Bezrobotny Lucyfer

Wydawnictwo: Austeria, Fundacja Zeszytów Literackich
figgin

28 kwietnia 1954 Aleksander Wat natrafia, zapewne w jednym z warszawskich antykwariatów, na egzemplarz Bezrobotnego Lucyfera z 1927 roku. Poeta kupuje utraconą książkę, [...] wprowadza wiele interesujących poprawek, które zostaną wykorzystane w wydaniu powojennym, uszczuplonym o dwie opowieści zakwestionowane przez cenzurę. W roku 1963 Jan Lebenstein przeczytał Bezrobotnego Lucyfera i wpadł w zachwyt. Namacalnym tego zachwytu świadectwem jest fakt, że zilustrował poszczególne opowiadania, a książkę opatrzył masywną oprawą w lucyferycznej, czarno-czerwonej tonacji. [...] Wzbogacony przez siebie egzemplarz "diabelskiej księgi" wręczył zapewne poecie w upominku gwiazdkowym. Dziś oba egzemplarze ukazują się w jednym wydaniu w podobizmie fototypicznej. Do tekstu wydania przedwojennego, pełniejszego, a dodatkowo wzbogaconego rękopiśmiennymi poprawkami Wata i jego dedykacjami, dla żony i dla Lebensteina, dodano z unikatowego egzemplarza wydania powojennego ilustracje Jana Lebensteina. Powstała w ten sposób nowa całość zawierająca nieocenzurowany tekst książki z poprawkami autora i przylegające do tego tekstu jak rękawiczka ilustracje. Dwa w jednym.

Z posłowia Jana Zielińskiego, Dzieje pewnego scalenia

źródło opisu: http://zeszytyliterackie.com/product_info.php?products_id=117

źródło okładki: http://zeszytyliterackie.com/product_info.php?products_id=117

daru | 2016-03-11

Nie te czasy, nie ta wrażliwość. To jest coś już tylko dla historyka literatury.
Mój wiek polecam bardziej.

figgin | 2011-01-16

Zbiór opowiadań polskiego futurysty. Świetne, surrealistyczne, dużo zabawy formą. Wreszcie sie doczekały nowego wydania.

Inspiracja | 2016-11-13
Magdalena Podleś | 2016-10-16