Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie

Okładka książki Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie Robert Needlman, Benjamin Spock
Okładka książki Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie
Robert NeedlmanBenjamin Spock Wydawnictwo: Rebis poradniki
poradniki
Rebis
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka Robert Needlmaan, Benjamin Spock
Dziecko. Pielę... Robert Needlmaan, B...
Okładka książki Dziecko. Pielęgnowanie i wychowanie Michael B. Rothenberg, Benjamin Spock
Dziecko. Pielę... Michael B. Rothenbe...

Po książkę z wydawnictwa Rebis sięgnąłem dwa dni po urodzeniu trzeciego syna. Uznałem, że po kilku latach przerwy warto sobie przypomnieć obsługę dziecka i podstawowe zagadnienia. Jak zawsze w tego typu opracowaniach zacząłem od spisu treści i tu pierwsze miłe zaskoczenie, jakie mnie spotkało. Książka to prawdziwe kompendium wiedzy od narodzin dziecka, przez jego dorastania aż po osiągnięcie przez niego pełnej dojrzałości. Nie sądziłem, że w jednej pozycji można zawrzeć tak dużo informacji i porad.

Mnie na samy początku zaciekawił rozdziały „jak wychować zdrowe psychicznie dziecko” i „Częste problemy rozwojowe i zaburzenia zachowania”. Początkowo chciałem przeczytać tylko jeden fragment, ale książka na tyle mnie zaciekawiła i wciągnęła, że spędziłem przy niej kilkadziesiąt minut. Sposób prowadzenia narracji jest bardzo przyjemny i wciągający. Autor w jasny i przejrzysty sposób przedstawia poszczególne zagadnienia. Działy takie jak „czego potrzebują dzieci”, „stres traumatyczne przeżycia” oraz „różne modele rodziny” zrobił na mnie ogromne wrażenie. Objaśnienia są dość krótkie i bardzo dobrze. Można znaleźć tu podstawowe i bardzo ciekawe wyjaśnienia interesujących nas zagadnień. Jeśli temat nas wyjątkowo zaciekawi, wtedy możemy już zgłębiać wiedzę w fachowej literaturze. Ilość poruszanych z tematów może przyprawić o zawrót głowy.Okazuje się, że ja jako rodzic trzech synów, o wielu rzeczach nie miałem pojęcia. Przyznaję, że gdym poznał książkę parę lat temu, łatwiej mi by było zrozumieć dorastanie moich chłopców. Część zachowań moich i dzieci stała się teraz jaśniejsza i łatwiejsza do zaakceptowania. My jako rodzice zawsze będziemy się starali być perfekcyjni w wychowaniu dzieci. Niestety w tej pogodni za tym często nierealnym wyobrażeniem, zapomnianym, że jesteśmy tylko ludźmi. Popełniamy i będziemy popełniać błędy, ale rozumienie zachodzących procesów i zachowań będzie dużo łatwiejsze po przeczytaniu tej pozycji. Będzie ona zajmowała, ważne miejsce na naszej półce z książkami. Jestem przekonany, że będziemy do niej wielokrotnie wracać. Nawet gdym nie miałbym dzieci, z chęcią przeczytałbym tę książkę, jest naprawdę ciekawa i ilość tematów w niej zawarty jest imponujący.

Nigdy nie zapomnę, gdy podczas pierwszej ciąży postanowiłam przeczytać jeden z tych cudownych poradników dla przyszłych rodziców. W końcu wszystko ma być idealne, na tip top przygotowane i niczego nie powinno zabraknąć. A moja wiedza o tym co mnie czeka ma być większa od wiedzy wszystkich naukowców razem wziętych. Efekt? Spanikowałam, że nie mam zamontowanych w domu czujników gazu… Wtedy zrozumiałam, że rada koleżanki: tylko nie czytaj tych poradników i encyklopedii, jest jedną z najbardziej trafionych!

W związku z tym, z małą rezerwą podeszłam do książki „Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie” autorstwa Benjamina Spocka. Amerykański pediatra jako pierwszy zajął się psychoanalizą, by zrozumieć czego tak naprawdę potrzebują dzieci. Uaktualnił to i rozszerzył później Robert Needelman. No i się zdziwiłam! Jest to poradnik bez przesytu mądrych, średnio zrozumiałych dla przeciętnego przyszłego rodzica słów. Łatwo i przyjemnie się go czyta. Co najważniejsze autorzy nie traktują odbiorcy jak nierozumnej istoty. Przedstawiają prosto, aczkolwiek inteligentnie różnego typu kwestie, które dotyczą nie tylko noworodków. Faktycznie, można zauważyć, że książka napisana jest zgodnie z ideą jaką Spock chciał przekazać wszystkim mamom: you know more than you think you do. Nie wyczytamy tu nic typu: zaczynając karmić dziecko piersią skieruj je w stronę piersi (naprawdę i taką radę „napotkałam” na swojej drodze!). Mając półtorarocznego Groszka i miesięczną Pszczołę również z nich skorzystałam. Fakt, jest to poradnik nowoczesnych rodziców od malucha po nastolatka – jak napisano na okładce.

Książka jest podzielona na kilka części. Dziecko rok po roku i tu podział na poszczególne lata. Przykładowo: Pierwszy rok życia – od czwartego do dwunastego miesiąca czy Przedszkolak: od trzech do pięciu lat. Pomocne jeżeli chcemy dowiedzieć się czegokolwiek jedynie w temacie naszej pociechy, a pominąć rady dla młodszych czy starszych dzieci. Druga część poświęcona jest odżywianiu, trzecia wychowaniu i psychice naszego podopiecznego, w tym seksualności, mediom czy dziadkom. Problemy rozwojowe i wychowawcze to temat czwartej części, szkoła i nauka piątej, a zdrowie szóstej. Czyli jak widzicie, prócz praktycznych porad dotyczących wycierania pupki dla „książkowych rodziców”, możemy wyczytać co autorzy radzą w kwestii, przykładowo randkowania rodziców czy kontaktów z byłymi partnerami oraz pogodzenia pracy i wychowywania potomstwa. Wszystkie rady, które znajdziemy w tej książce co ważne nie są wzięte z kosmosu. To zaczerpnięte z życia, potwierdzone różnymi badaniami pomocne wskazówki. Wszystko składa się na przyjemny podręcznik dla rodzica.

Poradnik zawiera również coś takiego jak Klasyczny Spock. To opisane w ramce pod tekstem własne doświadczenia odnoszące się do omawianej sytuacji.

Jedynym minusem jak dla mnie jest to, że za mało poświęcono uwagi kobietom rodzącym poprzez cesarskie cięcie. Jednak to nie jest aż tak problematyczne, gdyż rady z książki można i tak odnieść do tego przypadku.

Jednak nie wystarczy jedynie moje przekonywanie i tłumaczenie się dlaczego sięgnęłam po jakikolwiek poradnik dotyczący dzieci. Polecam wszystkim poszukującym jakiejkolwiek rady dotyczącej malucha sięgnięcie po tą pozycję książkową.

Z: http://dzieciecapodroz.blogspot.com/2015/07/dziecko-moli-ksiazkowych.html

troche staroswieckie regoly. Cos dla etnologow:)

troche staroswieckie regoly. Cos dla etnologow:)

Rewelacyjny poradnik dla młodych rodziców! Znajdziecie w nim wiele przydatnych informacji. Często powracam do tej książki i traktuję ją jako główne źródło rzetelnych informacji dotyczących rozwoju dziecka. Polecam!

Polecam wszystkim rodzicom, którzy oczekują na narodziny swego pierwszego dziecka lub już się Nim cieszą. Dzięki Autorowi za tę książkę. Ile razy do niej sięgałam ! Nawet gdy moja pierwsza Córka miała już kilka lat. W kłopotach zawsze znalazłam odpowiedź lub wskazówkę co robić dalej, nawet wtedy gdy córka niepostrzeżenie zjadła niedopałek papierosa Dziadka, z popielniczki. Każda Rodzina powinna mieć w domu tę książkę. Wspaniale napisana przez lekarza - ojca 4. dzieci i pediatrę. Gorąco polecam.

• Dziecko
  • Poradniki