Szkolny lud, Okulla i ja

Wydawnictwo: Zielona Sowa
83-7220-268-0
espeja

Inne wydania

Nowa szkoła, nowi znajomi, nieobliczalna dyrektorka, podejrzliwi nauczyciele, zaskakujące uczniowskie pomysły. W tym wszystkim Tomek Żabny, zwany Żabą. Czy zdoła zaaklimatyzować się w nowym środowisku? Czy poradzi sobie z wciąż nowymi kłopotami i czy uda mu się przekonać do siebie ciało pedagogiczne? Wszystkiego dowiesz się z tej powieści - pełnej humoru i opisującej bliskie ci sprawy szkolnego życia.

-M-R- | 2013-03-21
Przeczytana: 20 marca 2013

Już dawno w moje ręce nie trafiła powieść, która byłaby napisana tak wspaniałym językiem. Chciałoby się powiedzieć: stary, dobry styl. Z pewnością sięgnę po inne pozycje Niziurskiego. Prawdopodobnie czytałem "Sposób na Alcybiadesa" w podstawówce, ale to było dawno i nieprawda. Po lekturze "Szkolnego ludu..." zdecydowanie nabrałem ochoty na więcej!

Książka jest przede wszystkim do pośmiania się, chociaż np. dyskusja między polonistą a matematykiem, jako fragment odwiecznej(?) "walki" między humanistyką a naukami ścisłymi, mimo że też humorystyczny, na chwilę wzniósł ją ciut wyżej jeśli chodzi o "ciężar gatunkowy". Za to teoria o orłach i dziubaczach nadaje się do bezpośredniego zastosowania w szkole czy nawet na studiach, o ile prowadzący wykaże się poczuciem humoru.

Przeszło mi przez myśl, że to m.in. takie właśnie książki warto czytać dzieciom czy młodszemu rodzeństwu, zarówno bowiem bawią, jak i pokazują bogactwo naszego języka. Niech tylko mój brat trochę podrośnie do...

pol | 2013-05-11
Przeczytana: 20 czerwca 1990

Jedna z moich ulubionych książek. Pierwszy raz przeczytałem ją mając naście lat. Od tego czasu przeczytałem ją ponownie z 10-15 razy. Jest to ksiazka dla młodzieży, ale działa wybitnie relaksująco. Polecam w każdym wieku.

Annalynne | 2011-03-04
Przeczytana: 01 marca 2011

Przyjemna książka na wieczory, by odpocząć troszkę ;)Spodobała mi się. Pomimo że czasami wydawało mi się, iż nikt tego nie sprawdzał, a przygody były trochę staroświeckie, zaprzyjaźniłam się z postaciami pana Nizurskiego. Żaba, Obara, Wyrzek, Kocio (chyba?), Złośliwy Miecio i inni stali się moimi... przyjaciółmi, zostali blisko mnie. Na początku zdziwiło mnie, że wszyscy mają problemy, ale, jakby nie patrzeć, lektura ciekawa, bo ze starych, nie obecnych czasów, więc nie ma tu miejsca na typowo nastoletnie w obecnych latach problemy z chłopakami czy z kolorem pudru i sukienki.
Całość niezwykle, jak na zwykłą obyczajówkę, ciekawa. Zawsze coś się dzieje.

Pottshee | 2014-01-14

Historia z pozoru prosta i klarowna, lecz myślę, że każdy mógłby ją interpretować dowolnie. Ba! Nawet i identyfikować się z bohaterem. Młodzież z ery tabletów, Ipodów i innych "ów" powinna sięgnąć po tą książkę, by troszkę poznać świat z poprzedniego wieku.
(nie podoba mi się jedynie okładka, która pokazana jest tutaj, wolę jednak swoje stare wydanie)

Paulina | 2013-04-06
Przeczytana: 17 marca 2013

Będę pisać konkurs z tej lektury. Świetnie wypełniła mi ona wolny czas. Polubiłam bohaterów tej książki i chętnie przenosiłam się w "ich świat".

Barbara | 2016-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2016