9 łatwych kawałków

Wydawnictwo: Zielona Sowa
8372202974

Dziesięć opowiadań, które dają gorzki, mroczny czy nawet demoniczny obraz rzeczywistości. Brak tu naiwnego zachwytu nad światem. W zamian otrzymujemy pesymistyczny zbiór refleksji nad kondycją współczesności.

Beremis | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 25 lipca 2013

Całkiem interesujący zbiór opowiadań. Różna tematyka, różne klimaty. Fajna pozycja na letnią podroż pociągiem. Kilka opowiadań lekkich z humorem inne poważniejsze, refleksyjne.

Aurelia | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

9 opowiadań, które nie są ze sobą powiązane. Opowiadania każde z osobna jest bardzo ciekawe choć momentalnie mogą być trudne do zrozumienia choć też momentami można się uśmiechnąć. Choć mam wrażenie, że jednak też żart, który pojawia się w niektórych opowiadaniach trudno wyczuć bądź jest on "czarnym humorem", który jak wiadomo nie każdego śmieszy. Mimo tego polecam do przeczytania.

RIP | 2012-10-28
Przeczytana: październik 2012

Stefan? Who the F... is Stefan?
"Całość ta zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ jest ułożona jak umiejętnie skomponowany bukiet kwiatów”; tak o debiutanckim zbiorze opowiadań Jana Krasnowolskiego „9 łatwych kawałków” napisał guru polskiej fantastyki Stanisław Lem. Ja odniosłem nieodparte wrażenie, że to pełny bębenek dziewięciostrzałowego rewolweru. Autor celuje do nas z tej broni współczesnymi strachami, demonami i upiorami XXI wieku, bo tylko nieliczni „…nie zostali skażeni jeszcze wiedzą o takich zjawiskach jak Cholesterol, Internet czy Postmodernizm” (Hasta la Vista szkodniki). Krasnowolski bacznie obserwuje rzeczywistość i w groteskowy sposób ostrzega, a może raczej jedynie próbuje uświadomić zadowolonemu z siebie czytelnikowi żeby nie czuł się zbyt bezpiecznie i wygodnie. Widzi zagrożenie w natrętnych, uzależniających mediach (Pilot), pokazuje skutki starcia z pewną siebie, napastliwą, wrzaskliwą, ordynarną obyczajowością (Spokojny staruszek), w komiczny sposób próbuje...

Alek | 2013-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 lutego 2013

Podobno sam Lem bardzo miło wypowiadał się na temat tej pozycji. Tytuł "9 łatwych kawałków" nie do końca odzwierciedla zawartośc - zbiór dziewięciu różnych w swojej wymowie opowiadań. To prawda - kilka z nich jest "łatwych". Powiedziałbym nawet, banalnych. Ale niektóre, szczególnie "Flashback" to majstersztyk, zasługujący na uwagę (głębszą refleksję, chociaż wszystkie do refleksji zmuszają)i wcale nie taki "łatwy". Krasnowolski ma niebywała cechę pisania w sposób prosty, płynny i rytmiczny, a przy okazji odsłaniający niezły warsztat pisarza. Przyjemna lektura, szczególnie dla tych, co chcą rozpocząc swoją przygodę z SF nie będąc pewnymi, czy taki gatunek im się spodoba.

Anna | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Współczesny świat w krzywym zwierciadle. Czyta się lekko, w sam raz na podróż itp. W ocenie wahałam się między "dobra" a "bardzo dobra", ostatecznie oceniam jako "dobra" bo miło się czytało i ogólnie polecam, ale do "bardzo dobra" czegoś jej brakuje.

Rafał | 2015-10-21

Science Fiction osadzone w terażniejszości.To etykietka.Te 9 opowiadań jest poczatkiem,bardzo niezłym początkiem.Nieprzewidywalne.ne dziwię się rekomendacji św. pamięci Stanisława Lema.

katherine | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Ten piękny i jakże typowy styl Krasnowolskiego można z powodzeniem podziwiać w "9 łatwych kawałkach". Opowiadania rzeczywiście czyta się łatwo i przyjemnie choć mają swój specyficzny molowy ton. Mimo, że nie należą z pewnością do obłudnie optymistycznych są zabawne-w dobrym tego słowa znaczeniu. Przemyślane i gładko poprowadzone łączą się w jedną całość, a klamrą je spinającą dla uważnych czytelników jest wszechobecny bohater imieniem Stefan. Porównując z "Klatką" styl wydaje się bardziej dojrzały, Krasnowolski prowadzi wspaniałą narrację i bawi się językiem.
Trzeba! przeczytać.

Scarlet | 2016-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2016

Interesujący zbiór opowiadań, z których część wciąga jak chodzenie po bagnie, a część... już trochę mniej.

MONICZKA | 2013-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Szalenie dziwna, poruszająca, a przede wszystkim abstrakcyjna. Przerażająca wizja świata człowieka ówczesnego. Problemy takie jak prostytucja, narkomania, starość - brak akceptacji, zagubienie.
Wszystko określone poprzez groteskę - świetne!
Co skłoniło autora do stworzenia takich historii, takich postaci?
+ za kreatywność.
Jest ciężko odgadnąć myśli Krasnowolskiego. Jak go zrozumieć?
Polecam.

Dariusz Niedzielski | 2016-12-05