Szatan z siódmej klasy

1 541
lektura, młodzieżowe, przygodowe
MaiTakeru

Inne wydania

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

• Chcę Cię usłyszeć
  • Życie i śmierć
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Lady M.
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Niewypowiedziane słowa

8,08 (13 ocen i opinii)
Życie i śmierć
Stephenie Meyer

5,69 (32 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,67 (3 ocen i opinii)
Lady M.
Ałbena Grabowska

7,31 (16 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,64 (22 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
czytek | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Świetna, trzymająca w napięciu, przygody, tajemnice, no i do tego jeszcze wątek kryminalny... Bardzo przystępnie napisana powieść, która pomimo swego wieku wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. A to już o czymś świadczy :)
Ja cenię ją najbardziej za ponadczasowość i tryskający z niej humor.
Główny morał tej książki to optymizm, ponieważ główny bohater, w każdej sytuacji był dobrej myśli i zachowywał dobry humor. Najbardziej podobała mi się scena kiedy profesor odkrył, że Adam poznał jego metodę... Jest to najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek przeczytałem! Polecam bo naprawdę warto przeczytać!!!

Jedna z moich ukochanych książek dzieciństwa. Czytana wiele, wiele razy. Ale i tak zawsze się śmieję, kiedy profesor Gąsowski zdaje sobie sprawę, że utracił swoją "metodę" i kiedy Adaś po raz pierwszy widzi Wandę. Uważam, że Kornel Makuszyński przeszedł samego siebie, opisując symptomy miłości od pierwszego wejrzenia!:)

I tylko na końcu jest ten dopisek, po którym zmartwiałam. Bo autor skończył swoją powieść, w Zakopanym, w lecie, 1937 roku! I uświadamiałam sobie, że Adaś Cisowski ma lat 17, że jest rocznikiem Kolumbów, że mieszka w Warszawie, a za dwa lata wybuchnie wojna..., a później Powstanie...

Moje początki z powieścią, można by powiedzieć, okołokryminalną. Jedna z niewielu lektur szkolnych, która mnie wciągnęła. Podobały mi się te tajemnice, zdolności Adasia do rozwiązywania zagadek i jakoś tak bardzo polubiłam profesora Gąsowskiego. Tak więc miło wspominam tę książkę.

anek7 | 2010-09-25

Jedna z ukochanych książek mojego dzieciństwa. Makuszyński w najlepszej formie. Książka skrzy się humorem i nawet przestępcy potraktowani są z przymrużeniem oka. Do czytania dla wszystkich od lat 9 do 99.

Catalina | 2010-08-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zakochałam się w tej książce pewnego nudnego, listopadowego wieczoru i kocham ją do tej pory. Humor i optymizm to główne cechy tej książki.

Kolejna książka, po którą sięgnęłam tylko ze względu na to, iż była to lektura szkolna.
Książek tego typu nie lubię. Coś się niby dzieje, a zarazem nic. Niestety nie dobrnęłam do końca książki. Jestem tym faktem bardzo zawiedziona, książka wydała mi się bardzo nudna.. Może kiedyś jeszcze po nią sięgnę, choć w to wątpię, bo wtedy najprawdopodobniej znienawidzę tę książkę jeszcze bardziej. Książka najwidoczniej nie była mi pisana. Cóż, tak się czasami zdarza. Komuś książka ta może się podobać, a komuś nie.

Danway | 2011-11-16
Przeczytana: 1995 rok

Wspaniała, cudowna, dająca wiele radości i uśmiechu oraz pokazująca, że lektura wcale nie musi być nieciekawa, lecz wręcz przeciwnie...

Caroline | 2013-08-04
Przeczytana: 13 kwietnia 2007

Książka wciągnie każdego, nawet przeciętnego dorosłego.

Adam to bardzo inteligentny chłopak. Odkrył sposób, w jaki pyta nauczyciel z historii i to dzięki niemu cala klasa miała wyśmienite oceny.Niestety, nauczyciel pomylił sobie daty i na jaw wyszło całe "oszustwo". Dzięki tej historii zauważono detektywistyczną żyłkę w chłopcu i na wakacje zostaje zaproszony na wieś, by rozsupłać pewną super-skomplikowaną zagadkę. Dużo wątków, wartka akcja czynią z lektury atrakcyjną dla dzieci.

adamats | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kochajcie Cherezińską do jasnej cholery! Tak parafrazując Gałczyńskiego woła Ferula recenzując na stronach LC znakomity „Legion”. A ja parafrazując parafrazę zawołam: „Czytajcie Makuszyńskiego do kroćset!” Albo: „…do diaska!” Albo też „… do pioruna!” Bez względu na to do czego bym się odwoływał, czytajcie Makuszyńskiego, bo niezmiernie rzadko natknąć się teraz można na tego typu mądrą literaturę napisaną piękną polszczyzną. Czytajcie – przede wszystkim – młodzi, czytajcie mimo, że czasem to lektura szkolna, albo wręcz korzystajcie z okazji, bo macie szansę przeczytać coś wyjątkowego.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nadużywam dużych słów w odniesieniu do autora tworzącego bajki i błahe historyjki dla dzieci i młodzieży. Ale zanim ktoś tak powie, nich spróbuje przykuć uwagę młodego człowieka jakąkolwiek opowieścią. Niech spróbuje sprawić, aby w dobie filmów 3D, szerokopasmowego internetu i wszechobecnych smartfonów, przykuć uwagę małolata na tyle aby słuchał z rozdziawionym dziobem albo...

Powieść „Szatan z siódmej klasy”, która jest dziełem Kornela Makuszyńskiego, to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji, że umiał rozwiązać każdą zagadkę.
Większość akcji toczy się we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii Adasia. Profesor poprosił Adasia o rozwiązanie tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Adaś pojechał wraz ze swoim nauczycielem do jego brata, ale głównie za sprawą jego bratanicy, w której Adaś podkochiwał się.

Chłopak próbował za wszelką cenę rozwikłać tę nurtującą zagadkę, choć było to niezmiernie trudne. Zaraz po przyjeździe wpadł na trop złodziei i szybko domyślił się, że chodzi tu o sprawę sprzed wielu lat. Z pamiętnika księdza Koszyczka, mieszkającego kiedyś u państwa Gąsowskich, dowiedział się, że cała historia rozpoczęła się podczas wojny napoleońskiej, kiedy do dworu zgłosili się dwaj francuscy...