Od Kampanii W Polsce Do Klęski Rzeszy

Tłumaczenie: Slawomir Kędzierski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia Frontowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
9788311119192
historyczna
darek78

Książka łączy w sobie dwa elementy - losy pojedynczego żołnierza z historią jednostki bojowej. Autor, służąc w latach 80. XX wieku w jednostce amerykańskiej w Niemczech, zainteresował się losami swojego teścia Karla Rotha, w czasie II wojny światowej podoficera kompanii technicznej. 36. pułk pancerny K. Rotha uczestniczył w ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku. Brał też udział w kampanii na Zachodzie - także w walkach pod Dunkierką. Jednak najważniejsze walki stoczył na froncie wschodnim, gdzie brał udział w takich operacjach jak okrążenie wojsk radzieckich pod Kijowem i Humaniem, działania pod Charkowem, Stalingradem i Czerkasami, a także w Kurlandii. Historię pułku ubarwiają relacje samego Rotha, a także zebrane przez Byrda wspomnienia jego kolegów pułkowych

źródło opisu: bellona

źródło okładki: bellona

"Wspomnienia niemieckiego grenadiera pancernego" - taki podtytuł nosi ta książka. Może to zmylić potencjalnego czytelnika, gdyż historia jest poświęcona całemu niemieckiemu pułkowi pancernemu, a nie jednej osobie. W dodatku napisana mało interesująco.
Bohaterem książki miał być Karol Roth (teść pisarza), który służył w kompanii remontowej niemieckiej dywizji pancernej, a zamiast niego została nim... historia II wojny światowej. Czytając odnosiłem wrażenie, że mam w ręku podręcznik do historii. Autor omawia w skrócie kampanię wrześniową, atak na Francję i kraje Beneluksu oraz przedstawia szeroko temat frontu wschodniego. Takich książek mamy tysiące, a z uwagi na skromną zawartość ta pozycja nie ma żadnej szansy przebicia się.
Słowo "wspomnienia" dobrze odzwierciedla zamysł autora, gdyż tylko on czasami wspomina o tytułowym grenadierze pancernym. Uważam jednak, że jest to błąd tłumacza albo nietrafny pomysł wydawcy, gdyż oryginalny tytuł powinien raczej brzmieć: "Miałem kiedyś...

Aecjusz | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka ma mylący tytuł - główny bohater jest Feldweblem (sierżantem) kompanii remontowej w pułku pancernym i z grenadierami pancernymi ma niewiele wspólnego. Historia jego pułku i 4/14 Dywizji Pancernej została za to przedstawiona dość solidnie. Największą wadą jest właśnie mylący tytuł. Gdyby go zmienić jednak to zyskujemy solidny opis szlaku bojowego jednostek w których służył K.Roth z dodatkiem zdjęć i wspomnień innych weteranów. Zdjęcia pochodzą faktycznie od tych osób,a nie jak w części książek są wklejkami najpopularniejszych zdjęć z dodanymi opisami pasującymi do treści. Na końcu książki mamy skany różnych dokumentów i jeszcz więcej zdjęć. Książka jak najbardziej godna polecenia.

mika | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016