Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie

Tłumaczenie: Witold Turopolski
Wydawnictwo: StudioEMKA
978-83-62304-65-3
bogactwo, biznes, finanse, bieda, sukces, poradnik
poradniki

„Bogaty albo biedny“ ujawnia brakujące ogniwo między pragnieniem sukcesu a jego osiągnięciem! Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy łatwo dochodzą do majątku, a inni mają ciągłe problemy, żeby związać koniec z końcem? Czy ta różnica wynika z ich wykształcenia, inteligencji, umiejętności, wyczucia czasu, nawyków zawodowych, kontaktów, odrobiny szczęścia, czy też może z zawodu,...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy łatwo dochodzą do majątku, a inni mają ciągłe problemy, żeby związać koniec z końcem? Czy ta różnica wynika z ich wykształcenia, inteligencji, umiejętności, wyczucia czasu, nawyków zawodowych, kontaktów, odrobiny szczęścia, czy też może z zawodu, biznesu albo inwestycji, które wybrali?

Szokująca odpowiedź brzmi: z żadnej z tych rzeczy!

W przełomowej książce „Bogaty albo biedny ” T. Harv Eker twierdzi: „Daj mi pięć minut, a powiem ci, jaką będziesz miał finansową przyszłość!”. Eker potrafi to zrobić, rozpoznając indywidualny „schemat pieniędzy i sukcesu”. Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym. Możesz wiedzieć wszystko o marketingu, sprzedaży, negocjacjach, akcjach, nieruchomościach i świecie finansów, lecz jeśli twój schemat pieniędzy nie jest nastawiony na wielki sukces, nigdy nie dojdziesz do wielkich pieniędzy – a jeśli jakimś trafem zdobędziesz pieniądze, najprawdopodobniej je stracisz!
„Bogaty albo biedny” to właściwie dwie książki w jednej. Pierwsza część wyjaśnia, jak działa schemat pieniędzy. Z wykładu Ekera, którego cechuje rzadko spotykane połączenie błyskotliwej inteligencji z niezwykłym poczuciem humoru, dowiesz się, jaką zajmujesz pozycję w świecie finansów. Nauczysz się też, jak rozpoznać i skorygować swój schemat pieniędzy, żeby nie tylko zrobić majątek, ale żeby go utrzymać i stale powiększać.

W drugiej części poznasz siedemnaście „zestawów myśli”, które mówią o tym, w jaki sposób działają ludzie bogaci w odróżnieniu od większości ludzi biednych i średnio zamożnych. Każdy zestaw obejmuje opis praktycznych działań, które powinieneś podjąć, żeby zdecydowanie zwiększyć swoje dochody.

Jeśli nie wiedzie ci się finansowo tak, jakbyś sobie życzył, to znaczy, że musisz zmienić swój schemat pieniędzy. Niestety, twój obecny schemat zostanie z tobą do końca życia, jeśli go nie zidentyfikujesz i nie skorygujesz – właśnie w tym pomoże ci ta niezwykła książka. Zdaniem Ekera, sprawa jest prosta: jeśli będziesz myślał tak, jak myślą ludzie bogaci, i robił to, co oni robią, jest duża szansa, że staniesz się jednym z nich!

źródło opisu: Wydawnictwo Studio Emka, 2012

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=278

eduko7 | 2016-03-25
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2016

No cóż, może nie każdemu podoba się tytuł i styl tego poradnika. Ja skoncentrowałam się na tym, co z lektury mogę wziąć dla własnego rozwoju osobistego. Nie czytałam jej jednym tchem, dawkowałam sobie. Porównywałam zawarte w niej porady, wskazówki z tym, co już wiem o sobie. I znowu poszerzyłam wiedzę o samej sobie, a chyba o to chodzi, żeby zajrzeć do swojego ogródka, posprzątać to, co trzeba i przygotować się na zmianę, a potem ją wdrożyć.

książek: 1923
skarbka78 | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Z przyjemnością przeczytałam tę książkę i mam zamiar korzystać z przedstawionych w niej zasad, dla lepszej jakości życia. Podręcznik został napisany bardzo przystępnym językiem, autor dokładnie wytłumaczył w jaki sposób stopniowo zmieniać schemat finansowy, aby odnieść finansowy sukces. Na końcu każdego rozdziału są różne zalecane działania i praktyczne ćwiczenia. Uważam, tak samo jak T. Harv Eker, iż każdy powinien w pełni rozwinąć w pełni swój potencjał, stworzyć dobrobyt i sukces, wejść na wyższy stopień świadomości, od lęku do odwagi, od nienawiści do miłości, do dobrobytu dla wszystkich.

Marcin Szajda | 2010-01-16
Na półkach: Finanse, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Jedyna książka z gatunku motywacyjnych jaką udało mi się do tej pory przeczytać. Chociaż od czasu jej przeczytania nie stałem się milionerem to muszę przyznać, że zmieniłem swoje podejście do kwestii "zarabiania pieniędzy".

Zapamiętałem a następnie wdrożyłem w swoje życie jedną jedyną ideę z tej książki i jestem z tego bardzo zadowolony. Polecam przeczytać i znaleźć coś dla siebie.

Kaja_K | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Miałam kilka chwil, w których chciałam odstawić tą książkę, bo pokazała mi, że wcale nie jestem jeszcze taka: "bogata mentalnie".
A jak wiadomo lubimy być przedstawiani w dobrym świetle. Postanowiłam jednak przeczytać ją całą co przypominało przeglądanie się w finansowym lustrze.
Polecam, ponieważ mówi konkretnie co masz zrobić. A jeśli nie chcesz tego zrobić to nie dziw się, że nie jesteś bogaty/a.
Jeśli ktoś narzekał na brak konkretów u Kiyosakiego, tu się nie zawiedzie. Książka bez słodzenia, dlatego momentami (dla mnie) niekomfortowa, ale przez to, myślę, skuteczna.
Ponadto moim zdaniem dobrze skonstruowana. Jeżeli raz przeczytasz, nie musisz przekopywać znowu całej książki, żeby znaleźć ważne sugestie.
Dla mnie bomba :) Zobaczymy jak to będzie w praktyce ;)

buli | 2014-01-01
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Jedyna dotąd książka z dziedziny rozwoju osobistego, którą z czystym sumieniem i w całości polecam znajomym. Uzupełnia wiedzę z zarządzania finansami, której - mogę się założyć - większość z nas nigdy w przeszłości nie otrzymała. Przynajmniej w stopniu adekwatnym do wagi tematu i jego wpływu na nasze życie, w każdej dziedzinie.

Sięgnąłem po nią pod wpływem opinii, że ta publikacja otwiera oczy i potrafi zmienić życie na lepsze. Po paru miesiącach od przeczytania mogę się sam pod tym podpisać i śmiało polecić :)

Kornel | 2014-02-17
Przeczytana: 15 maja 2012

Książka napisana w sposób jasny, niezbyt długa. Szanują autorów piszących konkrety a nie bezsensownie wydłużających książkę powtarzając wcześniej zawarte informacje. Część pierwsza dotyczy naszego schematu pieniędzy a druga część to siedemnaście różnic w myśleniu i działaniu między ludźmi bogatymi a biednymi. Ocenę zaniżam przez sam wzgląd na autora i jego firmy szkoleniowej, która podczas szkoleń stosuje typowy platform selling co według mnie nie jest pasją nauczania tylko pasją sprzedawania i naciągania ludzi na drogie szkolenia podczas których przekazywana wiedza jest warta tyle co książka (ok. 30zł) a szkolenie (ok. 1000zł). Osobiście byłem uczestnikiem szkolenia T. Harva Ekera i zdecydowanie bardziej polecam przeczytanie książki.

Kasia | 2013-07-20

Książkę Bogaty albo biedny polecała mi moja przyjaciółka już jakiś czas temu. Wydawnictwo Emka odpowiedziało pozytywnie na moją prośbę o egzemplarz. Wszystko sprzyjało temu, żebym zabrała się do lektury. A jednak książka przeleżała trochę czasu na półce… Nic nie dzieje się przypadkowo – już od dawna w to nie wątpię. Skoro nie czytam, to jest tego powód. Diagnoza: opór. Tylko przed czym ten opór? Czyżbym obawiała się, że lektura będzie dla mnie w jakimś sensie trudna, że zmusi mnie do jakiś refleksji na swój temat, że wywoła emocje, albo, o zgrozo, zachęci do zmiany (to straszne słowo: ZMIANA!)? Cóż, wszystkie odpowiedzi są prawidłowe…
Piszę na gorąco, zaraz po przeczytaniu, bo tym razem nie mogę czekać ani chwili, żeby uporządkować sobie to, co przeczytałam. Raczej mam spory dystans do literatury z obszary, tzw. inteligencji finansowej. Te wszystkie hasła nawołujące do bogacenia się zawsze wydawały mi się płytkie, na wskroś egoistyczne, a często po prostu durne i nie warte uwagi....

Melisska | 2013-12-25
Przeczytana: 2013 rok

Książka czytana na jednym wdechu, wywiera duży (pozytywny) wpływ na podejście do finansów. Mocno motywuje i potrafi o 180 stopni zmienić nastawienie do wielu spraw nie tylko w kwestiach finansowych. Gorąco polecam.

Magdalena K | 2015-02-08
Przeczytana: luty 2015

Zawsze kwestia bogacenia się wprawiała Polaków w zakłopotanie. Jest to spowodowane naszą mentalnością. I właśnie o mentalności, w swej książce „bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” pisze T. Harv Eker. To nie jest pozycja o tym jak zarabiać pieniądze, tylko o tym jak zmienić o nich myślenie. Bo wszystko zaczyna się w naszych głowach i właśnie na to autor kładzie największy nacisk.

Inwestując czas i pieniądze w tę książkę, czytelnik w zamian dostanie 18 myśli o bogactwie, które zmienią jego podejście na temat pieniędzy. Wiele wartościowych sytuacji i wizualizacji do przeanalizowania, oraz wiele przykładów z życia ludzi, którym się udało. To wszystko okraszone, bardzo prostym językiem, dzięki czemu łatwiej zrozumieć wartościowe treści. Bez zbędnego przepychu, wszystko tak proste, ze czytając zastanawiasz się dlaczego do tej pory tego nie zastosowałem/am? Tylko dlatego, że nie myślisz jak bogaci. Nie różnisz się zupełnie niczym od kogoś kto ma pieniądze. Nie istnieje cos...

Avalarte | 2014-10-10

Szczerze? To po wszystkich przeczytanych opiniach na temat tej książki, spodziewałam się nie wiadomo czego, a wyszedł taki trochę Amway (jeśli ktoś pamięta co to było). Taka gadka motywacyjna bywa potrzebna, ale mam wrażenie, że niczego konkretnego, ani tym bardziej pożytecznego nie przynosi. Czytało się to… jakoś. Nie jestem zwolenniczką książek-poradników, o tym jak należy żyć, ale tym razem się skusiłam i nawet zakupiłam tę pozycję. Czy coś zmieniła w moim życiu? Nie sądzę. Być może jestem odporna na działanie tego typu przekazów i takie czary-mary na mnie nie działają. Jedno co mi się podobało, to ukazanie schematów myślowych ludzi majętnych, i takich którzy muszą się liczyć z każdym groszem. Zostało to przedstawione dość ciekawie. Natomiast czy książkę można polecić? Hmm… Przeczytać można, ale nie spodziewajcie się fajerwerków i tego, że w sposób znaczący wpłynie ona na wasze życie.