Szatan z siódmej klasy

Okładka książki Szatan z siódmej klasy Kornel Makuszyński
Okładka książki Szatan z siódmej klasy
Kornel Makuszyński Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2005-01-01
2005-01-01
śledztwo kampania napoleonska skarb wakacje

Początek uroczy, ale gdy zaczyna się właściwa fabuła, robi się jałowo.

Początek uroczy, ale gdy zaczyna się właściwa fabuła, robi się jałowo.

Aż wstyd się przyznać ale nie znałem książki, choć widziałem dwie ekranizacje. Chciałem sobie porównać i przeczytać oryginał. Musze przyznać, że książka aż kipi humorem i napisana jest wspaniałym gawędziarskim stylem. Mimo upływu lat od jej napisania, książka broni się znakomicie. Nic się nie zestarzała, nadal może bawić.

Po przeczytaniu kilkudziesięciu książek, oglądając wcześniej film, mogę stwierdzić, że film jest dobry, a książka jeszcze lepsza. To samo dotyczy "Szatana z siódmej klasy".
Wspaniały powrót do lat młodzieńczych, wspomnień o czarno - białej telewizji i przygód Adasia Cisowskiego.

Istnieją takie książki, które z upływem lat nie tracą na wartosci, tylko wprost przeciwnie, zyskują uznanie u czytelnika za doskonale opisaną historię, zastosowany styl, język, ciekawostki, humor i ponadczasowość. Taką książką jest dla mnie "Szatan z siódmej klasy". Lektura, która nie ulega znudzeniu wraz z dojrzewaniem czytelnika. Czytana w młodości i za "czasów dorosłych" wciąż sprawia przyjemność. Kornel Makuszyński stworzył opowieść o odwadze młodego bohatera, jego determinacji, sprycie i umiejętności dedukcji. Na kartach książki można ujrzeć też pięknie i subtelnie opisane powstawanie tzw. "pierwszej miłości". Mało, który autor potrafi opisać rodzące się uczucia dwojga młodych ludzi z taką klasą i smakiem. Zachwycić się można również obecnym w książce humorem, wstawkami w języku łacińskim, dobrze użytymi porównaniami do pojęć z mitologii i umiejętnie budowanym napięciem wątku kryminalnego. Historię połyka się w całości, czytając na jednym wdechu. Kornel Makuszyński stworzył młodzieżowe arcydzieło na miarę swoich czasów, które mimo dawnego języka wciąż może wprawić w zachwyt czytelnika w obecnych czasach.

nie pamietam dokladnego roku

nie pamietam dokladnego roku

urocza.

urocza.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Po wielu latach wracam do "Szatana z siódmej klasy" by go odkryć na nowo i stwierdzić że to była jedna z mych ulubionych lektur. Kornel Makuszyński stworzył wspaniałego bohatera Adasia Cisowskiego. Inteligentnego, nad wiek dojrzałego, mistrza w rozwiązywaniu arcytrudnych zagadek, przy tym spokojnego, wrażliwego po prostu dobrego człowieka. Ujął mnie język, już nie staropolszczyzna a jeszcze nie współczesny, z mnóstwem nieco poetycznych przenośni w których panowała przesada.

Nieprzeciętne poczucie humoru urodzonego w Stryju artysty sprawiło że, co chwilę głośno się śmiałem.
Świetne, pełne życia dialogi często określają bohaterów. Ci z kolei zachowują się w zupełności jak prawdziwi ludzie. Choć dziś coraz mniej w nas honoru gdzie wierzyło się na słowo i braterstwa.
Wszystko uzupełnia zwięzły i barwny język.

Mam wrażenie że czym dłużej czytałem, tym powieść stawała się coraz lepsza, przygody mroziły krew w żyłach, a mi trudno było oderwać się od książki.

Zdecydowanie polecam, tę lekturę. Stawiam w pełni zasłużone 9/10, choć wahałem się nad dziesiątką.

Jeżeli książka pomimo czasu broni się pomysłem, fabułą, humorem to na pewno zasługuje na miano klasyka i to nie byle jakiego. Czytana po wielu latach nadal jest ciekawa, ma wątek kryminalny czego chcieć więcej. Fajne spojrzenie na szkołę i jej funkcjonowanie, które zdecydowanie różni się od współczesnej.

Nawet ciekawa książka i sprytny szatan

Nawet ciekawa książka i sprytny szatan

Makuszyński, pisarz optymista, uwielbiany przez dzieci i młodzież, niezrównany gawędziarz, gejzer humoru. CAŁY ON!

• Lektury
  • Lektury szkolne