Od Kampanii W Polsce Do Klęski Rzeszy

2010-01-01
2010-01-01
9788311119192
Slawomir Kędzierski

Lubicie klikbajtowe nagłówki? Nie? No cóż jak tu wskazali poprzednicy ta książka nie jest niczym innym jak click bait. Tytuł nie ma nic wspólnego z treścią. Nota bene nie jest to wina autora gdyż oryginalny tytuł nie sugerował w ogóle nic podobnego do tego co sugeruje polski. No cóż przykra rzeczywistość współczesnego polskiego rynku książki.
Nota bene tłumacz też się nie popisał. Nie grenadier pancerny tylko czołgista. Grenadierzy pancerni mieli jednak inna strukturę niż pułki pancerne. Dalej autor nazywa Panzer-Regiment 36 36 pułkiem pancernym lub 36 ppanc. Niestety ale w języku polskim określenie ppanc to przeciwpancerny a nie pułk pancerny bo czegoś takiego w naszym języku nie ma.
Jest to średnie w najlepszym wypadku i niestety tylko tyle.

Nota bene tłumacz też się nie...

Książka ma mylący tytuł - główny bohater jest Feldweblem (sierżantem) kompanii remontowej w pułku pancernym i z grenadierami pancernymi ma niewiele wspólnego. Historia jego pułku i 4/14 Dywizji Pancernej została za to przedstawiona dość solidnie. Największą wadą jest właśnie mylący tytuł. Gdyby go zmienić jednak to zyskujemy solidny opis szlaku bojowego jednostek w których służył K.Roth z dodatkiem zdjęć i wspomnień innych weteranów. Zdjęcia pochodzą faktycznie od tych osób,a nie jak w części książek są wklejkami najpopularniejszych zdjęć z dodanymi opisami pasującymi do treści. Na końcu książki mamy skany różnych dokumentów i jeszcz więcej zdjęć. Książka jak najbardziej godna polecenia.

"Wspomnienia niemieckiego grenadiera pancernego" - taki podtytuł nosi ta książka. Może to zmylić potencjalnego czytelnika, gdyż historia jest poświęcona całemu niemieckiemu pułkowi pancernemu, a nie jednej osobie. W dodatku napisana mało interesująco.
Bohaterem książki miał być Karol Roth (teść pisarza),który służył w kompanii remontowej niemieckiej dywizji pancernej, a zamiast niego została nim... historia II wojny światowej. Czytając odnosiłem wrażenie, że mam w ręku podręcznik do historii. Autor omawia w skrócie kampanię wrześniową, atak na Francję i kraje Beneluksu oraz przedstawia szeroko temat frontu wschodniego. Takich książek mamy tysiące, a z uwagi na skromną zawartość ta pozycja nie ma żadnej szansy przebicia się.
Słowo "wspomnienia" dobrze odzwierciedla zamysł autora, gdyż tylko on czasami wspomina o tytułowym grenadierze pancernym. Uważam jednak, że jest to błąd tłumacza albo nietrafny pomysł wydawcy, gdyż oryginalny tytuł powinien raczej brzmieć: "Miałem kiedyś Towarzysza. Karl Roth i historia 36 pułku pancernego 1939-45".
Byłem nastawiony na kolejne wspomnienia "złego" żołnierza, a zamiast tego dostałem okrojoną wersję konfliktu zbrojnego. Jedyną zaletą tej książki jest duża liczba, często unikatowych, fotografii.

• Przeczytane w 2013r.
  • II wojna światowa - naukowo