Piąta fala

Okładka książki Piąta fala Rick Yancey Patronat LC
Okładka książki Piąta fala
Rick Yancey Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Piąta fala (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Marcin Wróbel
postapokalipsa dystopia inwazja

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Wciągająca książka i to jest jest główna zaleta. Główna bohaterka Cassie jest momentami irytująca a w samej koncepcji obcych dużo jest pytań i luk fabularnych. Mam nadzieję, że to się wyjaśni w dalszych cześciach.

Dobrze napisane, ale to nie mój styl i nie takiego post - apo poszukuję. Powieść ma swój target i w tej przygodowo - infantylnej stylistyce wypada dobrze. Nie dziwi Mnie jej sukces, natomiast nie będę dalej brnął w ten cykl.

Książka nie jest zła , ale jednak trochę mnie rozczarowała. Początek jakoś ciężko mi szedł , ale potem nagle się wciągnąłem. Jednak gdzieś tak od połowy jak bohaterka spotyka tajemniczego chłopaka poziom opadł i książka zaczęła mnie nudzić. Mam też wrażenie , że była zbyt rozciągnięta. I kolejnych części jakoś nie mam ochoty czytać

Pozycja mocno zachwalana, ale jakoś mozolnie mi szło jej czytanie. Może kolejny tom bardziej mnie wciągnie.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CgefXC3M02y/

Pierwsza fala. Ciemność
Druga fala. Powódź
Trzecia fala. Zaraza
Czwarta fala. Uciszacze
Tylko cztery fale wystarczyły, by z Ziemii w ciągu kilku miesięcy zniknęło 7 miliardów ludzi, a została zaledwie garstka.
Cassie, jako jedna z ocalałych, próbuje uciec przed pozaziemskimi istotami. Zabijają one wszystkich tych, którzy przeżyli dotychczasowe fale.
Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że jeśli chce przeżyć, nie może nikomu zaufać.
Jednak w pewnym momencie, zostaje uratowana przez Evana.
Wie, że bez niego nie poradzi sobie w obecnym świecie.
Wie, że nie powinna mu ufać.
Jednak, czy będzie to ważne gdy nadejdzie piąta fala?

Już dawno, nie bawiłam się tak dobrze podczas czytania.
"Piąta fala", to książka, która od pierwszych stron mnie pochłonęła, i to doszczętnie.
W świecie, w którym każdy człowiek jest wrogiem, a zaufanie to rzecz najcenniejsza, wiele może się wydarzyć.
Przy pierwszych 100-150 stronach, trochę się nudziłam, jednak później było już tylko lepiej.
Podział wydarzeń na przeszłe i teraźniejsze, jak dla mnie - na plus. Były one napisane w przyjemny i łatwy sposób, przez co, ani razu się nie pogubiłam.
Bardzo przypadło mi do gustu też to, że nie było tylko jednej perspektywy, a kilka.
Co do bohaterów - po prostu wow. Byłam zaskoczona jak dobrze zostali wykreowani. Ich zachowanie, charakter czy uczucia były ukazywane w przejrzysty sposób, tak aby pokazać jak najlepiej, jak czuli się w danym momencie.
A zakończenie? Uważam, że jest to największy atut tej książki. Akcja, nie zwalnia tam tempa, nawet na sekundę.
Warto wspomnieć, że książka jest drastyczna.
Wiele elementów zostało zaczerpniętych z historii, w tym także obozy koncentracyjne. (Nie są one 1:1, jednak niektóre elementy takie jak: palenie ciał, grabienie wszystkich kosztowności ofiar, są po prostu podobne)

Historia ta jest warta przeczytania. Pokazuje, ile, jako ludzie, jesteśmy w stanie wytrzymać, znieść.
Pokazuje, ile jesteśmy w stanie poświęcić, wliczając w to, niestety, życie drugiej osoby.
J.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CgefXC3M02y/

Pierwsza fala. Ciemność
Druga fala. Powódź
Trzecia fala. Zaraza
Czwarta fala. Uciszacze

Liczyłam na coś lepszego - liczyłam na więcej inwazji, na więcej obcych, na trudy przetrwania w świecie, któremu grozi zagłada... I jakoś nie czuje się usatysfakcjonowana 😉
Skończyłam czytać parę dni temu, a jednak teraz kiedy miałam wystawić ocenę, to nawet nie byłam pewna czy doczytałam do końca - tak bardzo końcówka nie zapadła mi w pamięć. Wrażenia po przeczytaniu mam bardzo neutralne: nie jest to jakaś super pozycja, ale też nie było męczarnią czytanie jej.

Świetna książka która przypomina mi trochę klimatem ,, Łabędzi śpiew". Walka ocalałej garstki ludzi z najeźdźcami z kosmosu. Przy tej książce nie można się nudzić.

Poznajemy historię kilku nastolatków, których życie całkowicie się zmienia po pierwszej fali inwazji obcych, po której nadchodzi również kilka kolejnych. Nadchodzi przerażenie i chaos, podczas którego nie można ufać nikomu.
Książka z każdą stroną wciągała mnie coraz bardziej, z chęcią sięgnę po kolejne części.

Na początku byłam zafascynowana pomysłem na fabułę, bo obejrzałam film i koniecznie chciałam poznać kontynuację historii.
Jednak przez pierwsze 100 stron nie mogłam się wciągnąć. Przeszkadzał mi język, ciągle skakanie z teraźniejszości do przeszłości, co mi się czasem mieszało i słabo wiedziałam ile czasu minęło z jednego do drugiego wydarzenia.
Jednak im dalej tym lepiej.
Co ciekawe dostrzegłam naprawdę sporo różnic między filmem a książką i szczerze o wiele bardziej wolę książkę. Szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązywanie niektórych wątków (zwłaszcza tego z Evanem Walkerem).
Nie ma co, ostatecznie podobało mi się bardzo i choć na początku bardzo prosty język mi przeszkadzał, po czasie okazał się wybawieniem, bo tłumaczenia scen i wydarzeń były jak najbardziej zrozumiałe i nie trzeba było się domyślać na własną rękę (tutaj mam na myśli te najważniejsze fabularne kwestie).

Jednak im dalej tym...

W pierwszej kolejności obejrzałam film, lecz gdyby nie on to prawdopodobnie nigdy nie przeczytałabym tej książki.
Swoją drogą naprawdę mi się podobał, choć teraz widzę jak wiele z oryginalnej fabuły twórcy pominęli :)
Wracając do książki - genialny pomysł i wykonanie
Inwazja kosmitów i zbliżający się koniec świata - już uwielbiam ten motyw <3
Świetnie wykreowani bohaterowie, perspektywa Cassie i Bena - opis przeżyć, ich przemiana pod wpływem dramatycznych wydarzeń
Sammy i Misiek <3
Książka trzyma w napięciu i nawet długość mi nie przeszkadzała. Czuć klimat, ten niepokój i grozę...
Polecam ^^
I lecę po kolejne dwa tomy, tym razem nie znam fabuły - nie mogę się doczekać!

Wracając do książki - genialny pomysł i wykonanie
Inwazja kosmitów i zbliżający się koniec świata - już uwielbiam ten motyw <3