NO.6 #2

Okładka książki NO.6 #2 Atsuko Asano
Okładka książki NO.6 #2
Atsuko Asano Wydawnictwo: Kōdansha Cykl: No.6 - powieść (tom 2) fantasy, science fiction
No.6 - powieść (tom 2)
ナンバーシックス
Kōdansha
2004-02-10
2004-02-10
japoński
sci-fi dystopia science fiction

Okładka książki No.6 #9 Atsuko Asano, Hinoki Kino
No.6 #9 Atsuko Asano, Hinok...
Okładka książki No.6 #8 Atsuko Asano, Hinoki Kino
No.6 #8 Atsuko Asano, Hinok...
Okładka książki No.6 #7 Atsuko Asano, Hinoki Kino
No.6 #7 Atsuko Asano, Hinok...
Okładka książki No.6 #6 Atsuko Asano, Hinoki Kino
No.6 #6 Atsuko Asano, Hinok...

Nowelka jest bardzo krótka, ale za to i bardzo dobra, i niekoniecznie przez wzgląd na fabułę. Bohaterowie, relacje między nimi i to, co się dzieje wokół nich - to prawdziwa siła No. 6, które ma miejsce w postapokaliptycznym świecie. Tu się nie da zaskoczyć czytelnika, obraz, który przedstawia Atsuko Asano nie jest niczym, czego wcześniej nie widzieliśmy. Piękne miasto, w którym żyją "szczęśliwi obywatele", a rząd sprawuje nad nimi władzę. Z drugiej strony, tereny dawnych miast, stare, zniszczone budynki, umierający z głodu i zimna ludzie, brud, smród, ubóstwo, ale i wolność... Mówię, wizja autorki nie jest niczym niezwykłym, ale to nie w tym siła. Shion to naiwny, pozbawiony wyobraźni dzieciak, który przez całe życie żył w innym, piękniejszym świecie. Obok mamy Nezumiego, wycofanego, strojącego od ludzi nastolatka, który przeszedł w życiu wiele i wie, jakie okrucieństwa niesie ze sobą rzeczywistość. Interreakcje między tymi postaciami są bezcenne. Obserwujemy, jak ich przyjaźń rośnie w siłę, a zalążki miłości kiełkują. Ich relacje są naturalne, są przyjemne, są inne od tych, które znamy z typowych anime, mang czy novelek. Tu brak wymuszonych na siłę wyzwań, mocniej bijącego serca, sztucznych pocałunków, tu są tylko wydarzenia, tu są tylko rozmowy, a w nich dwaj bohaterowie, którzy powoli poznają się, którzy powoli otwierają się. Shion na rzeczywistość, a Nezumi na marzenia. Mówię, historia nie jest w żaden sposób wyjątkowa, ale bohaterowie, relacje między nimi sprawiają, że czyta się z przyjemnością!
POLECAM!

Druga część historii utopijnego miasta No.6 oraz Shiona i Nezumiego troszkę słabsza jak dla mnie od swojej poprzedniczki, początek absolutnie usypiający, ale za to przy końcu się rozkręciło.

Shion próbuje odnaleźć się jakoś poza murami miasta, pogodzić się z nieco odmiennymi warunkami życia i wiecznym ukrywaniem się, musi też poznać prawa jakie żądzą tym terytorium, że nic nie jest tutaj proste i nigdy nie możesz tracić czujności i poczuć się bezpiecznie. Przy tym dowiaduje się, że No.6 nie jest wcale takie idealne, jakie mogłoby się wydawać. Czy jest jeszcze szansa na normalne życie dla Shiona oraz jego mamy, o której bohater nie może zapomnieć?

Nie do końca ogarniam relację Shion – Nezumi, były miejsca, że wprost mnie drażniła. Czekam jak się to rozkręci, mam jakieś swoje domysły odnośnie tego, co ich ta ku sobie ciągnie, ale na razie pozostawię to w swojej głowie i będę liczyła na to, że autorce uda się mnie czymś zaskoczyć.

Zabrakło mi trochę malowniczości w opisie życia ludzi oraz ogólnie atmosfery panującej poza murami miasta, nie do końca poczułam ten klimat, który miał być, pełen głodu, bólu itd., a nie było to jakoś należycie przedstawione w książce.

Strasznie ciekawi mnie natomiast jak rozwinie się dalej akcja i co jeszcze autorka ma do przekazania, co zrobi Shion, kiedy dowie się o Safu i jak zachowa się w tej kwestii Nezumi.

Podsumowując, zaciekawia kiedy się czyta, ale nie porywa i nie zajmuje mi myśli, w momencie, kiedy nie mam tej historii przed oczami.

Od razu po przeczytaniu 1 tomu zapragnęłam obejrzeć anime. Nie zawiodłam się ani trochę, gdyż akcja powoli wciąga nas w świat tej mangi i pozwala na przywiązanie się do postaci. Nie mogłam się oderwać. Pierwszy raz w życiu, czytając czy oglądając, popłakałam się na końcu i w nocy przeżywałam kryzys - co ja teraz zrobię, kiedy wszystko się skończyło?

Niektórym może się wydawać, że właściwa fabuła i akcja została lekko zakryta relacjami pomiędzy Shionem i Nezumim. Mnie się osobiście wszystko okrutnie podobało. Mogę jedynie wszystko wychwalać. Nawet kocham No.6 za sam design postaci, a w szczególności Shiona.

Manga jest naprawdę godna przeczytania, a anime także polecam obejrzeć. Można się bardzo przywiązać do postaci, a sama kreska jest miła dla oka.

Niektórym może się...

• Light Novel