Dziecko. Pielęgnowanie i wychowanie

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
6 (15 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
8320020638
poradniki

Jest to bestseller z zakresu literatury pediatrycznej. Książka ta cieszy się ogromną popularnością w USA. Przetłumaczona została na 39 języków świata. Czwarte wydanie polskie zostało rozszerzone i znacznie zmienione. Autorzy to znani i cenieni lekarze amerykańscy. Publikacja jest napisana w sposób przystępny, nawet dla niedoświadczonych rodziców. Autorzy przedstawiają w niej najrozmaitsze problemy z zakresu pielęgnowania i wychowania dziecka.

Basia | 2017-10-11

Książka kiedyś była rewolucyjna. Rady typu "ojcze nie bój się wziąć swojego dziecka na ręce" zapewne 70 lat temu były potrzebne. Obecnie te, oraz bardzo pragmatyczne (np. pralka ułatwi dbanie o odzież wszystkich członków rodziny czy jak wyciąć idealną dziurkę w smoczku) niestety straciły na aktualności ;) Dla osób, które przyswoją sobie to, co w książce najcenniejsze (moim zdaniem): jeśli jesteś kochającą matką potrafiąca zachować zdrowy rozsądek reszta się ułoży to wartościowa lektura. Resztę (jak np. jak uchronić własne dziecko przed homoseksualizmem) radzę czytać co najmniej z przymrużeniem oka. Ba, nawet zasady żywienia niemowląt uległy delikatnym zmianom, które mi i mojemu zdrowemu rozsądkowi jak najbardziej odpowiadają, więc do powyższej lektury radzę odnosić się ze świadomością, że również w naukach o pielęgnacji i wychowaniu niemowląt istnieje coś takiego jak postęp.

Andrzej2020 | 2017-01-07

Książka ta ponoć rewolucyjna była gdy ją wydano po raz pierwszy w USA, gdy ją pierwszy raz wydawano w Polsce a i do dzisiaj zachowała swą wartość. Powinni ją przeczytać wszyscy oczekujący na dziecko.

Spock radzi zgodnie z nowoczesną wiedzą medyczną (a wszędzie jeszcze wiele pokutuje "wiedzy" z czasów o 100 lat odległych), ale bez "najbardziej nowoczesnych" pomysłów (z których wiele ma wartość, ale niemniej z nowoczesnych poradników płynie śmiecia). Bez, tak popularnych w ostatnich 20 latach, bezsensownych ilustracji (trzęsie mnie, kiedy widzę poradnik, którego połowę objętości zajmują śliczne zdjęcia bobasów, wklejone tylko dla ozdoby (i powiększenia książki).

Spokój i umiarkowanie to główne rady Spocka. Jednocześnie opisane sa niebezpieczeństwa, kiedy należy jak najszybciej udzielić pomocy lub wzywać karetkę.
Wiadomo, dziecko to nawał obowiązków, zmiany itp. Ale to nie kataklizm i z pomocą tej książki można znacznie lepiej (i spokojniej) sobie poradzić.

Marta Zuzanna | 2017-10-15
Małgorzata | 2014-11-02