Książka profesora Wojciecha Iwańczaka to opowieść o Janie Luksemburskim (1296?1346), królu Czech (1310?1346), hrabim Luksemburga (1309?1346) i tytularnym królu Polski (1310?1335). Nie jest to biografia w sensie tradycyjnym, w postaci uporządkowanego chronologicznego wywodu. Autor posłużył się narracją w kolejnych odsłonach. Pokazał Jana Luksemburskiego w odmiennych perspektywach i kontekstach, zaprezentował różne oblicza i formy jego aktywności, by w ten sposób łatwiej było uchwycić i zrozumieć fenomen Jana Luksemburskiego, króla, który doczekał się różnorakich ? często przeciwstawnych ? ocen zarówno u współczesnych, jak i u potomnych.

źródło opisu: PIW

źródło okładki: PIW

Maryann | 2014-07-11
Przeczytana: lipiec 2014

Autor podjął niełatwą próbę obiektywnego spojrzenia na swego bohatera, który w naszej literaturze (i świadomości) funkcjonuje jako niemal dyżurny czarny charakter, przyjaciel Krzyżaków, polakożerca itd.
Czy mu się udało? Moim zdaniem tak.