Teoria widzenia

malarstwo (teoria)
sztuka
Cata

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/93071/Teoria-widzenia

Żadna inna książka nie zmieniła do tego stopnia mojego spojrzenia na sztukę.

Co prawda większość treści to powtarzane jak mantra tezy i sformułowania związane z danym etapem rozwoju sztuki, co może być męczące, ale dzięki temu łatwiej je zapamiętać. Artysta pragnie otworzyć nam oczy na bardzo niejasne pojęcie ,,realizmu" w sztuce, na różne sposoby postrzegania rzeczywistości i stara się wytłumaczyć, dlaczego akurat ten moment dziejowy przyniósł taki a nie inny typ sztuki, jak rodzaj rządów, hierarchii społecznej wpływał na twórców.

Polecam każdemu, kto zajmuje się sztuką: nieważne, czy od strony praktycznej, czy teoretycznej. Skłania do myślenia, dostarcza nagłych olśnień jak i powodów do krytyki. Trudno pozostać obojętnym.

Chocolate__Girl | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Władek zwariował. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jaki jest synonim światłocenia - jest to oczywiście "widzenie towarowe", jeżeli zaś nie wiecie, po czym poznajemy malarstwo "humanizmu mieszczańskiego", to już wiecie - poznajemy po tym, że postacie mają odsłonięte i rzęsiście oświetlone czoła. Wnioski wątpliwe, aczkolwiek książka, jako przestroga przed czytaniem wszystkich, nawet najbardziej z pozoru oddalonych od polityczności dziedzin życia, w kategoriach marksistowskich, bardzo dająca do myślenia. Władi kochamy CIE i tak chociaż zblądziles !!!

Eliza | 2015-07-18

Na początku trudno, ale potem coraz ciekawsza. Momentami za dużo stanowiska autora jak dla mnie, ale może o to mu chodziło.

| 2014-02-08

Pewnie nikt nie spodziewa się, że czytanie książki naukowej może sprawić tyle radości!
Doświadczanie wszystkiego, co opisuje Strzemiński - mechanizmów naturalnych dla każdego, powtarzanych setki razy dziennie - które polega na ciągłym odrywaniu wzroku od lektury i testowaniu go na widokach zza okna a potem zdumienie, że Strzemiński po prostu nazywa coś, co dzieje się cały czas w procesie widzenia - to niesamowite uczucie.
Myślę, że warto do tej książki podejść właśnie tak, bez posądzenia jej o kolejny nudny wykład na temat.
Również zaznajomienie się z biografią i twórczością samego Strzemińskiego wzbogaca lekturę.

Liv | 2015-10-11
Przeczytana: grudzień 2014

Lekko się czyta. Rzeczy skomplikowane przedstawione w prosty, obrazowy sposób. Książka poszerza wiedzę w zakresie percepcji wizualnej, uczy szerzej patrzeć na obraz, definiować co się widzi, a co nam się tylko wydaje, że się widzi i zrozumieć cały proces rejestrowania obrazu przez człowieka. Tłumaczy także zabiegi stosowane w obrazach impresjonistycznych wzbogacając wiedzę w zakresie historii malarstwa.

Gatsby | 2012-12-07
Przeczytana: 1995 rok

''W 1950 Strzemiński został na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, zwolniony z pracy w PWSSP pod zarzutem nierespektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego. Władysław Strzemiński zmarł z głodu, jako ofiara systemu komunistycznego w PRL-u, który uniemożliwiał podejmowanie pracy przez twórców będących w opozycji do socrealizmu.'' To cytaty z Wikipedii

Dodam tylko ze to byl jeden z najwiekszych polskich naukowcow, artystow, niedoceniony, nieuszanowany, zamordowany, lezal na ulicy, zebrzac i umarl z glodu!

borek123 | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Ciekawe momentami spojrzenie na rozwój sztuki. Z drugiej strony męczą nawiązania do marksizmu...

knifeinthewater | 2017-08-09
Weroni | 2017-08-02