Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu

Tłumaczenie: Sławomir Kupisz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
historia
Ag2S

Znany niemiecki historyk ujawnia plany sojuszu II Rzeczypospolitej i III Rzeszy. Skrupulatne badania nieznanych wcześniej materiałów źródłowych doprowadziły cenionego niemieckiego historyka do szokującego wniosku: by jak najszybciej zrealizować plan ataku na Związek Radziecki, Adolf Hitler chciał zawrzeć sojusz z Polską. Co więcej, Rolf-Dieter Müller twierdzi, że idea niemiecko-polskiego...

Co więcej, Rolf-Dieter Müller twierdzi, że idea niemiecko-polskiego sojuszu wcale nie była z góry skazana na niepowodzenie. Bezlitośnie cytuje przy tym polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego, który za rozwiązanie „kwestii żydowskiej” miał obiecywać Hitlerowi pomnik w Warszawie.

Podpisany w 1934 r. polsko-niemiecki pakt o niestosowaniu przemocy doprowadził do ożywienia kontaktów między państwami, a intensywne zabiegi ze strony Niemiec, by przeciągnąć Polskę na swoją stronę, trwały aż do pierwszych miesięcy 1939 r. Gwałtowny zwrot w planach Hitlera nastąpił dopiero po odrzuceniu przez Polskę warunków dotyczących Gdańska i eksterytorialnego korytarza, biegnącego przez polskie terytorium. Starcie ze Związkiem Sowieckim zostało odłożone na później, na pierwszy plan wysunęło się rozwiązanie „kwestii polskiej”.

Najnowsza książka Rolfa-Dietera Müllera to mocny głos w trudnej powojennej debacie historycznej.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wspolny_wrog__Hitlerowski...»

Adrian F | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Wydaje mi się, że na rynek Polski książka trafiła właśnie z takim tytułem i opisem, żeby lepiej się sprzedać, a przynajmniej wywołać szok dla u niektórych potencjalnych czytelników (jak to, sojusz z Hitlerem?!. Czytelników szukających dzieła na miarę "Pakt Ribbentrop - Beck" trochę rozczaruje, gdyż nie ma tam żadnych "rewolucyjnych" myśli autora.
Zawartość książki to po prostu solidny zbiór faktów, pokazanie jak z perspektywy Niemiec wyglądało przygotowanie polityczne do II wojny światowej, wątek planowanego sojuszu z Polską wcale nie był najważniejszy, po prostu opisany jako droga, którą Hitler chciał podążać aby osiągnąć swój cel. Patrząc przez pryzmat tytułu można troszkę czuć niedosyt, jednak jako całokształt "Wspólny wróg" pozwala lepiej zrozumieć sytuację przed i po rozpoczęciu II Wojny Światowej patrząc z perspektywy hitlerowskich Niemiec. Książka zdecydowanie warta polecenia, jako rzetelne źródło historyczne. Polecam wszystkim osobom zainteresowanym tą tematyką.

Jurek | 2013-12-06
Przeczytana: 2013 rok

Nie chce mi się sprawdzać czy najpierw ukazał się „Pakt Ribbentrop-Beck” Zychowicza, czy „Wspólny wróg” Mullera, ani dochodzić czy (i ewentualnie – jak dużo) piszący później wiedział o książce poprzednika, jednak– po przeczytaniu obu – nie sposób uniknąć porównywania jednej z drugą. A zatem spróbuję w kilku punktach…
Po pierwsze: ze zrozumiałych względów praca Zychowicza traktuje o okresie krótszym, bo przecież rok 1939 w którym nagle i nieodwołalnie zakończyła się polska samodzielność polityczna i militarna był dla III Rzeszy raczej „rozkręcaniem zabawy” – mimo że przed 1939 podjęto wiele ważkich decyzji, to ich skutki pojawiły się dopiero w następnych latach.
Po drugie: obaj Autorzy inaczej dobrali źródła – o ile Zychowicz cytuje dokumenty „jak leci”, od dyplomatycznych po gazetowe, o tyle Muller skupia się na niemieckiej dokumentacji wojskowej.
Po trzecie: styl pisania doskonale odzwierciedla stereotypowe opinie o obu narodach – Zychowicz z ułańską fantazją przechodzi od...

odoaker | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Myli nieco opis, że niby książka jest o wspólnych niemiecko-polskich planach uderzenia na ZSRR. W rzeczywistości autor relacjonuje idee ataku na Rosję z punktu widzenia niemieckiego już od dziewiętnastego wieku, a "wariant polski" jest tylko jednym z nich. Niemniej jednak pozycja rzetelna ze względu na materiał źródłowy.

Tip Top | 2015-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć przy opiniowaniu tej książki jest jej tytuł oryginalny. „Der Feind steht im Osten: Hitlers geheime Pläne für einen Krieg gegen die Sowjetunion im Jahr 1939”, co należałoby przetłumaczyć: „Wróg stoi na Wschodzie. Tajne plany wojny Hitlera przeciwko Związkowi Sowieckiemu w roku 1939”. Nie pierwszy jednak raz polskiego wydawcę poniosła fantazja dyktowana celami marketingowymi. Nie da się ukryć, iż zdecydowano się na tytuł bardziej przyciągający polskiego czytelnika. Jednak jego brzmienie, (zwłaszcza podtytułu) jest mylące i nieadekwatne do treści książki. Odnosi się bowiem jedynie do jej obszernych (ale tylko) fragmentów.

Wybrany przez wydawcę tytuł bardzo zbliża omawianą książkę do pracy Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck”, jednak sama treść i styl obu książek znacząco od siebie odbiegają. Dzieło Müllera to książka historyczna (sic!), a nie historical fiction. Autor w sposób bardzo gruntowny i rzeczowy omawia zmianę kursu polityki...

tom5210 | 2013-09-18
Przeczytana: 18 września 2013

Solidnie napisana książka dotycząca polityki międzynarodowej Niemiec w okresie przed i w trakcie II wojny światowej. Jeśli ktoś oczekuje od tej książki opisu jakiegoś alternatywnego przebiegu kampanii wojennej, w których to Polska i Niemcy wspólnie atakują ZSRR, to się zawiedzie ponieważ jest to porostu bardzo rzetelny zbiór faktów politycznych z tego okresu czasu oraz po części opisany przebieg działań wojennych. Autor koncentruje się na szczegółowym omawianiu planowania dowództwa III Rzeszy, rozważa różne warianty ataków (czasami aż głowa robi się za mała od tego rozważania) oraz kładzie duży nacisk na politykę międzynarodową Polski i możliwość wspólnego sojuszu Polsko- Niemieckiego. Polecam dla fanów II wojny światowej.

hildek | 2014-04-15

Dla ludzi, którzy chcieliby się dowiedzieć, że historia międzywojennej Polski mogła się potoczyć zupełnie inaczej. Autor bardzo sumiennie podszedł do niej, niestety przez to dość trudno się ją czyta, Ale naprawdę godna polecenia.

Pio | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016