Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier. Tom III (dokumenty z lat 1481-1500)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Societas Vistulana
83-88385-17-8
historia
jagarkar

Wydawnictwo źródłowe będące efektem pieczołowitej kwerendy we wszystkich archiwach byłego Królestwa Węgierskiego (dzisiaj rozproszonych na obszarze Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji), prowadzonej pod kątem przechowywanych w nich średniowiecznych dokumentów polskich. Część zgromadzonego materiału dyplomatycznego nie była wcześniej wydawana w żadnej postaci, zatem jest to jego pierwsza krytyczna edycja. Pozostałe dokumenty były już wcześniej opublikowane w całości bądź w postaci regestów, przeważnie jednak w wydawnictwach starych, obecnie trudno dostępnych i nieodpowiadających dzisiejszym wymaganiom naukowym. Te zostały na nowo odczytane i opracowane krytycznie. Pozycja szczególnie pomocna w podręcznym księgozbiorze każdego historyka średniowiecza i czasów nowożytnych. Tom III zawiera 288 dokumentów i listów z ostatnich dwudziestu lat XV stulecia, pochodzących w większości z archiwum w Bardiowie. 287 dokumentów opublikowano na podstawie oryginałów. Aż 257 dokumentów znanych jest przede wszystkim z drukowanego węgierskojęzycznego katalogu, 9 zostało wcześniej wydanych drukiem, a 21 nie było dotychczas ogłoszonych w żadnej postaci.

źródło opisu: Wydawnictwo Societas Vistulana, 2003

źródło okładki: http://vistulana.pl/katalog/63/Dokumenty-polskie-z...»