Okładka książki Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor:
wydawnictwo
Nasza Księgarnia
lektura, młodzieżowe, przygodowe
typ
papier
MaiTakeru
6,52 (8907 ocen i 424 opinie)

Opis książki

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

Polecamy

Opinie czytelników
Catalina | 2010-08-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zakochałam się w tej książce pewnego nudnego, listopadowego wieczoru i kocham ją do tej pory. Humor i optymizm to główne cechy tej książki.

anek7 | 2010-09-25

Jedna z ukochanych książek mojego dzieciństwa. Makuszyński w najlepszej formie. Książka skrzy się humorem i nawet przestępcy potraktowani są z przymrużeniem oka. Do czytania dla wszystkich od lat 9 do 99.

Kolejna książka, po którą sięgnęłam tylko ze względu na to, iż była to lektura szkolna.
Książek tego typu nie lubię. Coś się niby dzieje, a zarazem nic. Niestety nie dobrnęłam do końca książki. Jestem tym faktem bardzo zawiedziona, książka wydała mi się bardzo nudna.. Może kiedyś jeszcze po nią sięgnę, choć w to wątpię, bo wtedy najprawdopodobniej znienawidzę tę książkę jeszcze bardziej. Książka najwidoczniej nie była mi pisana. Cóż, tak się czasami zdarza. Komuś książka ta może się podobać, a komuś nie.

Danway | 2011-11-16
Przeczytana: 1995 rok

Wspaniała, cudowna, dająca wiele radości i uśmiechu oraz pokazująca, że lektura wcale nie musi być nieciekawa, lecz wręcz przeciwnie...

Caroline | 2013-08-04
Przeczytana: 13 kwietnia 2007

Książka wciągnie każdego, nawet przeciętnego dorosłego.

Adam to bardzo inteligentny chłopak. Odkrył sposób, w jaki pyta nauczyciel z historii i to dzięki niemu cala klasa miała wyśmienite oceny.Niestety, nauczyciel pomylił sobie daty i na jaw wyszło całe "oszustwo". Dzięki tej historii zauważono detektywistyczną żyłkę w chłopcu i na wakacje zostaje zaproszony na wieś, by rozsupłać pewną super-skomplikowaną zagadkę. Dużo wątków, wartka akcja czynią z lektury atrakcyjną dla dzieci.

Alina | 2010-08-14

Adam Cisowski rozpracowuje system odpytywania przez nauczyciela historii. Jednak pewnego dnia nauczyciel popełnia błąd i tajemnica siódmej klasy wychodzi na jaw. Historyk po początkowej niechęci do Adama postanawia poprosić go o rozwiązanie pewnej zagadki, która dotyczyła drzwi w starym dworku pod Wilnem.

Książka jest naprawdę interesująca i zabawna. Wiele cytatów z niej było jeszcze parę lat temu w powszechnym użyciu, dlatego jest ona jeszcze bliższa czytelnikowi. Poza tym miło obserwować zmagania Adama, gdy próbuje odnaleźć skarb z epoki napoleońskiej, przeżywa różne przygody związane z całą tą historią oraz zakochuje się w fiołkowookiej Wandzie. Nie wiem, czy komuś się zdarzyło jeszcze jej nie przeczytać, jeśli jednak takie osoby istnieją, powinny to zmienić. "Szatan z siódmej klasy" jest doskonałą lekturą na lato.

W dodatku bardzo mnie cieszyło, gdy odgadywałam zagadki wraz z Adamem. Nie wiem, czy podpowiadała mi moja podświadomość, czy był inny powód moich sukcesów, mimo to był...

adamats | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kochajcie Cherezińską do jasnej cholery! Tak parafrazując Gałczyńskiego woła Ferula recenzując na stronach LC znakomity „Legion”. A ja parafrazując parafrazę zawołam: „Czytajcie Makuszyńskiego do kroćset!” Albo: „…do diaska!” Albo też „… do pioruna!” Bez względu na to do czego bym się odwoływał, czytajcie Makuszyńskiego, bo niezmiernie rzadko natknąć się teraz można na tego typu mądrą literaturę napisaną piękną polszczyzną. Czytajcie – przede wszystkim – młodzi, czytajcie mimo, że czasem to lektura szkolna, albo wręcz korzystajcie z okazji, bo macie szansę przeczytać coś wyjątkowego.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nadużywam dużych słów w odniesieniu do autora tworzącego bajki i błahe historyjki dla dzieci i młodzieży. Ale zanim ktoś tak powie, nich spróbuje przykuć uwagę młodego człowieka jakąkolwiek opowieścią. Niech spróbuje sprawić, aby w dobie filmów 3D, szerokopasmowego internetu i wszechobecnych smartfonów, przykuć uwagę małolata na tyle aby słuchał z rozdziawionym dziobem albo (jeśl...

Emisunflower | 2013-12-13
Przeczytana: 2010 rok

Tego nicponia i łobuziaka , który był na tyle mądry że przewyższał swoją inteligencją , chyba każdy zna :D Siedemnastoletniego Adasia Cisowskiego – chłopca szczerego, wesołego, niezwykle rezolutnego, o bystrym umyśle, który z łatwością rozwiązuje trudne zagadki i nie boi się nowych wyzwań. Makuszyński doskonale i barwnie zarysował sylwetki swoich bohaterów: roztargnionego i dobrodusznego profesora Gąsowskiego, pięknej Wandy o fiołkowych oczach i jej ojca – szalonego matematyka Iwa, który swym tubalnym głosem wzbudza respekt i grozę. Akcja powieści, której głównym wątkiem jest poszukiwanie ukrytego w 1813 roku skarbu, jest wartka, ciekawa, zaskakująca nagłymi zwrotami i niebezpiecznymi wydarzeniami. Wszak przeciwnikami Adasia są dwaj złodzieje, którzy, by zdobyć skarb posuwają się do uwięzienia chłopca. Cisowski z uporem dąży do rozwiązania zagadki, odkrywa kolejne wskazówki, by wreszcie udowodnić, że w pełni zasługuje na miano szatana, które nadał mu profesor historii. Co więcej, przeż...

Klakier | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

Rewelacja! Wspaniała! Trzymająca w napięciu. Polecam wszystkim lubiącym przygody i tajemnice. :)

Powieść „Szatan z siódmej klasy”, która jest dziełem Kornela Makuszyńskiego, to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji, że umiał rozwiązać każdą zagadkę.
Większość akcji toczy się we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii Adasia. Profesor poprosił Adasia o rozwiązanie tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Adaś pojechał wraz ze swoim nauczycielem do jego brata, ale głównie za sprawą jego bratanicy, w której Adaś podkochiwał się.

Chłopak próbował za wszelką cenę rozwikłać tę nurtującą zagadkę, choć było to niezmiernie trudne. Zaraz po przyjeździe wpadł na trop złodziei i szybko domyślił się, że chodzi tu o sprawę sprzed wielu lat. Z pamiętnika księdza Koszyczka, mieszkającego kiedyś u państwa Gąsowskich, dowiedział się, że cała historia rozpoczęła się podczas wojny napoleońskiej, kiedy do dworu zgłosili się dwaj francuscy żołn...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto