Złowić cień

Okładka książki Złowić cień Andrzej Szczypiorski
Okładka książki Złowić cień
Andrzej Szczypiorski Wydawnictwo: Club Internacional del Libro literatura piękna
Club Internacional del Libro
2000-01-01
1993-01-01
literatura piękna polska

Powieść jak dla mnie niedokończona, jest niczym piękny szkic, dający obiecującą zapowiedź czegoś więcej. Wgląd w lata młodości nastolatka, przebywającego z rodzicami na letnisku w wiejskim dworku, a w tle echa I wojny, rozmyślania o Bogu, pierwsze namiętności i porywy serca, rozmyślania o przemijaniu oraz obawa przed nadchodzącą wielkimi krokami kolejną wojną. Piękna forma i piękny język, jak dla mnie powieść jednocześnie zupełna i niezupełna-w tym względzie, że biorąc pod uwagę formę, styl i opisane spostrzeżenia Autora, z pewnością chciałbym więcej.

Pietnastoletni Krzysztof przyjezdza z rodzicami do Naleczy, urokliwej wsi lezacej miedzy jeziorami, wsrod niedostepnych lasow. W niegdys wielkopanskim, a dzis zrujnowanym dworze mieszka stary znajomy rodziny, Pilecki.
Matka chlopaka, kobieta stworzona do rozrywki nie ma dla syna czasu i zawsze rekompensuje mu to pieniedzmi.
Ojciec to surowy i wymagajacy czlowiek, ktory ku szczytom wspinal sie z glebokich nizin. Nie ma poczucia humoru, jest fanatykiem nauki.
Krzysiek zyje wiec obok nich. W czasie pobytu na wsi snuje samotnie wielogodzinne rozwazania o zyciu, smierci i Bogu. A najbardziej zajmuja go mysli o utracie niewinnosci, zakochiwaniu sie i zawodach milosnych, ktorych doznaje.
Nie wie jeszcze, ze za chwile swiat osunie sie w mordercza otchlan wojny.
Dorosli juz to przeczuwaja, w rozmowach wyrazaja wielki lek przed Hitlerem, obawy i niedowierzanie, ze kolejna katastrofa jest tak blisko.
Wiejska idylla nieublaganie dobiega konca.
Ksiazka napisana piekna polszczyzna.
Bardzo dobra literatura.

Ojciec to surowy i wymagajacy czlowiek, ktory ku...

dla wszystkich

• Przeczytane w 2014
  • Typ A: Gatunek: Dla dzieci i młodzieży
  • Filia 34
  • Klasyka światowa

Dodaj cytat z książki Złowić cień