiec. Nie, on na pewno nie dał by się zabić. Wychodził cało z wielu opresji, śledził przestępców, rozwiązywał podchwytliwe zagadki, łamał dziewczęce serca, szukał skarbów. Mam poważne podejrzenie, że to właśnie z postaci Adasia Cisowskiego garściami czerpał Ian Fleming pisząc bestsellerowe powieści o przygodach agenta Jamesa...

Osobliwe Delirium | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2014

Kolejna książka, po którą sięgnęłam tylko ze względu na to, iż była to lektura szkolna.
Książek tego typu nie lubię. Coś się niby dzieje, a zarazem nic. Niestety nie dobrnęłam do końca książki. Jestem tym faktem bardzo zawiedziona, książka wydała mi się bardzo nudna.. Może kiedyś jeszcze po nią sięgnę, choć w to wątpię, bo wtedy najprawdopodobniej znienawidzę tę książkę jeszcze bardziej. Książka najwidoczniej nie była mi pisana. Cóż, tak się czasami zdarza. Komuś książka ta może się podobać, a komuś nie.

Danway | 2011-11-16
Przeczytana: 1995 rok

Wspaniała, cudowna, dająca wiele radości i uśmiechu oraz pokazująca, że lektura wcale nie musi być nieciekawa, lecz wręcz przeciwnie...

Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.