Pamięć gułagu

Okładka książki Pamięć gułagu Zuzanna Bogumił
Okładka książki Pamięć gułagu
Zuzanna Bogumił Wydawnictwo: Universitas historia
378 str. 6 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
378
Czas czytania
6 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
97883-242-2210-0
Tagi:
GUŁag Rosja ZSRR Związek Radziecki komunizm stalinizm zsyłka Syberia Sybir
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stare i nowe tendencje w obszarze pamięci społecznej Zuzanna Bogumił, Andrzej Szpociński
Ocena 0,0
Stare i nowe t... Zuzanna Bogumił, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
529
166

Na półkach: ,

Na pewno wyobrażałam sobie tę książkę w zupełnie innej formie, ale moja ciekawość co do wartości merytorycznej rosła wraz z upływem treści. Praca dotyczy współczesnych miejsc pamięci systemu GUŁAG i problemów, jakie stwarza ich oznaczanie, chociażby poprzez brak współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem "Memoriał" powołanym w tym celu i Cerkwią prawosławną czy deficytem finansowym. Smutne, że całe cmentarze ofiar stalinizmu (i nie tylko) na Wyspach Sołowieckich, w Republice Komi, rejonie Permskim i na Kołymie przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy, a co gorsze, nadal daleko do porozumienia - tyle lat po tragicznych wydarzeniach XX wieku.

Na pewno wyobrażałam sobie tę książkę w zupełnie innej formie, ale moja ciekawość co do wartości merytorycznej rosła wraz z upływem treści. Praca dotyczy współczesnych miejsc pamięci systemu GUŁAG i problemów, jakie stwarza ich oznaczanie, chociażby poprzez brak współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem "Memoriał" powołanym w tym celu i Cerkwią prawosławną czy deficytem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2282
127

Na półkach: ,

Sięgając po książkę inaczej wyobrażałam sobie jej treść... Sądziłam, że będzie to historyczny zapis z przymusowej pracy w GUŁagu. Zaczęłam czytać i rozczarowałam się. Na jakiś czas. Myślałam, że nie doczytam, ale skończyłam. Przyznam się, że niektóre akapity bardziej przeglądnęłam niż przeczytałam - ale opisy kolejnego krzyża mnie nie interesowały w takim stopniu jak historia.

Zaczęłam od przejrzenia fotografii zamieszczonych w książce. Po przeczytaniu spojrzałam na nie ponownie. Zupełnie innym okiem. Zrozumiałam symbolikę i ich sens.

Książka naukowa - ze wstępem opisującym o czym będą kolejne rozdziały, z wyjaśnieniem terminologii, z zakończeniem podsumowującym całość. Widać, że wymagała wiele pracy badawczej. Rzetelnie skompletowana, napisana ciekawie.

Sięgając po książkę inaczej wyobrażałam sobie jej treść... Sądziłam, że będzie to historyczny zapis z przymusowej pracy w GUŁagu. Zaczęłam czytać i rozczarowałam się. Na jakiś czas. Myślałam, że nie doczytam, ale skończyłam. Przyznam się, że niektóre akapity bardziej przeglądnęłam niż przeczytałam - ale opisy kolejnego krzyża mnie nie interesowały w takim stopniu jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
846
400

Na półkach: ,

Zaciekawiła mnie bardzo tematyka, jak też spodobała mi się okładka tej książki. Od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Przeglądałam zdjęcia zamieszczone na końcu "Pamięci...", czytałam i czułam się niemalże tak, jakbym wraz z autorką przysłuchiwała się opowieściom mieszkańców tych czterech regionów, w których powstały obozy pracy przymusowej, jakbym była tuż obok niej, jakbym widziała te miejsca z bliska. Więźniowie nie byli tylko Rosjanami, nasi rodacy również tam ginęli, byli tu i polityczni, i kryminalni, i społecznie niepożądani. Wszyscy ginęli, nie zawsze przez drugiego człowieka, czasami większym wrogiem okazywał się mróz. Jakie to straszne...
Jak wyjaśnia nam autorka dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych świadomość wśród mieszkańców tych miejsc wzrosła, dopiero wtedy zaczęli rozumieć, jak wielka tragedia rozegrała się tuż obok. W tamtym okresie zaczęto stawiać pomniki, znaki pamięci, krewni zamordowanych mogli odwiedzić byłe obozy, pomodlić się, pobyć tam, gdzie zginęli ich przodkowie. Jednak niektórzy mieszkańcy nie chcieli, by Wyspy Sołowieckie na przykład kojarzyły się tylko z takimi dramatycznymi, tragicznymi wydarzeniami, jak jednak mogli myśleć, że cokolwiek będzie w stanie przyćmić, przytłumić to, co tam się stało? Na pewno z jednej strony mieli wiele racji, chcąc żyć normalnie, zapomnieć o przeszłości, iść ku przyszłości, bez zmartwień, bez tego niechcianego bagażu, jednak z drugiej strony ogrom tamtych wydarzeń, to, jak wielu ludzi tam zginęło, nigdy nie powinien być zapomniany. Wszyscy jesteśmy winni choć tyle ofiarom, pamięć... nic innego zrobić już nie możemy, w żaden sposób im pomóc nie jesteśmy już w stanie... możemy 'jedynie" pamiętać, lub "aż" pamiętać.
Mogłabym o tej książce napisać wiele, o wiele więcej niż napisałam, streszczać jej jednakże nie mam zamiaru, jeśli zechcecie sami po nią sięgniecie. Jeżeli chodzi o mnie to na pewno jeszcze nie jeden i nie dwa razy ją przeczytam, by móc lepiej zrozumieć, odkryć jak najwięcej, dowiedzieć się, poznać prawdę, chociaż nigdy nie dowiemy się wszystkiego, niestety. Szkoda, że nie mamy wehikułu, nie możemy się przenieść w przeszłość, poznać dawnych czasów, zagłębić się w historii, mogłoby to być takie interesujące, może moglibyśmy odwrócić bieg wydarzeń?
Książka ta i historie w niej opisane powinny dać nam do myślenia, byśmy nigdy nie pozwolili na kolejne takie tragiczne zdarzenia, byśmy nie popełniali błędów, jakie przed nami popełnili inni ludzie, bo człowiek powinien być drugiemu przyjacielem, nie wilkiem...

Zaciekawiła mnie bardzo tematyka, jak też spodobała mi się okładka tej książki. Od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Przeglądałam zdjęcia zamieszczone na końcu "Pamięci...", czytałam i czułam się niemalże tak, jakbym wraz z autorką przysłuchiwała się opowieściom mieszkańców tych czterech regionów, w których powstały obozy pracy przymusowej, jakbym była tuż obok niej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Rosja
    2
  • Teraz czytam
    1
  • GUŁAG
    1
  • Historia, historia, historia!
    1
  • Obozy, zesłania
    1
  • Historia i okolice
    1
  • Literatura popularnonaukowa i akademicka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamięć gułagu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne