Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier. Tom V (dokumenty z lat 1521-1530)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dokumenty polskie z archiwów dawnego Królestwa Węgier". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Societas Vistulana
978-83-61033-52-3
historia
jagarkar

Jest to wydawnictwo źródłowe będące efektem pieczołowitej kwerendy Autora we wszystkich archiwach byłego Królestwa Węgierskiego (dzisiaj rozproszonych na obszarze Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji), prowadzonej pod kątem przechowywanych w nich średniowiecznych dokumentów polskich. Niniejszy tom zawiera 321 dokumentów i listów z lat 1521-1530, które, podobnie jak w przypadku poprzednich woluminów, dostarczają przede wszystkim informacji do badań stosunków handlowych na pograniczu polsko-węgierskim w trzecim dziesięcioleciu XVI w. Przynoszą też sporo wiadomości źródłowych o stosunkach politycznych Węgier i Polski, zwłaszcza w burzliwym okresie po bitwie pod Mohaczem. Szczególnie interesujące są zawarte w tym tomie dokumenty dotyczące sporu Piotra Kmity, marszałka Królestwa Polskiego, z Bardiowem, który ciągnął się w latach 1527-1530. Drukowane dokumenty są również ważne dla bliższego poznania życia codziennego w tym okresie oraz przedstawiają ciekawy materiał sfragistyczny.

źródło opisu: Wydawnictwo Societas Vistulana, 2012

źródło okładki: http://vistulana.pl/katalog/164/Dokumenty-polskie-...»