Przez ocean czasu t.1

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Oceansoul

Legendarna, kultowa powieść Bohdana Korewickiego o pierwszej polskiej wyprawie w czasie, wysłanej z roku 2048. Dwutomowa edycja. Dostępna TYLKO w Solarisnet.pl Chronomobil wybudowano w Fabryce na Żeraniu i wyrusza w tę pierwszą podróż w czasie kilkuosobowa drużyna śmiałków - naukowców, inżynierów. Pech i wypadek powodują, że zabierają w podróż jeszcze młodego chłopaka, Dominika, z połowy XX...

Chronomobil wybudowano w Fabryce na Żeraniu i wyrusza w tę pierwszą podróż w czasie kilkuosobowa drużyna śmiałków - naukowców, inżynierów. Pech i wypadek powodują, że zabierają w podróż jeszcze młodego chłopaka, Dominika, z połowy XX wieku.
Wyprawa zmierza przez kolejne epoki, a chrononauci przezywają mnóstwo przygód w plejstocenie (min. napotykają ludzi pierwotnych), w jurze i mezozoiku (spotkanie z dinozaurami) oraz w drodze powrotnej, celem dokonania napraw, zatrzymują się w czasach Imperium Rzymskiego i cesarza Trajana.
Powieść, napisana bardzo lekkim stylem, zawiera wiele informacji botanicznych, antropologicznych, geologicznych, podanych bardzo przystępnie.
Jedna z najlepszych powieści z polskiej fantastyki.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/dla-mlodego-czytelnika/143005...(?)

źródło okładki: http://solarisnet.pl/dla-mlodego-czytelnika/143005...»

LordVaderJunior | 2019-03-11

Nie legendarna i nie kultowa moim zdaniem jest ta książka, choć tak właśnie zaczyna się zajawka opisująca krótko jej treść. Trzydzieści, czterdzieści lat temu, kultowe były książki Lema, Zajdla, Wiśniewskiego-Snerga, ale raczej nie to. Nie przypominam sobie zachwytów w miesięczniku Fantastyka, ani polowań w antykwariatach, czy na konwentach. Książka jest dobra, ma duże walory edukacyjne szczególnie w dziedzinie geologii czy antropologii, ma też duże walory sentymentalne zwłaszcza dla starszych czytelników, ale niestety autorowi zabrakło futurologicznej wyobraźni i technika połowy XXI wieku poza samym wehikułem czasu nie broni się dzisiaj. Pojazdem kieruje się kręcąc jakimiś kółkami i przestawiając "wajchy", filmy kręci się na taśmie, tak jakby reszta techniki stanęła w miejscu. Doceniam zebraną przez autora wiedzę naukową, ale 80% dwutomowej książki, to opisy warstw geologicznych, zmian klimatu czy układu kości czaszki tego czy innego przodka obecnego człowieka.
Przemieszczają się...

Zoltar | 2017-07-17
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Oczywiście nie jestem "targetem" tej książki, tym nie mniej skorzystałem z okazji i przeczytałem wznowienie Solarisu (oryginał osiągał swego czasu niebotyczne sumy w antykwariatach, co niniejszym, mam nadzieję, przeszło do historii).
"Poprzez ocean czasu" można dzisiaj postrzegać jako przyjemną w lekturze ramotkę. W latach 50-tych zeszłego wieku była to z pewnością jedna z lepszych pozycji dla młodzieży. Niepojętym jest fakt, że doczekała się wznowienia dopiero kilka lat temu.

MałySuseł | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Młodzieżowe science-fiction z 1957 roku o dużych walorach edukacyjnych.

Przez pierwsze strony lektury żałowałem, że Książki nie wydano ponownie kilkanaście lat wcześniej i obawiałem się, że jako czytelnik starszy do założonego czytać będę trochę z obowiązku, żeby zapoznać się z nieznanym mi klasykiem.

Jednak po pierwszych kilkudziesięciu stronach książka wciągnęła mnie i przeczytałem ją z przyjemnością. Wydanie zrobione jest z myślą o docelowych, młodszych czytelnikach - co kilkanaście stron trafiają się urozmaicają ilustracje - szkice.

Książka opowiada o podróży w przeszłość, więc w większości zachowała zakładane przez autora walory edukacyjne. Oczywiście, gdyby pisano ją dzisiaj bohaterowie nie zastanawiali by się już przykładowo nad tym, czy Neandertalczyk jest naszym przodkiem czy kuzynem.

Głównym bohaterem jest maturzysta, który w 1957 roku przypadkiem stał się uczestnikiem wspomnianej wyprawy w czasie, która ruszyła w latach XXI wieku, w związku z czym autor mógł...

Krzych_b | 2015-08-04
Przeczytana: 1968 rok

Kojarzy mi się z młodością, dzięki tej książce odkryłem Lema i sci-fi

addam23 | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Bardzo dobra sf młodzieżowa. Naukowe 'W pustyni i w puszczy' (tyle że bez niepełnoletnich bohaterów i z trochę inaczej rozłożonymi akcentami pomiędzy akcją i światem przedstawionym).
Barwna, napisana przystępnym językiem, edukująca, wzbudzająca zainteresowania nauką, a przy tym żywa i interesująca. Nawet dorosły, wykształcony czytelnik może dowiedzieć się z niej kilka ciekawych informacji z paleontologii, czy antropologii.

Gdyby, za moich czasów, takie byłyby lektury szkolne, na pewno dużo, dużo szybciej złapał bym miłość do książek (sorry, ale romantyzm w podstawówce zabił we mnie czytelnictwo, aż do liceum).

Polecam

vattghern76 | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 maja 2014

Muszę przyznać, iż bardzo PRZYJEMNE spędziłem chwile podczas czytania tego tomu.

To oldskulowa mocno - lata 50 - młodzieżowa przygodówka, z wielką, fantastyczną podróżą w czasy zamierzchłe naszej (pre)historii jako lejtmotywem. Plastycznie, miło i sprawnie napisana to książka, sformatowana pod młodego czytelnika, acz nie przeszkadzało mi to nijak w lekturze tej klasycznej już pozycji.

Nie miałem szczęścia jakoś poznać jej "za młodu", niewątpliwie musiałaby wtedy na mnie zrobić o wiele większe wrażenie! Nadrabiam zatem zaległości i po latach sięgnąłem po nią (dzięki nowemu jej wydaniu przez wyd. Solaris) i co najważniejsze - NIE ŻAŁUJĘ spędzonego przy niej czasu!

POLECAM jako sentymentalną podróż w literackie czasy lat 50 XX wieku, by stamtąd już swoistym wehikułem czasu - chronomobilem "Made in Poland" - udać się wraz z bohaterami w czasy epok lodowcowych i żyjących tam pitekantropów i neandertalczyków. Świetny i nowatorski jak na tamte nasze czasy literacki pomysł, bardzo dobre...