Msza za miasto Arras

Daję wysoką notę przez wzgląd na monodram aktora Janusza Gajosa, który w nim wystąpił, Książka bezbłędnie ukazuje ludzkie prywaty, przywary, strach, głupotę, zaslepienie, zazdrość, niewiedzę, choć specjalizuję się w średniowieczu, to utwór jest kolejną cegiełką do mylnego wyobrażenia tej epoki jako ciemnej i zacofanej, bo w wielu dziedzinach tak nie było, ale gdy w grę...

Czytałem ją całkiem długo i z początku nie wydawała mi się rewelacyjna, ale druga połowa całkowicie zmieniła moje zdanie. Niektóre przekminy dały mi sporo do myślenia.

Rzecz o winie i karze. Wątkiem jest pogrom Żydów w mieście Arras; osnową, koniec epoki średniowiecza. Książka jakich wiele, jedynie ze śladami głębi. Przeciętnie dobra.

Są pewne utwory literackie, które są ponadczasowe, jak np. sztuki Szekspira, które napisano ponad czterysta lat temu, ale opisane w nich „typy ludzkie” pozostają aktualne. Czasy się zmieniają, ale natura ludzka, zmienia się jednak niewiele.

Andrzej Szczypiorski to pisarz o skomplikowanym i kontrowersyjnym życiorysie. Jeden z recenzentów, ostatnio napisał, że postawa autora...

Same założenia powieści są dość proste i oparte na faktach. W Arras, miasteczku słynącym z wyrabiania kobierców, w 1458 roku wybucha zaraza. Miasto za sprawą biskupa Utrechtu zostaje odcięte od świata, a dostawy żywności są małe. W wyniku zarazy, ale też głodu umiera 1/5 mieszkańców. Zaraza wygasa i na pozór wszystko wraca do normy. Jednak trzy lata później wybuchają...

Są książki, które muszą się niejako "wstrzelić" we właściwy czas. Albo takie, które są generalnie "przeciętne" i nie powalają podczas lektury, ale które trafiają z jakimś cytatem w odpowiednim momencie życia czytelnika i tak "chwytają", że ocena może podskoczyć o gwiazdkę czy dwie.

"Msza za miasto Arras" jest świetnym przykładem takiej książki.

Idealnie wpasowująca się w...

Po opisie książki spodziewałem się takiego średniowiecznego figo-fago o zarazie, stosach i młotkach na czarownice, spotkałem się jednak z lekturą, której bliżej do teologicznego wywodu niżeli do powieści fabularnej. Nie był to kiepski wywód, więc daleko było mi do ziewania pod nosem, ale nie jest to też lektura o której będę pamiętał za kilka miesięcy.

Trudno o książkę bardziej na czasie niż „Msza za miasto Arras”. W aktualny klimat wpasowuje się idealnie. Do tego jest nadzwyczaj obrazowa i sugestywna bowiem po jej lekturze śniło mi się, że jestem w bliżej nieokreślonym mieście ogarniętym zarazą cholery i muszę bardzo mocno kombinować by ją przeżyć. Sen był z tych co gnębią ale i lektura sama w sobie łatwa nie jest bo...

Proroctwo? Historia lubi się powtarzać? Ludzie zawsze postępują wg schematu? Czy teraz nie obserwujemy tego samego: epidemia, szukanie winnego, niesłuszne oskarżenia, karanie wyimaginowanego wroga? Doczekamy się wstydu??

Ciężko to się czyta. Jeśli chodzi o styl... Powiedzieć, że nie porywa to łagodny wymiar kary. Mimo to jednak ciekawość pcha nas do samego końca.

Dyskusje

• Literatura polska