Chłopak na opak

Zielona Sowa
typ
papier
Dorota_1988
6,74 (469 ocen i 28 opinii)

Opis książki

Dziewięcioletniego Jacka Czarneckiego prześladuje pech. Chłopiec wierzy w przeznaczenie, które nie jest dla niego łaskawe. Ale czy właśnie nie odkrył wygodnego sposobu na usprawiedliwienie swoich błędów? Impulsywny i pomysłowy Jacek najpierw działa, a dopiero potem myśli. Doświadczając wielu burzliwych przygód, zaczyna wątpić w pecha i przekonuje się do innej, bardziej rozsądnej wersji...

Dziewięcioletniego Jacka Czarneckiego prześladuje pech. Chłopiec wierzy
i pomysłowy Jacek najpierw działa, a dopiero potem myśli. Doświadczając wielu burzliwych przygód, zaczyna wątpić w pecha i przekonuje się do innej, bardziej rozsądnej wersji własnego losu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
violabu | 2013-10-29
Przeczytana: 2008 rok

Książkę „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej czytałam z kilkuletnim wówczas synem. Uśmialiśmy się przy niej setnie oboje! Bohater, 9-letni chłopiec to łobuziak, jednak niezmiernie sympatyczny. Jego pomysły, życiowa filozofia i widzenie świata powodują, że czytelnik kręci głową z niedowierzaniem i nie może powstrzymać uśmiechu. „Nazywam się Jacek Czarnecki i jestem zupełnie porządny chłopak, chociaż moja mama mówi o mnie „straszne dziecko”.”
Wypracowanie Jacka o Wiśle stało kultowe w naszej rodzinie, głównie za sprawą jego fragmentu: „Wisła ma dwa brzegi – jeden lewy, drugi prawy. Prawy z prawej strony, a lewy z lewej”. Rewelacja :-)

Zachęcam do czytania „Chłopaka na opak” małym i dużym. Myślę, że jest to świetna pozycja w celu nauki dziecka samodzielnego czytania i pokazania mu, że książki to nie tylko obowiązkowe szkolne lektury, ale że potrafią też wnosić do życia radość.

awiola | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

„Niektóre rzeczy zaczynają się zupełnie zwyczajnie, a kończą tak, że coś okropnego. Nikt by nawet nie przypuszczał, bo jakby przypuszczał, toby zupełnie inaczej zrobił”

Hanna Ożogowska należy do najpopularniejszych pisarek książek dla dzieci i młodzieży. Z pewnością starszym czytelnikom jest znana z takich powieści jak ”Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek". Ja doskonale pamiętam te książki, są symbolem mojego dzieciństwa. Pamiętam jak z wypiekami na twarzy śledziłam losy tych wszystkich literackich bohaterów. To był właśnie mój smak dorastania. Ale wracając do meritum bo trochę odbiegłam od tematu.

Tytułowy „Chłopak na opak” to dziewięcioletni Jacek Czarnecki, który uważa się za osobę mającą dużego pecha. Bohater urodził się czternastego, a to przecież blisko trzynastego, co oznacza naprawdę wielkie nieszczęścia. Pecha, który nie odstępuje Jacka w szkole, w domu, na podwórku czy nawet na koloniach. Dziewięciolatek ma głowę...

Isadora | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Książki Hanny Ożogowskiej, tak popularne w czasach młodości dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków, dziś szerszemu gronu młodych czytelników są niemalże nieznane. Młodzież krzywi się na nie, bo "trącą myszką". Zupełnie niesłusznie! Jak bardzo krzywdząca jest to opinia, zgodzi się ze mną każdy, kto podobnie jak ja swego czasu czytał takie książki autorki jak "Tajemnica zielonej pieczęci", "Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek".

Również "Chłopak na opak" utrzymany jest w podobnej konwencji - to ciepła, pogodna, naładowana pozytywną energią i ogromną dawką humoru opowieść o domowych i szkolnych perypetiach niejakiego Jacka Czarneckiego, którego cechuje niezwykła zdolność popadania w przeróżne tarapaty.
Książka klimatem przypomina "Przygody Mikołajka" Sempe i Goscinnego, z tym że w naszych polskich realiach i gwarantuje równie potężną porcję dobrej rozrywki.

Książka "Chłopak na opak" opatrzona jest wielce wymownym podtytułem...

PABLOPAN | 2012-04-20

Książki Ożogowskiej trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, czyta się je z wielką przyjemnością.

Rasia | 2013-07-05
Przeczytana: 17 czerwca 2006

"Mycie nóg, to Twój wróg"
"Dłuższe mycie skraca życie"
Myślę, że każdy z czytelników ksiązki "Chłopak na opak" pamięta te cytaty. Tą książkę czytała moja mama, gdy byla dzieckiem i to własnie ona mnie do niej zachęciła. Musze przyznać, że kiedyś byłam bardzo oporna, jesli chodziło o czytanie, ale własnie ta ksiązka ten opór złamała. Wywarła na mnie ogromne wrażenie, a przy prezentacji "lektur dodatkowych" wybrałam właśnie ją, opowiadając jedną historię głównego bohatera, wszyscy słuchacze pękali ze śmiechu.

Livice | 2015-05-23

Jacek to bohater tej pełnej humoru opowieści, który podbił moje serce swoją pomysłowością i swoimi przygodami. ,,Chłopak na opak'' to książka do której często wracam, gdy mam ochotę na coś wesołego.
Jedno jest pewne- Jacek Czarnecki z pewnością pozostanie w moim serduszku, jako wesoły chłopak, przeświadczony, że wszystkie jego niepowodzenia są dziełem pecha.

Onilom | 2013-11-25

Dobre wspomnienia, dobrej książki:) Godna polecenia.

Cytaty:

"Dłuższe mycie skraca życie"

"Mycie nóg, to Twój wróg"

Karmeleiro | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Powrót do lat dzieciństa podczas wieczornego czytania dzieciom. I tak to jest, że im się spodobało, a ja jednak już nie poczułam tego dreszczyku, który towarzyszył mi przy tej lekturze będąc w ich wieku. Jednak zawsze miło odświeżyć pamięć :) A przygody szkolne i pomysły zwariowane i zawsze aktualne :)

Nika | 2013-10-09

Bardzo dobrze wspominam tą książkę. Przygody Jacka Czarneckiego swego czasu bardzo mnie bawiły.

Książkoholiczka | 2012-06-10
Przeczytana: czerwiec 2012

Super książka!!!

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica