Zgłosuj na książki roku 2017

Okręt Jego Królewskiej Mości Zygmunta II Augusta : historia galeonu, który nie był galeonem

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
historia
K_Schmidt

W latach 1570–1572, z woli króla Zygmunta II Augusta, weneccy mistrzowie budowali w Elblągu wojenny okręt. Był on pierwszą w dziejach państwa polskiego jednostką przeznaczoną od początku do działań zbrojnych. Z pozornie niejasnych przyczyn nigdy go nie wykończono. Mimo tego „Galeon z Elbląga” stał się tematem prac historycznych i publikacji popularnonaukowych. Zainteresowali się nim powieściopisarze, dziennikarze i modelarze. Został wykorzystany w okresie międzywojennym, kiedy to próbowano przy jego pomocy utrwalić pogląd o morskiej potędze Rzeczpospolitej, od zawsze dążącej do dominacji nad Morzem Bałtyckim. „Galeon z Elbląga” na dobre zadomowił się w polskiej historiografii.

źródło opisu: Ze Wstępu

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Patryk Koszewski | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Istne arcydzieło!!! Najlepsza książka jaką czytałem w tej tematyce. Autor cudownie wytyka błędy wszystkim historykom, którzy podjęli się badania nad tytułowym okrętem. Jednocześnie wspaniałe udowadnia swoją tezę. Polecam!!!

Łukasz Kuć | 2017-04-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, historia