Majątek osobisty duchowieństwa katolickiego w Koronie w XVII i XVIII wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia i meteriały z historii kultury materialnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Archeologii i Etnologii PAN
83-89499-19-3
historia
Łukasz Kuć

Dariusz Główka, historyk, badacz dziejów Polski w XVII i XVIII wieku, podejmuje wciąż jeszcze słabo poznane zagadnienie materialnych warunków życia duchowieństwa katolickiego. Pośmiertne spisy mienia, testamenty i wykazy ruchomości stanowią podstawę proponowanej przez niego rekonstrukcji świata rzeczy, wśród których upływało życie ówczesnych wikariuszy, plebanów, kanoników. Mimo że przedmioty owe są zaledwie okruchem dawno minionej codzienności, daję nie tylko świadectwo poziomu materialnego bytowania, ale dojrzeć w nich można nadal, mniej lub bardziej ostre, odbicie różnorakich indywidualnych cech osobowości, przyzwyczajeń i zainteresowań ludzi, którzy rzeczy tych używali.

źródło opisu: Wydawnictwo Insytutu Archeologii i Etnologii PAN, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie