The Monstrumologist: The terror beneath

Okładka książki The Monstrumologist: The terror beneath Rick Yancey
Okładka książki The Monstrumologist: The terror beneath
Rick Yancey Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Monstrumolog (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Monstrumolog (tom 1)
Simon & Schuster
2010-01-01
2010-01-01
085707024X

Porywająca historia

Porywająca historia

Bardzo ciekawy tytuł, z odnajdującym się w książce pierwszoosobowym narratorem. Mroczny klimat, wciągająca treść zostająca w głowie na dłużej. Skłania do refleksji i rozmyślań

Nietypowe zdarzenia, dziwne i straszne obiekty badań oraz makabryczne odkrycia.

Will Henry jako asystent doktora musiał być gotowy na prace w trudnych warunkach, wstawanie o nieludzkich porach i straszne wręcz przerażające widoki. W zamian otrzymywał dach nad głową i mógł się uczyć od doktora wątpliwego fachu z dziedziny monstrumologii, czyli potocznie rzecz ujmując uczył się być badaczem potworów. Jednak nikt nie pytał Willa o to czy on tego w ogóle chcę tak było i już.
O monstrumologach wiedzieli tylko nieliczni, najczęściej Ci którzy potrzebowali ich pomocy. Jeszcze mniej liczna grupa mogła się uczyć tego fachu.

Jakie makabryczne sprawy przyjdzie im badać?
Kim jest doktor i dlaczego Will jest pod jego opieką?

Książka jest bardzo ciekawa i jest napisana w intrygujący sposób. Zawiera dość makabryczne opisy.
16+

Nietypowe zdarzenia, dziwne i straszne obiekty badań oraz makabryczne odkrycia.

6.5/10
fajna, klimatyczna, dobrze zarysowana relacja nauczyciel-uczeń

6.5/10
fajna, klimatyczna, dobrze zarysowana relacja nauczyciel-uczeń

"Badacz potworów" autorstwa Ricka Yanceya odkrywa przed czytelnikiem świat nieznanych istot. Głównym bohaterem jest Will Henry, sierota mieszkająca z ekscentrycznym monstruologiem, dr Pellinore'em Warthropem. Razem podążają śladami bestii, badając ich naturę i zwalczając zagrożenie, jakie stwarzają dla ludzkości. W trakcie swoich przygód Will odkrywa mroczne tajemnice związane z istnieniem potworów oraz poznaje swoje własne granice odwagi, to pełna napięcia lektura, która wciąga czytelnika w mroczny świat bestii i tajemnic.

Powieść niesie ze sobą wyjątkowy nastrój, który wprowadza nas w mroczny i niebezpieczny świat, pełen tajemniczych stworzeń. Opisy potworów są wciągające i tworzą wokół czytelnika atmosferę napięcia oraz niepewności. Autor świetnie balansuje pomiędzy ukazywaniem strachu a zachowaniem odpowiedniej ilości tajemnicy, co przyciąga uwagę i podtrzymuje zainteresowanie.

Nieoczywistość bohaterów stanowi dodatkową zaletę tej powieści. Główni bohaterowie nie są czarno-biali, mają swoje wady i tajemnice, co czyni ich bardziej realistycznymi i bardziej angażującymi. Czytelnik nie zawsze jest w stanie przewidzieć ich działania i wybory, co dodaje elementu zaskoczenia i trzyma w napięciu.

Autor posługuje się bardzo fajnym stylem narracji, który jest jednocześnie zrozumiały i przyjemny dla czytelnika. Jego zdolność do tworzenia obrazowych opisów oraz budowania suspensu sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Przy tym, styl autora nie staje się nużący ani pretensjonalny, co dodatkowo zwiększa przyjemność płynącą z lektury.

Podsumowując, "Badacz potworów" to powieść, która zachwyca świetnym klimatem, intrygującymi opisami "potworów" i nieoczywistymi bohaterami. Rick Yancey stworzył fascynującą historię, która jest wciągająca od pierwszej do ostatniej strony. Polecam ją wszystkim miłośnikom mrocznej fantastyki, którzy szukają wciągającej i dobrze napisanej powieści.

Witaj w świecie "Badacza potworów", gdzie skrywają się tajemnice, a groza czyha w najmniej spodziewanych miejscach. Rick Yancey, mistrz literackiego napięcia, zaprasza nas w podróż pełną niebezpieczeństw i nieznanych istot.

Przygoda rozpoczyna się wraz z bohaterem o niezwykłym imieniu Will Henry. Jego los splata się z doktorem Warthropem, wyjątkowym naukowcem o ekscentrycznej osobowości. Razem wnikają w mroczne zakątki, aby odkrywać potwory tkwiące w cieniu naszych koszmarów.

Jednak choć na horyzoncie widnieją obietnice tajemnicy i niezwykłych odkryć, nie wszystko w tej opowieści mnie przekonało. Książka w pewnym momencie zaczęła tracić swój blask, a napięcie, które tak pięknie zapowiadało się na początku, nie wywołało u mnie ekscytacji.

Rick Yancey, jak zwykle, posługuje się pięknym stylem pisania, wzbudzającym wyobraźnię i malującym pejzaże pełne niepewności. Jego talent do tworzenia atmosfery grozy i podkręcania napięcia jest niezaprzeczalny. Jednak w przypadku "Badacza potworów" czułem, że ta moc nie została w pełni wykorzystana.

Niemniej jednak nie sposób zapomnieć o oryginalności tego autora. Rick Yancey potrafi zaskoczyć czytelnika, wplatając nieoczekiwane zwroty akcji i ukazując zło w najbardziej banalnych sytuacjach. To wspaniałe, że autor wciąż eksploruje nowe tematy i nie boi się ryzykować.

Ostatecznie, "Badacz potworów" to opowieść, która mimo pewnych wad i niedoskonałości wciąż posiada swój urok. Nie mogę dać tej książce pełnej aprobaty, ale nie można zapomnieć, że każda przygoda z Rickiem Yanceyem jest wyjątkowa i wartka. Dlatego, z oceną 4/10, zachęcam do odkrycia innych dzieł tego zdolnego pisarza, które mogą zaskoczyć i porwać Cię w wir nieznanych światów.

Super książka! Pozycja obowiązkowa dla każdego kto lubi dreszczyk emocji podczas czytania. Przy okazji polecam również drugą część ;')

Ciekawa pozycja. Dobrze zbudowane postacie, nietuzinkowa tematyka. Ciekawy język. Może nawet skuszę się na 2 tom :)

Badacza potworów” zacząłem czytać w zeszłym roku, ale że cała akcja straciła na tajemniczości po kilkudziesięciu stronach, zaniechałem dalszej lektury. To była szósta książka zeszłego roku, której nie doczytałem, więc w przerwie od „Windy” Tomasza Sablika, wziąłem ją ponownie w swoje ręce. Jeszcze raz przemieliłem wymagania wobec niej

Historię poznajemy z relacji Willa Henry’ego, który tracąc rodziców, trafia pod opiekę ekscentrycznego doktora-monstrumologa. Jak wspomniałem, pierwsze kilkadziesiąt stron było niezwykłą przyjemnością czytelniczą. Oryginalność słownictwa, szczegółowość krwawych opisów i aura tajemniczości skutecznie utrzymywały mnie przy lekturze, przywodząc na myśl najlepsze opowiadania Lovecrafta. Niestety tracimy to dalej, brak tej niepewności, tego strachu, które dla autora „W górach szaleństwa” są znamienne. W dalszej części mamy już praktycznie same polowania (napisane zresztą bardzo spójnie) na kochające ludzkie mięso antropofagi. Książka opatrzona kategorią wiekową +14 jest chyba małą pomyłką, bo to horror z krwi i kości, przywodzący klasyki kina gore, dla młodzieży raczej starszej. Krew się leje, flaki latają. Ma wyobraźnię ten Yancey.

Na pierwszy plan wysuwa się postać doktora, którego w ostatecznym rozrachunku lubię i nienawidzę jednocześnie. Pozostali bohaterowie dobrze go kontrastują, ale nie są w stanie przyćmić blasku jego szaleństwa (czy na pewno jest to szaleństwo? ;P)

Osoby, które śledzą mój profil, z pewnością zauważyły, że sięgam po dziwne, nieraz dość oryginalne książki i to właśnie jedna z nich. Jest obrzydliwie, strasznie, ale i ciekawie! Żeby nie było, że nie ostrzegałem - czytasz na własną odpowiedzialność.

Historię poznajemy z relacji Willa...

Musicie przeczytać o tych potworach!
Bo to powieść błyskotliwa, zwinna i sprytna. Dowiecie się z niej, nie tylko jak ustrzec się *Antropofagów, ale również jak szukać piękna mimo przeciwności i brzydoty.

Powieść kręci się wokół dwóch głównych bohaterów doktora monstrumologii i jego młodocianego, osieroconego asystenta imieniem Will Henry. Każda z postaci została dogłębnie skonstruowana i obdarzona bogatą przeszłością i intrygującym charakterem.

Doktor i chłopak są od siebie zależni, mimo, że nie widać tego po pierwszych stronach książki. Trzeba wsiąknąć w te powieść, aby poznać zagmatwane historie. Uważam właściwie, że zaczynając czytać…nie da się nie wsiąknąć.

„Badacz potworów” to poruszanie się miedzy poddaszem a piwnicą, między cmentarzem a podziemiami. Wiele kuriozalnych scen i absurdu nadają powieści wyjątkowy charakter, a nieszablonowo skonstruowani bohaterowie dodatkowo urozmaicają lekturę.

Powieść ma głębię i nie chodzi tu tylko o to, że bohaterowie schodzą do podziemi i grzebią w grobach. Tutaj ważne są relacje i wzajemne powiązania, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością i porywa z sobą masę przedmiotów.

reszta recenzji na stronie

Musicie przeczytać o tych potworach!

• Horror