Piąta fala

Patronat LC
Rick Yancey Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Piąta fala (tom 1) literatura młodzieżowa
The 5th Wave
literatura młodzieżowa
2016-04-15
Marcin Wróbel
postapokalipsa dystopia inwazja

Post-apokaliptyka dla nastolatków. Tak mogłabym powieść podsumować. Były już cztery fale podboju planety. Była epidemia, były powodzie powodowane wygenerowanymi przez obcych tsunami, ale teraz jest fala piąta i nikt z ocalałych nie wie, czego się spodziewać, czego się obawiać.
W książce przeskakujemy pomiędzy kilkoma punktami widzenia bohaterów, co warto wiedzieć przed...

Na półkach: , , , ,

2/10 gdyż:
* Wkurzająca bohaterka (polskie truskawki wczesną wiosną są bardziej dojrzałe niż ona)
* Nastoletnie hormony
* Oczywiście wątek miłosny <3 (tajemniczy buntownik <333)
* Takie popłuczyny po Igrzyskach/Zbuntowanej, książkach, które mimo wszystko miały swój charakterek i niezapomniane momenty

(Napisane przez osobę, która już wybrała model trumny na starość)

O. dobrze, ze sobie tu weszłam, żeby ocenić i dopiero zobaczyłam, że literatura młodzieżowa. Bo rzeczywiście miałam napisać, że takie troche mało dojrzałe dzieło. Szukałam czegoś w fantastyce i nie mogę znaleźć nic dla siebie. Jak ktoś ma coś do polecenia to zapraszam... Tylko nie Grzędowicz... szukam czegoś pomiędzy w takim kosmosie ;)

Wśród wielu post apokaliptycznych historii, które ostatnio pojawiają się na rynku, trudno już znaleźć coś nowego, ciekawego, wciągającego i zaskakującego. Sięgnęłam po "Piątą falę" gdyż lubię książki dla młodzieży. Głównie za prosty styl, wartką akcję i ciekawą historię. Wniosek 6 z 10 Reszta wasza

Powiem Wam, że nie było łatwo, prawie połowę książki męczyłam na siłę ale jak już się wkręciłam to nie mogłam się oderwać i czytałam dopóki nad nią nie zasnęłam.
Historie Cassie znałam już wcześniej z filmu, który naprawdę bardzo lubię. Miło, iż najpierw obejrzałam film a dopiero póżniej przeczytałam książkę mogę stwierdzić, że całkiem dobrze poszła im ekranizacją. Co nie...

Najpierw obejrzałam film i potem postanowiłam przeczytać książkę. Nie rozczarowałam się, oczywiście dla tych, którzy uważają że ekranizacja musi być identyczna z pierwowzorem - film to porażka, ale mi się podobał.
Książka Yanceya jest przyjemna - nieźle napisana. Należy oczywiście pamiętać, że jest to ksiązka dla młodzieży, więc nie będzie arcydziełem post-apo. Ale mimo...

Zafascynowała mnie. Tak, myślę, to dobre słowo na opisanie moich wrażeń. Zafascynowała mnie. Bohaterami, albo lepiej - tym jak się wyróżniali sposobem mówienia, myślenia, działania. Powszechną katastrofą, która dotyka Ziemię i jest opisana tak... mrocznie. Walką i zmaganiem, które podejmują bohaterowie. Warto się nią... przygnębić.

Wielkim fanem SF jestem. Temat inwazji kosmitów nie jest nowy, pojawia się w dziesiątkach filmów, gier i książek. Postawił bym "Piątą Falę" gdzieś pomiędzy "Wojną światów", "Władcą Marionetek" a "Dniem Niepodległości".

Jako, że lubię Science-Fiction, Piąta Fala mi się generalnie podobała. Czyta się w miarę lekko, aczkolwiek - jak dla mnie - posiada nieco zbyt dużo nic nie wnoszącej narracji odbiegającej od głównej osi zdarzeń. Jeśli kolejne części będą co najmniej równie dobre, czas nie będzie stracony ;-)

Na półkach: , , , ,

Post apokalipsa to chyba mój ulubiony nurt powieści sci-fi. Zwykle ciężko mi znaleźć coś fajnego w tym klimacie. Tutaj się nie zawiedziecie. Świetny pomysł na przedstawienie nowego świata i obcych panujących nad ziemią. Podoba mi się przedstawione codzienne życie niektórych ludzi i ta niepewność, że każdy może być obcym. Co prawda Cassie jest postacią trochę mdłą, bardzo...

Dyskusje

4 929