Pokolenie Marka Świdy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prometeusz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8320705797
literatura piękna
Ania

Powieść opisuje losy młodego Polaka w XX-leciu międzywojennym a także sytuację w kraju po odzyskaniu niepodległości, związane z nią zmiany i oczekiwania.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Kapitan Human | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 listopada 2016

Tak jak II wojna światowa przywłaszczyła sobie nasze myślenie o wielkim konflikcie zbrojnym, tak bardzo istotne w tym procesie było odzyskanie przez Polskę niepodległości. I to oczywistość – pierwsza wojna skończyła się dla nas zdecydowanie pozytywnym akcentem. A jednak – jak to Polacy – więcej narracji dotyczy II World War. Tymczasem Europa widzi większe znaczenie wojny lat 1914-1918.

Właśnie wokół pierwszej wojny toczy się akcja książki Andrzeja Struga, człowieka z niemałym doświadczeniem wojennym zresztą. Wykreowana przez niego postać Marka Świdy to wielki fantasta, który żyjąc spokojnie, poszedł kiedyś na wznowione "Wesele" Wyspiańskiego i zachwycił się jak nigdy dotąd. Dlatego przyszło mu w pewnym momencie walczyć o Polskę, miewać różne pomysły i marzenia dotyczące kształtu niepodległej ojczyzny. A że chłopak pieniądze miał (ojciec z dużym gospodarstwem), po wojnie głównie włóczy się po Warszawie i narzeka. Bo niepodległość rozczarowuje. Więc od panny do pani, od pani do...

Co czytano w Polsce po odzyskaniu niepodległości?

98 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Był to początek nowych czasów i intrygującego okresu historycznego, czyli dwudziestolecia międzywojennego. O ówczesnym życiu co nieco możemy wywnioskować, chociażby czytając „Króla” Szczepana Twardocha. Ale co wtedy czytano? Sprawdziliśmy, jakie książki ukazały się w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.