historia
Elevander

Książka, którą oddajemy Czytelnikowi, jest – podobnie jak samo Collegium – wyjątkowa; jest także odmienna od pozostałych tomów serii poświęconych gmachom Uniwersytetu. Przede wszystkim dlatego, że na tle innych budynków ten przechodził chyba najbardziej skomplikowane przemiany – zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcji, które pełnił w przeszłości, należąc do kilku jednostek uczelnianych.

Collegium Iuridicum, położone na terenie historycznego Okołu, przy Drodze Królewskiej, przez wiele lat było uważane za najbardziej oddalone od kwartału uniwersyteckiego i niejako leżące z boku głównego nurtu historii Akademii Krakowskiej. Collegium było jednak ważnym świadkiem dziejów miasta; zapomnianym fragmentem losów budynku jest okres, kiedy to właśnie on był siedzibą głównych władz Alma Mater. Warto pamiętać, że to tu znajdowała się wówczas bogata kolekcja dzieł sztuki, które dziś stanowią ozdobę i dumę muzeum uniwersyteckiego. O wyjątkowości Collegium świadczyły także niezachowane do dnia dzisiejszego, a sąsiadujące z nim dom kanonicki i kościół Św. Marii Magdaleny – pełniący funkcję kaplicy uniwersyteckiej. Co istotne, pod względem zachowania oryginalnego materiału zabytkowego Collegium Iuridicum przewyższa obecnie zarówno Collegium Maius, jak i Collegium Minus.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=25823

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=25823