Święty od ćpunów

Wydawnictwo: JanKa
yaqb1981

Młodzi bohaterowie Michała Kotlińskiego mogliby wyjść na ulice i place - w odruchu buntu. Mogliby założyć na twarze słynne białe maski. I protestować. Gorycz i melancholia wypełnia ich po brzegi - i toczy na podobieństwo rakotwora. Niektórzy frustrację rozładowują instynktowną agresją, inni snują się w miejskiej przestrzeni, sączą tanie drinki albo trochę droższą wódkę z prozakiem, wypełniają godziny i minuty opowieściami. Czasem chwytają się jakichś zajęć, na przykład sprzedają książki. A potem wydają całą tygodniówkę na chwilowy odlot, napędzany narkotykami, które nazywają bożą opatrznością. Niektórzy tylko marzą - o ucieczce, o byciu kimś innym, o wyjściu poza. Jakby świat, o którym jeden z tych nadwrażliwców mówi, że „jest jak igła z przyspieszonym aidsem”, był jedynie potężnym wysypiskiem śmieci. Zużytych produktów przemysłowych, wypalonych uczuć, zdradliwych idei.

źródło opisu: JanKa, 2013

źródło okładki: www.jankawydawnictwo.pl/ph/swietybig.jpg

AnnaSikorska | 2015-02-19

Młodzi uważają się za wolnych. Ich życie płynie według ich własnych planów, ale czy na pewno? W nawykach i nałogach próbują odnaleźć siebie i spotkać się u innych ze zrozumieniem, które jest niemożliwe. Wydaje się w tym pobrzmiewać filozofia Leibniza z ideą monad. Kolejną ważną kwestią jest konieczność robienia czegoś. Demokracja zakłada wolność. Czy aby na pewno?
„… Są juwenalia, nie? Trzeba się bawić. Czy można się bawić? Trzeba czy można? Jak to jest?
Pełen relatywizm i rozmycie pojęć. Rozmycie; przenikanie. Dzisiaj przecież nic nie trzeba. Nie musisz pracować – ktoś inny będzie miał robotę. Nie musisz mieć domu; na dworcu też da się spać. Nie musisz jeść, a w każdym razie nie za dużo – chleb i litr najtańszego wina dziennie wystarczy, aby podtrzymać funkcje życiowe organizmu… Tu docieramy jednak do subtelnej różnicy pojęć: ‘żyć’ i ‘być żywym’, więc chodźmy dalej; nie musisz mieć nowych ubrań – można wyhaczyć zajebiste używane. Nie musisz mieć dużego plazmowego telewizora. Nie...

Weronika | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013