Żadnych zasad

Okładka książki Żadnych zasad Brad Thor
Okładka książki Żadnych zasad
Brad Thor Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Scot Harvath (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Scot Harvath (tom 14)
Code of Conduct
Sonia Draga
2018-04-25
2018-04-25
Radosław Madejski

Żle się czyta. Nudna i totalnie bez sensu koniec. Jakby urwana opowieść bo samemu autorowi się znudziła.

Powieść „Żadnych zasad” Brada Thora przywędrowała ze mną z biblioteki. Przyciągnęła moją uwagę atrakcyjną okładką. A opis książki sugerował, że na pewno nie rozczaruję się. Zwłaszcza, że miała być w klimacie serialu „24 godziny”, którym dawno temu zachwyciłam się, podobnie jak i reszta narodu.

Tajna agencja o niszczycielskich zapędach, której członkowie uchodzą za elitę. Wydają się nietykalni. Lecz kiedy do Waszyngtonu ktoś wysyła czterosekundowe nagranie wideo, nic nie jest pewne. Materiał rozpoczyna serię osobistych dramatów o globalnym zasięgu, a dla Scota Harvatha staje się początkiem najniebezpieczniejszego zadania w karierze.

Przyznaję się bez bicia, że to moje pierwsze spotkanie ze Scotem Harvathem. Twardy facet, dla którego nie ma niemożliwego. Podobny wielu innym bohaterom powieści sensacyjnych. Zawsze przygotowany na każdą sytuację, błyskawicznie jest w stanie opracować awaryjny plan, wszystko mu się udaje. Przynajmniej tak go odbieram. Jak dla mnie zbyt doskonały.

Jeśli chodzi o samą historię jest ciekawie poprowadzona. Bardzo szybkie tempo akcji, czytelnik nie ma czasu nudzić się. Szybko mi się ją czytało ale mimo wszystko nie do końca ją czułam. Niby było wszystko, co trzeba – superbohater, szwarccharakter, szybko akcja, Zabrakło mi tu czegoś. Może emocji... Sama nie wiem. Nie potrafiłam wczuć się w to wszystko, cały czas miałam wrażenie, że stoję obok tego wszystkiego. Niestety żaden z bohaterów powieści nie wzbudził większej sympatii. Byli dla mnie zbyt doskonali. Jedynymi osobami, które wydawały się w miarę prawdziwi byli dla mnie Benzi i Helena.

Zabrakło mi też tego złego bohatera. Niby gdzieś tam był, pojawiał się ale tylko marginalnie. Nie poznałam do końca jego motywów. Fakt, że spotkała go duża tragedia ale dlaczego akurat wpadł na taki pomysł zniszczenia świata... Chyba, że mi to gdzieś umknęło.

Książka jest ciekawa. Ale czy na tyle bym sięgnęła po inne części cyklu? Szczerze mówiąc nie wiem. Może zapoznam się z jeszcze jedną by mieć jakieś porównanie.

Twórczość Brada Thora to dla mnie całkiem nowe odkrycie. Zaintrygowana opisem książki "Żadnych zasad" nie wahałam się ani chwili aby ją przeczytać. I to była dobra decyzja!
"Żadnych zasad" to już czternasta książka z cyklu Scot Harvath. Cykl nazwany imieniem i nazwiskiem głównego bohatera, amerykańskiego agenta specjalnej jednostki antyterrorystycznej Scota Thomasa Harvatha, którego poznajemy w momencie jego wyjazdu w celu wyjaśnienia tajemniczego nagrania, które wykonane zostało w Demokratycznej Republice Konga, na którym utrwalony został napad na szpital. Autor jednak nie skupia się tylko na tym jednym wątku, a wplata w akcję jeszcze jeden groźny motyw, jakim jest szaleńcze działanie pewnego bardzo bogatego mężczyzny, który chce zniszczyć ludzkość za pomocą groźnego i bardzo niebezpiecznego wirusa, a przy życiu zostawić tylko i wyłącznie wybrane osoby. To wszystko sprawia, że akcja jest mocno dynamiczna, powoli i konsekwentnie dążymy do odkrycia prawdy, w której ujawniane są najgorsze ludzkie motywy. Walka o władzę, potężna polityka i wielkie pieniądze. Brad Thor dba o czytelnika i nie pozwala mu zbyt szybko znudzić się całą akcją. Poprzez ciekawy styl i intrygujący klimat, który nie opuszcza tej historii do ostatniej strony czas poświęcony na tę lekturę uważam za dobrze wykorzystany. Książka pokazuje jak niewiele trzeba, aby w ludziach wzbudzić najgorsze cechy i to nie tylko w fikcji literackiej, a również w prawdziwym życiu. Jest to mocna lektura, która sprawia, że czuje się lekki niepokój, ale i daje światło na całkowicie nieznane nam aspekty życia, a dodatkowo autor stworzył bardzo ciekawych bohaterów, którzy mają duży wpływ na odbieranie całej akcji. Jeśli każda z książek Brada Thora jest tak mocno wypełniona szczegółami, jest tak realistyczna i odpowiada rzeczywistości to ja z chęcią zapoznam się ze wszystkimi jego utworami. W każdej stronie jest czuć, że akcja jest zaplanowana od początku do końca. W tej pozycji, nie ma rzeczy przypadkowych. Z pewnością nie zawaham się sięgnąć po jego kolejne książki.
Myślę, że fani powieści kryminalnych i thrillerów nie będą zawiedzeni tym tytułem! Jeśli macie ochotę na dobrą książkę, to ten tytuł musicie zapamiętać!

"Żadnych zasad" to piętnasta powieść Brada Thora. Nie da się ukryć, że autor wie doskonale, jak budować napięcie i przyciągać uwagę czytelnika, który śledzi opisywane zdarzenia z zapartym tchem i niesłabnącym zaciekawieniem.

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Thora, ale na tyle interesujące, że zachęcające do sięgnięcia po jego inne książki.

Głównym bohaterem "Żadnych zasad" jest Scot Harvath, doświadczony agent specjalny amerykańskiej elitarnej jednostki antyterrorystycznej, który otrzymuje nowe zadanie, kolejny raz komplikujące mu życie osobiste.
Tym razem Scot wyrusza do Kongo, by zbadać sprawę tajemniczego nagrania, na którym anonimowy autor utrwalił napad na szpital prowadzony przez humanitarną organizację. Zapis wideo to zaledwie kilka sekund, ale – w połączeniu ze zdjęciami satelitarnymi – wygląda tak groźnie, że nie można zostawić tego bez odzewu.

W tym czasie, gdy Scot bierze udział w niebezpiecznej akcji, pewien miliarder kontynuuje swoją szaleńczą misję, która ma na celu przetrzebienie ludzkości za pomocą wirusa groźniejszego od eboli. Przy życiu mają zostać tylko wybrani. Jak i dlaczego? Tego wkrótce Harvath będzie musiał się dowiedzieć...

Akcja powieści Brada Thora pędzi z niesamowitą prędkością. Wciąż pojawiają się nowe wątki, a wraz z nimi nowe wątpliwości, które podgrzewają atmosferę. Szpiegowskie spiski, polityczne afery i gra o władzę to motywy, które przewijają się przez całą fabułę.
W związku z tym w pewnym momencie rodzi się pytanie: komu można wierzyć? Jak nietrudno się domyślić, odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna.

W wyścigu o panowanie nad światem biorą udział siły dobra i zła. Są wśród nich idealiści tacy jak Scot, są też jednak wyrachowani politycy, urzędnicy i przedsiębiorcy, a także doskonale wyszkoleni byli i obecni agenci oraz ludzie szukający zemsty na swoich wrogach.

Powieść Thora określa się mianem proroczej. Mam jednak nadzieję, że to tylko literacka fikcja, która nigdy nie znajdzie odzwierciedlenia w realnym świecie, bo to oznaczałoby jego zagładę.
Na pewno jednak jest to powieść zwracająca uwagę na kontrasty we współczesnym świecie, na pozbawiony jakichkolwiek skrupułów świat polityki oraz jego powiązania z wpływowymi środowiskami, np. farmaceutycznymi.

Niewątpliwą zaletą prozy Thora jest także lekki styl. Przekonująco i naturalnie wypadają dynamiczne dialogi oraz kreacje postaci, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Poznajemy ich motywy, trudne decyzje oraz wybory, które często wymagają poświęceń.

"Żadnych zasad" to lektura odprężająca, mimo iż trzymająca w napięciu i dająca do myślenia. Dlatego polecam ją z czystym sumieniem.

Głównym bohaterem...

Kolejny dobry thriller wlatuje na moją półkę. Thor jest znanym autorem i wielokrotnie wyróżnionym. Niestety ja nie miałam jeszcze okazji się z nim zapoznać, póki nie sięgnęłam po najnowszą powieść "Żadnych zasad".

Zostajemy wprowadzeni w świat amerykańskiego agenta Scota Harvartha, który musi opuścić kraj, aby rozwiązać zagadkę masowej śmierci w Demokratycznej Republice Konga. To wszystko dzieje się tydzień wcześniej, przed wydarzeniami w Waszyngtonie, które zostają przedstawione w prologu.

Co mi się najbardziej podobało, to styl autora, który nie używał patosu, nie stosował też przydługich, niepotrzebnych opisów i sztywnych dialogów. Starał się wprowadzić w nas w ten dziki świat, bez technologii. Myślę, że to mu się udało, a bohaterowie rzeczywiście byli realni.

Scott oczywiście przypadł mi do gustu, no bo wiecie, przystojny, amerykański agent – to się rozumie samo przez się. Ale zaraz po nim polubiłam Helenę oraz doktor Jessicę Decker.

Tutaj akcja jest bardzo dynamiczna i Thor nie pozwala nam odetchnąć. Przez cały czas coś się dzieje, a nasz agent w ogóle się nie nudzi. Jestem pewna, że książki Thor czyta się, bo są świetne i wciągająca, a Żadnych zasad to właśnie idealny tego przykład. Doskonała gratka dla fanów kryminałów i thrillerów.

Nie chcę wam zdradzać szczegółów fabuły, bo stracicie przyjemność z czytania i zagadki zostaną rozwiązane. Na pewno mogę was zapewnić, że raczej się nie zawiedziecie. Thor zaserwował nam porządną historię, doprowadzoną od A do Z. Autor musiał przygotować się do pisania takich książek, pozyskując odpowiednią wiedzę i uwierzcie, tutaj znajdziecie sporo szczegółów, więc za to go podziwiam. Przygotował się do pisania i to widać w całej fabule. Zresztą najważniejsze literackie wyróżnienia o czymś świadczą i Thor dał nam na tacy świetną powieść. Sięgnijcie po "Żadnych zasad", jeśli jesteście fanami tego gatunku, albo po prostu ciekawi was autor.

• Biblioteka Miejska
  • Cykle 👾
  • 000 Biblioteczka
  • Domowa biblioteka
  • Nowe serie kontynuacja

Dodaj cytat z książki Żadnych zasad