Okładka książki Chłopak na opak

Zielona Sowa
typ
papier
Dorota_1988
6,72 (450 ocen i 24 opinie)

Opis książki

Dziewięcioletniego Jacka Czarneckiego prześladuje pech. Chłopiec wierzy w przeznaczenie, które nie jest dla niego łaskawe. Ale czy właśnie nie odkrył wygodnego sposobu na usprawiedliwienie swoich błędów? Impulsywny i pomysłowy Jacek najpierw działa, a dopiero potem myśli. Doświadczając wielu burzliwych przygód, zaczyna wątpić w pecha i przekonuje się do innej, bardziej rozsądnej wersji własnego lo...

Dziewięcioletniego Jacka Czarneckiego prześladuje pech. Chłopiec wierzy
i pomysłowy Jacek najpierw działa, a dopiero potem myśli. Doświadczając wielu burzliwych przygód, zaczyna wątpić w pecha i przekonuje się do innej, bardziej rozsądnej wersji własnego losu.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
violabu-toczytam | 2013-10-29
Przeczytana: 2008 rok

Książkę „Chłopak na opak” Hanny Ożogowskiej czytałam z kilkuletnim wówczas synem. Uśmialiśmy się przy niej setnie oboje! Bohater, 9-letni chłopiec to łobuziak, jednak niezmiernie sympatyczny. Jego pomysły, życiowa filozofia i widzenie świata powodują, że czytelnik kręci głową z niedowierzaniem i nie może powstrzymać uśmiechu. „Nazywam się Jacek Czarnecki i jestem zupełnie porządny chłopak, chociaż moja mama mówi o mnie „straszne dziecko”.”
Wypracowanie Jacka o Wiśle stało kultowe w naszej rodzinie, głównie za sprawą jego fragmentu: „Wisła ma dwa brzegi – jeden lewy, drugi prawy. Prawy z prawej strony, a lewy z lewej”. Rewelacja :-)

Zachęcam do czytania „Chłopaka na opak” małym i dużym. Myślę, że jest to świetna pozycja w celu nauki dziecka samodzielnego czytania i pokazania mu, że książki to nie tylko obowiązkowe szkolne lektury, ale że potrafią też wnosić do życia radość.

Isadora | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Książki Hanny Ożogowskiej, tak popularne w czasach młodości dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków, dziś szerszemu gronu młodych czytelników są niemalże nieznane. Młodzież krzywi się na nie, bo "trącą myszką". Zupełnie niesłusznie! Jak bardzo krzywdząca jest to opinia, zgodzi się ze mną każdy, kto podobnie jak ja swego czasu czytał takie książki autorki jak "Tajemnica zielonej pieczęci", "Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek".

Również "Chłopak na opak" utrzymany jest w podobnej konwencji - to ciepła, pogodna, naładowana pozytywną energią i ogromną dawką humoru opowieść o domowych i szkolnych perypetiach niejakiego Jacka Czarneckiego, którego cechuje niezwykła zdolność popadania w przeróżne tarapaty.
Książka klimatem przypomina "Przygody Mikołajka" Sempe i Goscinnego, z tym że w naszych polskich realiach i gwarantuje równie potężną porcję dobrej rozrywki.

Książka "Chłopak na opak" opatrzona jest wielce wymownym podtytułem "Z p...

awiola | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

„Niektóre rzeczy zaczynają się zupełnie zwyczajnie, a kończą tak, że coś okropnego. Nikt by nawet nie przypuszczał, bo jakby przypuszczał, toby zupełnie inaczej zrobił”

Hanna Ożogowska należy do najpopularniejszych pisarek książek dla dzieci i młodzieży. Z pewnością starszym czytelnikom jest znana z takich powieści jak ”Za minutę pierwsza miłość" czy "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek". Ja doskonale pamiętam te książki, są symbolem mojego dzieciństwa. Pamiętam jak z wypiekami na twarzy śledziłam losy tych wszystkich literackich bohaterów. To był właśnie mój smak dorastania. Ale wracając do meritum bo trochę odbiegłam od tematu.

Tytułowy „Chłopak na opak” to dziewięcioletni Jacek Czarnecki, który uważa się za osobę mającą dużego pecha. Bohater urodził się czternastego, a to przecież blisko trzynastego, co oznacza naprawdę wielkie nieszczęścia. Pecha, który nie odstępuje Jacka w szkole, w domu, na podwórku czy nawet na koloniach. Dziewięciolatek ma głowę zawsze pe...

PABLOPAN | 2012-04-20

Książki Ożogowskiej trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, czyta się je z wielką przyjemnością.

Rasia | 2013-07-05
Przeczytana: 17 czerwca 2006

"Mycie nóg, to Twój wróg"
"Dłuższe mycie skraca życie"
Myślę, że każdy z czytelników ksiązki "Chłopak na opak" pamięta te cytaty. Tą książkę czytała moja mama, gdy byla dzieckiem i to własnie ona mnie do niej zachęciła. Musze przyznać, że kiedyś byłam bardzo oporna, jesli chodziło o czytanie, ale własnie ta ksiązka ten opór złamała. Wywarła na mnie ogromne wrażenie, a przy prezentacji "lektur dodatkowych" wybrałam właśnie ją, opowiadając jedną historię głównego bohatera, wszyscy słuchacze pękali ze śmiechu.

Onilom | 2013-11-25

Dobre wspomnienia, dobrej książki:) Godna polecenia.

Cytaty:

"Dłuższe mycie skraca życie"

"Mycie nóg, to Twój wróg"

Nika | 2013-10-09

Bardzo dobrze wspominam tą książkę. Przygody Jacka Czarneckiego swego czasu bardzo mnie bawiły.

Książkoholiczka | 2012-06-10
Przeczytana: czerwiec 2012

Super książka!!!

ira | 2012-02-08
Przeczytana: 1990 rok

Urocza opowieść o wymownym tytule "Raz, gdy chciałem być szlachetny"... :-) Kiedy czytałam po raz pierwszy, problemy Jacka były mi stosunkowo bliskie. Kiedy czytałam później, zawsze nachodziła mnie taka myśl - jak dobrze od czasu do czasu przypomnieć sobie, co siedzi w głowie dziecka... ;-)

Weronika | 2010-07-29

Pamiętam, że będąc dzieckiem czytałam ją wielokrotnie...
i za każdym razem bawiła mnie niesłychanie ;) Polecam

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku