Pamięć gułagu

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-2210-0
historia
Michał

Książka Pamięć Gułagu opowiada historię odkrywania przez mieszkańców ZSRR represyjnej przeszłości swojego kraju. Za punkt wyjścia rozważań autorka przyjmuje koniec lat osiemdziesiątych, gdyż jak tłumaczy dopiero wówczas rozpoczął się proces kreowania zupełnie nowej, wielopoziomowej sytuacji dyskursywnej, która umożliwiła zrozumienie skali i zasięgu represji sowieckich. Autorka przygląda się temu procesowi z perspektywy mieszkańców czterech regionów, które w sposób szczególny zostały doświadczone przez Gułag (Wyspy Sołowieckie, Republika Komi, region permski, Kołyma). Przywołując konkretne wydarzenia, jakie się tam rozegrały pokazuje, w jaki sposób wypowiedziane w tym okresie wspomnienia stawały się fenomenem społecznym, przedmioty − dowodami historii, a odnalezione cmentarze − dziedzictwem przeszłości. Ten detaliczny opis etnograficzny pozwala zrozumieć jak doszło do tego, że w społeczeństwie sowieckim nagle zrodziła się ogromna potrzeba natychmiastowego tworzenia miejsc pamięci, które będą chronić pamięć Gułagu, oraz znaków pamięci, które będą ją wyrażać. Następnie, autorka analizuje wybrane miejsca pamięci łagiernej przeszłości starając się dotrzeć do ich głębszych sensów. Jej celem jest ustalenie funkcji i znaczenia, jakie przypisują tym miejscom współcześni Rosjanie.

źródło opisu: TAiWPN Universitas Kraków, 2012

źródło okładki: www.universitas.com.pl

Anna | 2013-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Na pewno wyobrażałam sobie tę książkę w zupełnie innej formie, ale moja ciekawość co do wartości merytorycznej rosła wraz z upływem treści. Praca dotyczy współczesnych miejsc pamięci systemu GUŁAG i problemów, jakie stwarza ich oznaczanie, chociażby poprzez brak współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem "Memoriał" powołanym w tym celu i Cerkwią prawosławną czy deficytem finansowym. Smutne, że całe cmentarze ofiar stalinizmu (i nie tylko) na Wyspach Sołowieckich, w Republice Komi, rejonie Permskim i na Kołymie przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy, a co gorsze, nadal daleko do porozumienia - tyle lat po tragicznych wydarzeniach XX wieku.

książek: 1951
Anna | 2013-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Zaciekawiła mnie bardzo tematyka, jak też spodobała mi się okładka tej książki. Od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Przeglądałam zdjęcia zamieszczone na końcu "Pamięci...", czytałam i czułam się niemalże tak, jakbym wraz z autorką przysłuchiwała się opowieściom mieszkańców tych czterech regionów, w których powstały obozy pracy przymusowej, jakbym była tuż obok niej, jakbym widziała te miejsca z bliska. Więźniowie nie byli tylko Rosjanami, nasi rodacy również tam ginęli, byli tu i polityczni, i kryminalni, i społecznie niepożądani. Wszyscy ginęli, nie zawsze przez drugiego człowieka, czasami większym wrogiem okazywał się mróz. Jakie to straszne...
Jak wyjaśnia nam autorka dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych świadomość wśród mieszkańców tych miejsc wzrosła, dopiero wtedy zaczęli rozumieć, jak wielka tragedia rozegrała się tuż obok. W tamtym okresie zaczęto stawiać pomniki, znaki pamięci, krewni zamordowanych mogli odwiedzić byłe obozy, pomodlić się, pobyć tam, gdzie zginęli...

Dorota | 2013-03-22
Na półkach: 2013
Przeczytana: 16 marca 2013

Sięgając po książkę inaczej wyobrażałam sobie jej treść... Sądziłam, że będzie to historyczny zapis z przymusowej pracy w GUŁagu. Zaczęłam czytać i rozczarowałam się. Na jakiś czas. Myślałam, że nie doczytam, ale skończyłam. Przyznam się, że niektóre akapity bardziej przeglądnęłam niż przeczytałam - ale opisy kolejnego krzyża mnie nie interesowały w takim stopniu jak historia.

Zaczęłam od przejrzenia fotografii zamieszczonych w książce. Po przeczytaniu spojrzałam na nie ponownie. Zupełnie innym okiem. Zrozumiałam symbolikę i ich sens.

Książka naukowa - ze wstępem opisującym o czym będą kolejne rozdziały, z wyjaśnieniem terminologii, z zakończeniem podsumowującym całość. Widać, że wymagała wiele pracy badawczej. Rzetelnie skompletowana, napisana ciekawie.

Przeczytana: 04 listopada 2013
3cJ | 2015-07-21