Za murami Sodomy

Okładka książki Za murami Sodomy Andrzej Szczypiorski
Okładka książki Za murami Sodomy
Andrzej Szczypiorski Wydawnictwo: SAWW Seria: Biblioteka Diogenesa literatura piękna
Biblioteka Diogenesa

Każdy trochę jest Hitlerem
Chociaż mówi nie!

Widziałem filmy grozy
Bez bestii i potworów
Dymiące krematoria i trupy na dnie dołów

Jeśli tylko okoliczności...strach...panika...obojętność..jeśli?Czy każdy z nas może stać się oprawcą?Czy każdy ulegnie? Czy to zwykły przypadek po której stronie muru się znajdziemy?i co potem? Czy nie będziemy mogli zasnąć bojąc się ,że nasze czyny wyjdą na jaw...czy dlatego,że coś w naszym wnętrzu nie potrafi się z tym pogodzić,zapomnieć,usprawiedliwić?Czy raz stając się zwierzęciem na zawsze przestajemy być człowiekiem??
Nikomu nie życzę szukać odpowiedzi....

Teraz!
Dobro i zło są tutaj, nie szukaj Boga w niebie
Zła pełno dookoła, nie chowa się pod ziemię

Ja wiem! Ty wiesz!
Każdy trochę jest Hitlerem
Chociaż mówi nie!

Widziałem filmy grozy
Bez bestii i potworów
Dymiące krematoria i trupy na dnie dołów

"...bo życie tylko wówczas nabiera sensu, kiedy człowiek może osiągnąć harmonię miedzy wewnętrzną potrzebą i jej ralizacją"

Tym razem Szczypiorski oddaje głos 52 - letniemu, niemieckiemu adwokatowi, który po 30 latach od zakończenia wojny jest przesłuchiwany w sprawie zbrodni nazistowskich.
Początek książki trochę enigmatyczny, drażniący, gdyż autor nie od razu wyjaśnia z jakiego powodu nasz boharter jest przesłuchiwany i ma wyrzuty sumienia. Od czasu przesłuchania Joachim chce uciec od przeszłością, podejmuje decyzje nagłych wyjazdów bez celu, zakochuje się w pęknej aktorce, nie sypia nocami. Wreszcie postanawia przyznać sie do niegodziwego zachowania, lecz nikt go nie słucha, nie oskarża, nawet nie spisuje zeznań.
Dyskusyjne może być przesłanie całej książki, usprawieliwiające, wyjaśniające, tłumaczące zbrodnie nazistowskie. "Jestem przeciwnikiem babrania się w przeszłości. Dobrobyt jest najlepszą receptą na naszą chorobę."

Polecam.

ps. W książce zachycił mnie opis nawiązywania bliskości między męczyżną a kobietą, taki bez słów, tylko ledwie zauważalnych gestów, znaków, drżeń, zachwytu. Coś niesamowitego, że meżczyzna z taką wrażliwości, uważnością potrafi opisać muzykę pragnienia, pożądania. Naprawdę genialne!

• Rok 2014
  • Powieści