Do szaleństwa

Okładka książki Do szaleństwa Jill Shalvis
Okładka książki Do szaleństwa
Jill Shalvis Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lucky Harbor (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Lucky Harbor (tom 3)
Head Over Heels
Prószyński i S-ka
2013-01-01
2013-01-01
Agnieszka Myśliwy

Oj takie czytadło. Dla mnie działo się wszystko za szybko, jakby został pominięty cały ich proces dochodzenia do tego, że nie mogą bez siebie żyć. Mam niedosyt.

219 / 2020

219 / 2020

polecam

polecam

Chloe ( najmłodsza i najbardziej barwna z trzech sióstr ) ze względu na chorobę myśli nie tylko o seksie, stąd powieść zawiera więcej wątków niż dwa poprzednie tomy i dlatego podobała mi9 się najbardziej.

Świetna książka:) Zaskakująca treść i bohaterowie, pełna humoru :)

Świetna książka:) Zaskakująca treść i bohaterowie, pełna humoru :)

Uwielbiam autorkę, potrafi wzruszać, bawić i fascynować czytelnika.

Brawo brawo brawo!

Uwielbiam autorkę, potrafi wzruszać, bawić i fascynować czytelnika.

Brawo brawo brawo!

W części trzeciej poznajemy losy i zawirowania miłosne ostatniej z trzech sióstr mieszkających w miasteczku Lucky Harbour i prowadzących hotel - najmłodszej Chloe, szalonej dziewczyny, chorującej na astmę i marzącej o otworzeniu salonu Spa z kosmetykami własnego wyrobu. Wszystko w jej życiu wydaje się układać i być w miarę należytym porządku.

Ale tak jest do czasu. I jak to w życiu czasem bywa, nic już nie będzie proste, kiedy na drodze naszej bohaterki zacznie zbyt często pojawiać się przystojny szeryf Sawyer.

Czy ludzie tak od siebie różni niczym ogień i woda odnajdą dla siebie wspólną drogę? Czy nasza roztrzepana, czasem lekkomyślna, nieokrzesana, ale ciepła i troskliwa Chloe rozkocha w sobie Sawyera - ułożonego, zorganizowanego, odpowiedzialnego i opanowanego stróża prawa? Dowiecie się, kiedy sięgniecie po tę pozycję.

Jedno jest pewne, po przeczytaniu "Do szaleństwa" malowanie ścian już nigdy nie będzie kojarzyło mi się tylko z ich malowaniem. ;)

Kobietki z mojej biblioteki śmieją się, że czytam takie serie od końca czyli od ostatniego tomu. No cóż, co ja poradzę, taka moja uroda ;). Zresztą książki Shalvis są tak skonstruowane, że można po nie sięgać za koleją jak i czytać osobno i zacząć np. od tego tytułu, który nam akurat spodoba się pierwszy. Tak było i w moim przypadku.

Po cichu zastanawiam się co ja będę czytać jak już skończę tą serię. A zbliża się to już nieubłaganie – został mi tylko jeden tom, a bardzo polubiłam styl pisania Shalvis, który jest przyjemny, przystępny, niemęczący, pełen emocji; z bohaterami, którzy nie tylko mają problemy związane z ich przeszłością, dorastaniem, ale i tym jacy są, że pewne życiowe sprawy bardziej zaprzątają im myśli, ale potrafią też się śmiać i żartować i równie namiętnie kochać. Tak, lekkiej erotyki w powieściach tej autorki też nam nie zabraknie.

Polecam, seria Lucky Harbour to według mnie jedna z lepszych kobiecych serii. Bardzo odpowiednia dla relaksu i odprężenia, przy której nie trzeba zbytnio wysilać swojej pięknej kobiecej główki i puścić wodze wyobraźni. ;)

Ale tak jest do czasu. I jak...

Trochę nudne i monotematyczne "czytadełko". Chloe - z astmą i szeryf Sawyer. Koniec ich znajomości bardzo przewidywalny. Jednak na 400-stu stronach książki opisywane są ich "podchody miłosne". Trochę scen łóżkowych, trochę przygód w pogoni za przestępcami. Ot, takie sobie czytanie, po którym pozostała we mnie pustka i uśmiech, że szkoda było mojego czasu. Poprzednich tomów nie czytałam, stąd może moje rozczarowanie.

„Do szaleństwa” - jest to ostatnia przygoda szalonych, choć różnych sióstr. Na tapecie mamy historię Chloe, dwudziestoczteroletniej kobiety, która jest wolnym duchem. Uwielbia podróżować, dużo ryzykuje, nie raz wpada w kłopoty. Czytelnik może odbierać wrażenie, że patrzy lekko, nieperspektywicznie, i wyznaje słynną maksymę: „Carpe diem”. Jednakże tak jak pozostałe siostry, Chloe, choć miała u swojego boku biologiczną matkę, Phoebe, ta była żywym kwiatem, tak jak córka. Razem wyjeżdżały, podbijały miasteczka, bawiły się na koncertach, ale mimo wszystko wówczas małej dziewczynce brakowało miłości, opieki, wychowania, tylko, że wtedy jeszcze nie była w stanie tego zrozumieć.
Kobieta zmaga się z ciężką astmą, jej nieodzownym towarzyszem jest inhalator, często łapie zadyszki, co doprowadza innych do prawdziwych obaw o Chloe. Choć dziewczyna lubi adrenalinę, wie, że w jej życiu jest wiele wyrzeczeń, w wielu wydarzeniach nie może brać udziału, grozi to jej utratą życia. Jednakże miejscowemu szeryfowi w żaden sposób to nie przeszkadza. Początkowo oboje gryzą ze sobą koty, wydaje się, że niespecjalnie tych dwoje za sobą przepadają, z czasem jest inaczej. Ona szalona, zwariowana, pozytywnie nakręcona, on zaś spokojny, zdyscyplinowany, a jednak te dwa ziółka będą ze sobą spędzać czas, będą sobie pomagać wzajemnie. W końcu pojawi się miłość, tyle, że żadne nie będzie chciało się do tego przyznać. Chloe nie jest na tyle uczuciowa, tylko nie potrafi wyrażać emocji słowami, woli poprzez czyny, ale czy to wystarczy? Czy ona w ogóle chce się ustatkować w życiu? Co z jej przygodami, przyjaciółmi? Cóż, okazuje się, że w życiu są ważniejsze kwestie. Angażuje się poważnie w działalność hotelu, dodatkowo zarabia produkując własną linię kosmetyczną, a za długą namową sióstr skrada kawałek hotelu, werandę, po aby mogła na niej zorganizować własny kąt kosmetyczny. Hotel otrzymuje dodatkowe zastrzyki pieniędzy, Chloe rozwija się zawodowo, ale wciąż nie wie, na czym stoi. Czy przystojny szeryf myśli o niej poważnie? Ona jest tykającą bombą, czy będzie chciał on ją ujarzmić? Otóż tak, uczucie okazuje się silniejsze aniżeli choroba Chloe, czy niebezpieczne wyzwania z komisariatu.
Chloe staje się kimś zupełnie innym. Myślę też, że tak wiele - to miłość sióstr oraz fantastycznego szeryfa dodała jej skrzydeł, urody, nadziei i wiary w siebie;)

Kiedy tak dochodzę już do samego końca sprawozdania z lektur, no cóż, uświadamiam sobie, że jednak książki nie są najgorsze. Tak, to właśnie częste i momentami (w moim odbiorze) sceny seksu są niesmaczne, nie oznacza to, że nie warto na pozostałe treści zwrócić uwagę. Myślę, że z tych trzech dotychczas przeczytanych, to właśnie ta trzecia szczególnie mnie ujęła. Chociażby, dlatego, że bohater, czyli nasz książkowy szeryf nie oceniał Chloe, mimo że lubiła od czasu do czasu zaszaleć, niezależnie od tego, była po prostu i w pełni sobą. Nikogo nie udawała. Choroba nie umniejszyła na jej wartości, wręcz przeciwnie Sawyer wiedział, że dziewczyna, którą pokochał, choć słaba ciałem, to duchem bardzo silna. Pokochał ją za swobodę, naturalność.

Cała seria jest przyjemna, bardzo szybko się ją czyta a wręcz mogłabym dopowiedzieć, że pochłania. Oprócz kilkakrotnie wspomnianych i przeszkadzających scen seksu można wiele dowiedzieć się i nauczyć od bohaterów, a przede wszystkim tego, jak działali stając się jedną wielką rodziną. Każdy może na każdego liczyć, w każdej sytuacji czy też problemie. Jedno stanie za wszystkich, a wszyscy za tą jedną.
Każda z trzech sióstr, Madzie, Tara oraz Chloe dzięki wyjazdowi, właściwie dzięki testamentowi ich matki, kobiety poznały siebie, otaczający ich świat oraz przekonały się, że jeszcze istnieje dobro i warto ku temu się skierować. Zmiany przyniosły im wiele korzyści, ale również radości. Każda zakochała się we wzajemnością i to szaleńczą (nie bez powodu zostały wplecione te nieco smakowitsze fragmenty). Dziewczyny stały się odważne, potrafiły z czasem nazwać rzeczy po imieniu, w tym swoje uczucia, jakimi zaczęły darzyć siebie oraz swoich mężczyzn. Uświadomiły sobie, że miłość zdecydowanie jest lepiej poznawać i doświadczać w towarzystwie, a nie w pojedynkę. Uporały się z przeszłością, nieprzyjemnymi, przykrymi i bolesnymi wydarzeniami. Nauczyły się pokory, poznały lekcję prawdy. A przede wszystkim, choć wcześniejsze kwestie są równie ważne, wszystkie trzy nauczyły się walczyć (czasem) zaciekle o swoje marzenia, uczucia, ukochane osoby, ale zawalczyły o to, co jest w życiu najważniejsze – uwierzyły w siebie, miały nadzieję i miłość tak, blisko, bo obok siebie, – czego i Wam moi drodzy życzę.

Pochłońcie tę serię, zaryzykujcie;)

Już w poprzednich częściach mieliśmy okazję przekonać się, że między Chloe a przystojnym szeryfem iskrzy, ale dopiero kiedy autorka postanowiła dać im ich własną historię, zrobiło się naprawdę gorąco;)

Tej książki nie da się nie lubić. Jest lekka, zabawna i wciągająca. Polecam!

Tej książki nie da się nie lubić. Jest lekka, zabawna i wciągająca. Polecam!

• Romans