Jan Luksemburski

Okładka książki Jan Luksemburski Wojciech Iwańczak
Okładka książki Jan Luksemburski
Wojciech Iwańczak Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
2012-01-01
2012-01-01
Czechy Luksemburgowie Władysław Łokietek

Przyzwoita biografia, choć nie wybitna. Decyzja o porzuceniu układu chronologicznego na rzecz tematycznego nie do końca trafiona. W jej efekcie autor ciągle skacze po chronologii, opisując wydarzenia z lat 30, potem z 20, następnie z 40, znowu z 20 itd. Jednocześnie powoduje to liczne powtórzenia opisów tych samych wydarzeń, które tematycznie pasują do kilku rozdziałów jednocześnie. Ostatecznie wynika z tego spory chaos, trudny do ogarnięcia dla czytelnika nie będącego specjalistą od historii Czech w XIV w. Są natomiast bardzo interesujące rozdziały, np. o bitwie pod Crécy.

Nieco przypadkowy król czeski, niedoszły cesarz, zarazem przeciwnik, jak i swat Kazimierza Wielkiego, krzyżowiec, rozrzutnik, dyplomata, czasem sojusznik papiestwa, a czasem cesarstwa to postać wielowymiarowa. Jak wielu wybitnych ludzi, Jan Luksemburski to postać, którą trudno zaszufladkować. Jego życie było pełne nierozwiązywalnych sprzeczności. Sławie "błędnego" rycerza towarzyszyła aura niezwykle skutecznego dyplomaty, a rozrzutnemu trybowi życia umiejętność dbania o interesy najbliższej rodziny. Choć słynął jako ostoja rycerskiego honoru, to równie często zmieniał sojuszników we wrogów i odwrotnie.

Stosunkowo krótki, bo ledwo pięćdziesięcioletni żywot "bohatera" książki obfitował w wielkie wydarzenia. Książka Iwańczaka w oparciu o zachowane źródła i wielojęzyczną literaturę wciągająco przedstawia pogmatwane dzieje Jana Luksemburskiego. Trochę szkoda, że autor przyjął układ problemowy. Uważam, że układ chronologiczny bardziej pomógłby czytelnikowi w objęciu rozumem "linii życia" Jana Luksemburskiego. Nieco męczy maniera pisarska autora. Pojawiają się też drobne kiksy, np. na str. 21-22 Iwańczak pisze, że Henryk VI był ostatnim cesarzem owładniętym ideą restytucji Imperium Romanorum (a co z jego synem Fryderykiem II?),a na str. 250 pisze o "wojnie stuletniej z Wyspami Brytyjskimi" (tu wiadomo o co chodzi, ale językowo to bardzo karkołomna konstrukcja). Zdziwił mnie też brak w bibliografii innego "marmurka" - "Karola IV" Ferdinanda Seibta (choć inne biografie Karola są). Jeśli mam być szczery, książka o synu z tej samej serii wciągnęła mnie bardziej niż niniejsza pozycja poświęcona jego ojcu.

Jedna z najlepszych książek o średniowieczu jakie czytałem. Z pewnością powodem tego jest barwna postać jej bohatera, ale największa tutaj zasługa autora. Profesor Iwańczak stworzył dzieło przede wszystkim do czytania, a nie jest to zawsze takie jasne i oczywiste jeśli chodzi o publikacje - jakby nie było - naukowe. Sprzyja temu także układ problemowy, chociaż nie jeden powie, że klasyczna chronologia wydarzeń bardziej pasuje do biografii. Jeśli chodzi natomiast o język, co przecież również istotne, to jest on bardzo przystępny także dla osoby, która niekoniecznie ma duży zasób wiadomości z zaprezentowanego okresu.
Dlaczego warto przeczytać książkę o Janie Luksemburskim? Z wielu powodów. Po pierwsze jest to postać bardzo ważna dla historii powszechnej - jego wieloaspektowa polityka europejska doprowadziła finalnie do cesarskiego tronu jego syna Karola (Polakom kojarzącego się najczęściej z mostem Karola w Pradze),czwartego władcę tego imienia. Po drugie relacje Jana z państwem Piastów. Antypolska polityka Luksemburga skutkowała nie tylko przejęciem przez Koronę Czeską większości Śląska, ale walnie pomogła Zakonowi Krzyżackiemu wzmocnić się kosztem naszego państwa. Bez wiadomości z zakresu polityki Luksemburgów wobec Polski w XIV wieku bardzo ciężko zrozumieć walkę dwóch ostatnich Piastów o restytucję i wzmocnienie Korony Królestwa Polskiego. Dzieje życia Jana Luksemburskiego to także esencja kultury wyższych sfer średniowiecza, z licznymi turniejami i z całym etosem ówczesnego rycerstwa. I nie chodzi tu jedynie o fakt "romantycznej" śmierci Jana na polu pod Crecy w czasie wojny stuletniej, kiedy to ślepy władca kazał się poprowadzić do boju, aby znaleźć śmierć godną chwały oraz potwierdzającą ideały jego całego życia.
Polecam książkę miłośnikom średniowiecza. Jedna z lepszych pozycji w serii BSL.

Autor podjął niełatwą próbę obiektywnego spojrzenia na swego bohatera, który w naszej literaturze (i świadomości) funkcjonuje jako niemal dyżurny czarny charakter, przyjaciel Krzyżaków, polakożerca itd.
Czy mu się udało? Moim zdaniem tak.

Czy mu się udało? Moim zdaniem tak.

• Biografie
  • Średniowiecze