Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie

Tłumaczenie: Witold Turopolski
Wydawnictwo: StudioEMKA
978-83-62304-65-3
bogactwo, biznes, finanse, bieda, sukces, poradnik
poradniki

„Bogaty albo biedny“ ujawnia brakujące ogniwo między pragnieniem sukcesu a jego osiągnięciem! Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy łatwo dochodzą do majątku, a inni mają ciągłe problemy, żeby związać koniec z końcem? Czy ta różnica wynika z ich wykształcenia, inteligencji, umiejętności, wyczucia czasu, nawyków zawodowych, kontaktów, odrobiny szczęścia, czy też może z zawodu,...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy łatwo dochodzą do majątku, a inni mają ciągłe problemy, żeby związać koniec z końcem? Czy ta różnica wynika z ich wykształcenia, inteligencji, umiejętności, wyczucia czasu, nawyków zawodowych, kontaktów, odrobiny szczęścia, czy też może z zawodu, biznesu albo inwestycji, które wybrali?

Szokująca odpowiedź brzmi: z żadnej z tych rzeczy!

W przełomowej książce „Bogaty albo biedny ” T. Harv Eker twierdzi: „Daj mi pięć minut, a powiem ci, jaką będziesz miał finansową przyszłość!”. Eker potrafi to zrobić, rozpoznając indywidualny „schemat pieniędzy i sukcesu”. Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym. Możesz wiedzieć wszystko o marketingu, sprzedaży, negocjacjach, akcjach, nieruchomościach i świecie finansów, lecz jeśli twój schemat pieniędzy nie jest nastawiony na wielki sukces, nigdy nie dojdziesz do wielkich pieniędzy – a jeśli jakimś trafem zdobędziesz pieniądze, najprawdopodobniej je stracisz!
„Bogaty albo biedny” to właściwie dwie książki w jednej. Pierwsza część wyjaśnia, jak działa schemat pieniędzy. Z wykładu Ekera, którego cechuje rzadko spotykane połączenie błyskotliwej inteligencji z niezwykłym poczuciem humoru, dowiesz się, jaką zajmujesz pozycję w świecie finansów. Nauczysz się też, jak rozpoznać i skorygować swój schemat pieniędzy, żeby nie tylko zrobić majątek, ale żeby go utrzymać i stale powiększać.

W drugiej części poznasz siedemnaście „zestawów myśli”, które mówią o tym, w jaki sposób działają ludzie bogaci w odróżnieniu od większości ludzi biednych i średnio zamożnych. Każdy zestaw obejmuje opis praktycznych działań, które powinieneś podjąć, żeby zdecydowanie zwiększyć swoje dochody.

Jeśli nie wiedzie ci się finansowo tak, jakbyś sobie życzył, to znaczy, że musisz zmienić swój schemat pieniędzy. Niestety, twój obecny schemat zostanie z tobą do końca życia, jeśli go nie zidentyfikujesz i nie skorygujesz – właśnie w tym pomoże ci ta niezwykła książka. Zdaniem Ekera, sprawa jest prosta: jeśli będziesz myślał tak, jak myślą ludzie bogaci, i robił to, co oni robią, jest duża szansa, że staniesz się jednym z nich!

źródło opisu: Wydawnictwo Studio Emka, 2012

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=278

eduko7 | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

No cóż, może nie każdemu podoba się tytuł i styl tego poradnika. Ja skoncentrowałam się na tym, co z lektury mogę wziąć dla własnego rozwoju osobistego. Nie czytałam jej jednym tchem, dawkowałam sobie. Porównywałam zawarte w niej porady, wskazówki z tym, co już wiem o sobie. I znowu poszerzyłam wiedzę o samej sobie, a chyba o to chodzi, żeby zajrzeć do swojego ogródka, posprzątać to, co trzeba i przygotować się na zmianę, a potem ją wdrożyć.

książek: 1946
skarbka78 | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Z przyjemnością przeczytałam tę książkę i mam zamiar korzystać z przedstawionych w niej zasad, dla lepszej jakości życia. Podręcznik został napisany bardzo przystępnym językiem, autor dokładnie wytłumaczył w jaki sposób stopniowo zmieniać schemat finansowy, aby odnieść finansowy sukces. Na końcu każdego rozdziału są różne zalecane działania i praktyczne ćwiczenia. Uważam, tak samo jak T. Harv Eker, iż każdy powinien w pełni rozwinąć w pełni swój potencjał, stworzyć dobrobyt i sukces, wejść na wyższy stopień świadomości, od lęku do odwagi, od nienawiści do miłości, do dobrobytu dla wszystkich.

Tytuł mówi sam za siebie bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie. Książka to wademekum wiedzy o biznesie ale rady w niej zawarte tyczą się również innych dziedzin naszego życia. Pokazuje nam krok po kroku gdzie robimy błędy, dlaczego jesteśmy tu gdzie jesteśmy, dlaczego nasze dochody są takie a nie inne i co zrobić aby to wszystko zmienić. Zmiany trzeba wprowadzać od środka czyli BYĆ/ROBIĆ/MIEĆ. Nie zdajemy sobie sprawy jak jesteśmy zaprogramowani i jak te stare programy które odziedziczyliśmy po innych ludziach mają wpływ na nasze życie. O tych sprawach nie uczyli nas w szkole, a większość społeczeństwa nawet nie ma o tym pojęcia tak jak to było w moim przypadku. Autor odkrywa ogromną tajemnicę bogaczy, dosłownie bierze czytelnika za rękę i prowadzi tłumacząc krok po kroku drogę do lepszego jutra. Wiele złotych myśli, wiele ćwiczeń do przerobienia, a przede wszystkim przeprogramowanie się na umysł milionera to o czym przeczytasz w tej niezwykle bogatej w wiedzę książce....

Marcin Szajda | 2010-01-16
Na półkach: Finanse, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Jedyna książka z gatunku motywacyjnych jaką udało mi się do tej pory przeczytać. Chociaż od czasu jej przeczytania nie stałem się milionerem to muszę przyznać, że zmieniłem swoje podejście do kwestii "zarabiania pieniędzy".

Zapamiętałem a następnie wdrożyłem w swoje życie jedną jedyną ideę z tej książki i jestem z tego bardzo zadowolony. Polecam przeczytać i znaleźć coś dla siebie.

charu | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Pieniądze, podobnie jak zdrowie, z czym zgodzi się chyba każdy - są bardzo ważne w życiu. Kojarzą się z komfortem i spokojem. Pieniądze to także wolność. Nie tylko od trosk materialnych. Niektórzy twierdzą, że otwierają wszystkie drzwi albo na pewno większość. Przyznaję, że od czasu Sekretu zostałam "zainfekowana" i staram się zgłębiać temat myślenia w określony sposób i myślenia pozytywnego. Ostatnio postanowiłam bardziej zagłębić się w sprawy związane własnie z finansami.
I chociaż Joseph Murphy w swej słynnej książce zawarł już chyba wszystko to poczułam jakiś niedosyt i tak oto trafił w moje ręce nieznany mi do tej pory Harv Eker. Po raz kolejny potwierdził jedną bardzo istotną rzecz związaną z pieniędzmi. Mamy tyle na ile w swej głowie jesteśmy nastawieni. Sama jestem tego dobrym przykładem. Jeśli widzisz się z kwotą powiedzmy 2,000 zł i wierzysz, że na więcej nie zasługujesz to odpowiedź jest bardzo prosta. Dostaniesz plus minus lub dokładnie tyle i nawet jeśli kwota ta...

Kaja_K | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Miałam kilka chwil, w których chciałam odstawić tą książkę, bo pokazała mi, że wcale nie jestem jeszcze taka: "bogata mentalnie".
A jak wiadomo lubimy być przedstawiani w dobrym świetle. Postanowiłam jednak przeczytać ją całą co przypominało przeglądanie się w finansowym lustrze.
Polecam, ponieważ mówi konkretnie co masz zrobić. A jeśli nie chcesz tego zrobić to nie dziw się, że nie jesteś bogaty/a.
Jeśli ktoś narzekał na brak konkretów u Kiyosakiego, tu się nie zawiedzie. Książka bez słodzenia, dlatego momentami (dla mnie) niekomfortowa, ale przez to, myślę, skuteczna.
Ponadto moim zdaniem dobrze skonstruowana. Jeżeli raz przeczytasz, nie musisz przekopywać znowu całej książki, żeby znaleźć ważne sugestie.
Dla mnie bomba :) Zobaczymy jak to będzie w praktyce ;)

byrcyn11 | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Zawsze ciekawiło mnie ile warte są takie książki doradcze/szkoleniowe.
Po pierwszym totalnym niewypale ("Sztuka perswazji" - Andrzeja Batko), ta książka jest o tzw. 2 klasy lepsza. Dość krótka, nie powtarzająca w kółko Macieju tego samego, uporządkowana rozdziałami.
Generalnie by odnieść sukces w biznesie to trzeba; chcieć, wierzyć, dążyć, szkolić się, zmieniać swoją świadomość i przyzwyczajenia.
Jedynym irytującym tekstem jest łopatologiczne powtarzanie formułki: "mam/masz umysł milionera" - ale to takie "fajne" amerykańskie.
W niektóre rzeczy trudno uwierzyć, jak choćby w tezę; że ludzie bogaci, to najmilsi ludzi epod słońcem, - no cóż nie będę się spierać, bo nie znam żadnego, ale różnych innych książek i reportaży to ...
Złośliwostka; Ciekawi mnie, ile procentowo osób z kursów "mistrza" zostało milionerami ? Ci co nie zostali, to zapewne dlatego, że nie kierowali się wskazówkami Mister Ekera - a to takie proste.
Więc i ty wysłuchaj/przeczytaj uważnie, zastosuj i zostań...

buli | 2014-01-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Jedyna dotąd książka z dziedziny rozwoju osobistego, którą z czystym sumieniem i w całości polecam znajomym. Uzupełnia wiedzę z zarządzania finansami, której - mogę się założyć - większość z nas nigdy w przeszłości nie otrzymała. Przynajmniej w stopniu adekwatnym do wagi tematu i jego wpływu na nasze życie, w każdej dziedzinie.

Sięgnąłem po nią pod wpływem opinii, że ta publikacja otwiera oczy i potrafi zmienić życie na lepsze. Po paru miesiącach od przeczytania mogę się sam pod tym podpisać i śmiało polecić :)

Kornel | 2014-02-17
Przeczytana: 15 maja 2012

Książka napisana w sposób jasny, niezbyt długa. Szanują autorów piszących konkrety a nie bezsensownie wydłużających książkę powtarzając wcześniej zawarte informacje. Część pierwsza dotyczy naszego schematu pieniędzy a druga część to siedemnaście różnic w myśleniu i działaniu między ludźmi bogatymi a biednymi. Ocenę zaniżam przez sam wzgląd na autora i jego firmy szkoleniowej, która podczas szkoleń stosuje typowy platform selling co według mnie nie jest pasją nauczania tylko pasją sprzedawania i naciągania ludzi na drogie szkolenia podczas których przekazywana wiedza jest warta tyle co książka (ok. 30zł) a szkolenie (ok. 1000zł). Osobiście byłem uczestnikiem szkolenia T. Harva Ekera i zdecydowanie bardziej polecam przeczytanie książki.

Magdalena K | 2015-02-08
Przeczytana: luty 2015

Zawsze kwestia bogacenia się wprawiała Polaków w zakłopotanie. Jest to spowodowane naszą mentalnością. I właśnie o mentalności, w swej książce „bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” pisze T. Harv Eker. To nie jest pozycja o tym jak zarabiać pieniądze, tylko o tym jak zmienić o nich myślenie. Bo wszystko zaczyna się w naszych głowach i właśnie na to autor kładzie największy nacisk.

Inwestując czas i pieniądze w tę książkę, czytelnik w zamian dostanie 18 myśli o bogactwie, które zmienią jego podejście na temat pieniędzy. Wiele wartościowych sytuacji i wizualizacji do przeanalizowania, oraz wiele przykładów z życia ludzi, którym się udało. To wszystko okraszone, bardzo prostym językiem, dzięki czemu łatwiej zrozumieć wartościowe treści. Bez zbędnego przepychu, wszystko tak proste, ze czytając zastanawiasz się dlaczego do tej pory tego nie zastosowałem/am? Tylko dlatego, że nie myślisz jak bogaci. Nie różnisz się zupełnie niczym od kogoś kto ma pieniądze. Nie istnieje cos...