Autobiografia

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
8307020387
Family

"Autor „Przygód Tomka Sawyera” od początku zakładał, że ma to być interesująca lektura, jego ostatni bestseller. Zadbał o to, opisując najbardziej intymne historie. Do tej pory większość badaczy uważało, że Twain spędził ostatnie miesiące życia szczęśliwy, otoczony wianuszkiem adorujących go fanów. Jednak w autobiografii jawi się jako zgorzkniały mężczyzna wylewający raz po raz żale. Uchodzący za wzór południowca pisarz okazuje się też dużo bardziej postępowy, niż do tej pory mogliśmy uważać."

źródło opisu: Czytelnik, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

adams101010 | 2014-02-28
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam autobiografie, a tak ciekawych ludzi w szczególności. Dystans do świata i do siebie samego - chciałbym tak potrafić. Kto lubi świat Tomka Sawyera - zakocha się w tej książce. Jest po prostu REWELACYJNA.

dropsuj | 2017-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Jakby Twain wiedział, że zostanie nazwany ojcem amerykańskiej literatury prawdopodobnie, powiedziałby coś w stylu: "A któż inny mógłby w jednej osobie zaprezentować próżność tego kraju?". Pisarz często duma nad tym, jak dobrze wyszedł na swoim lenistwie, daje prztyczek w nos wszystkim sumiennym niewolnikom kapitalizmu. Zdaje się drwić z systemu, który nagradza obiboków, takich jak on, a pasożytuje na pilnych pracownikach. W gruncie rzeczy Mark Twain, a właściwie, Samuel Langhorne Clemens, porusza niezwykle refleksyjne tematy, które pakuje w fantazyjny i niebywale komiczny sposób.

Autobiografia jest rozkosznym chaosem jego myśli, bez sztywnych ograniczeń nudnej chronologii. Po jej przeczytaniu pozostają tylko wyraźne obrazy chwil, przebłyski fragmentów życia. Trochę jak w "decydującym momencie" fotografii dokumentalnej.
- Samuel buntowniczy prezbiterianin, znudzony kościelnymi mszami oddaje się chłopięcym rozrywkom.
- Epidemia odry, masowe zgony, Sam postanawia rozładować napięcie...

Maya Zann | 2017-12-01
Anna | 2017-01-06