Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn

Tłumaczenie: Katarzyna Bartuzi
Wydawnictwo: Świat Książki
Tales from the Town of Widows & Chronicles From the Town of Men
978-83-273-0070-6
Ag2S

Niezwykły, obsypany nagrodami debiut pisarza z Kolumbii. Powieść przetłumaczona już na 13 języków! „Pierwszorzędny realizm magiczny a` la Márquez, Cortázar i Vargas Llosa, przyprawiony współczesną pop-kulturą” - Kirkus Reviews Zaskakująca, napisana pięknym językiem powieść, która przywodzi na myśl najlepsze tradycje południowoamerykańskiego „realizmu magicznego”. W Mariquita – niewielkim...

Zaskakująca, napisana pięknym językiem powieść, która przywodzi na myśl najlepsze tradycje południowoamerykańskiego „realizmu magicznego”. W Mariquita – niewielkim kolumbijskim miasteczku, gdzieś w górach - mężczyźni zostali siłą wcieleni do partyzantki. Na miejscu pozostają więc same kobiety, ksiądz i chłopiec, przebrany za dziewczynkę. Miasto wdów popada w ruinę, a wtedy sprawy w swoje ręce bierze Rosalba, niezwykła kobieta, żona zamordowanego sierżanta policji. Postanawia zrealizować utopię, o jakiej nie śnił żaden rewolucjonista.

Oficjalna recenzja
fossa książek: 337

Magiczne opowieści i krwawe kroniki

Na początku była wojna i ona była przyczyną wszystkich nieszczęść Kolumbii. Nie oszczędziła nawet takiej zapadłej wioski na końcu świata jak Mariquita. Jej powolny upadek rozpoczął się z chwilą, gdy partyzanci siłą zabrali tamtejszych mężczyzn, by ci walczyli o przegraną sprawę. Takim oto brutalnym sposobem Mariquita stała się miastem wdów. Oczekując na pomoc, która nigdy nie nadeszła, kobiety coraz bardziej staczały się na dno ubóstwa. W końcu, gdy stało się jasne, że odsieczy, ani mężczyzn nie będzie, kobiety po wielu oporach same postanowiły wyrwać się z objęć upadku. Im także wydawało się, że walczą o przegraną sprawę, ale fakt faktem wyszły na tym o wiele lepiej niż ich mężowie, bracia i synowie na polu walki.

„Opowieści z miasta wdów” emanują magią. Każde nawet najzwyklejsze wydarzenie zyskuje w prozie Cañóna swoje niezwykłe oblicze. Każda z postaci, czyli przeciętna mieszkanka wioski, dzięki wyobraźni i umiejętnościom autora staje się fascynująca. Z kolei szereg niecodziennych zjawisk nawiedzających kobiety jest tu jak najbardziej na porządku dziennym. Te wszystko sprawia, że każdy rozdział to niespodzianka.

Jednak nie jest to powieść błaha. W książce Jamesa Cañóna rozbrzmiewa echo krzywd i cierpienia doświadczonych przez Kolumbijczyków na skutek wojen domowych. Słychać je głośno i wyraźnie w kronikach mężczyzn, natomiast w opowieściach wdów przybierają bardziej zawoalowaną formę. Wolne od przemocy losy Mariquity przerywane są druzgoczącymi historiami cywilów, partyzantów, paramilitarnych i wojskowych. Mężczyźni opisują rzeczy straszne i szokujące – tak jakby autor nie pozwalał ani na chwilę zapomnieć czytelnikowi, że Kolumbia ogarnięta jest wojną. Książkę więc można odczytywać dwojako - jako triumf kobiet lub smutną wizję wojny bratobójczej zmierzającej donikąd.

Dawno już nie czytałam tak efektownej, pomysłowej i odważnej książki. Zdecydowana większości lektury porywa wdziękiem oraz humorem. Ponadto umiejętnie zachowana równowaga pomiędzy realiami wojennymi, a bezpiecznym światem kobiet przemawia za jej lekkością. Jedynie widoczny w końcowych partiach radykalizm zaburzył mi nieco obraz książki wyśmienitej, bo za taką właśnie uznałam ją w pewnym momencie. Wydaje się, że w kilku kwestiach autor zwyczajnie przesadził. Nie przeszkadza mi to jednak, by zapamiętać prozę Jamesa Cañóna jako triumf wyobraźni nad szarą i przytłaczającą rzeczywistością.

Anna Aniszczenko

keys | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Ta książka jest: wspaniała, magiczna, barwna, abstrakcyjna, fantastyczna, ciekawa, wymagająca, niepokojąca, klimatyczna.

Momentami: drastyczna, trudna, przytłaczająca, wstrząsająca, tragiczna, mroczna.

Dlatego z radością mogę zaliczyć ją do ulubionych.

kasandra_85 | 2012-12-30
Przeczytana: grudzień 2012

fiona | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013

"Opowieści..."to takie barwne połączenie Marqueza z Llosą i może odrobiną Le Clezio.Bardzo mi się podobała bo mimo,że książka przywołuje na myśl w/w autorów to ich nie naśladuje, nie podrabia.Ma swój własny wyraz, który porównałabym z kolorowym, kwiecistym i abstrakcyjnym szalem kobiety na okładce.Dla mnie to okładka idealnie pasująca do tej książki:)

judy | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Małe miasteczko gdzieś tam w świecie, pozostałość po huraganie wojny. Miasto odcięte od świata, samowystarczalne, zamieszkałe przez ludzi o bujnych przeszłościach. A w nim same kobiety - wdowy, stare panny, prostytutki, małe dziewczynki. I zero prawdziwych mężczyzn - tylko dzieci, zboczony ksiądz, jeden homoseksualista i chłopiec-transwestyta. Wszystko okraszone realizmem magicznym na niezłym poziome (widać bardzo duże wpływy Garcii Marqueza) i skąpane w swobodnym języku.

To książka o walce: walce kobiet z mężczyznami, walce dwóch stron na wojnie, walce autorytetu wiary z religijną obojętnością, walce tradycji z nowością. Poza tym z dużym humorem i swobodą porusza mnóstwo kontrowersyjnych tematów, jak prostytucja, homoseksualizm, rozwiązłość seksualna, zakłamanie kapłanów. To nie są łatwe czasy. Kobiety żyjące w mieścinie muszą walczyć z biedą, zorganizować wszystkie instytucje, a przede wszystkim radzić sobie z brakiem mężczyzn, którzy z czasem stają im się kompletnie...

Książka tak strasznie nieprawdopodobna, że wszystko w niej staje się nagle realne.

Magiczne miejsce, magiczne bohaterki, magiczne historie...

Wszystko tutaj wydaje się być niemożliwe, ale jednak książka ukazuje wspaniałe osobowości, przecudne historie z prawdziwymi uczuciami jak miłość, przyjaźń, nienawiść, smutek, radość.

Poszczególne opowieści to zakazane uczucia, tragiczne miłości, mroczne sekrety, związki niemożliwe, cudowne odnalezienia siebie, przeplatane strasznymi opowieściami rewolucjonistów partyzantów...

Naprawdę nie spodziewałam się tak magicznej, trudnej, klimatycznej, cudownej i barwnej książki.
Polecam każdemu!!!!

Natalia | 2013-11-02

„OPOWIEŚCI Z MIASTA WDÓW I KRONIKI Z ZIEMI MĘŻCZYZN”

Książka Jamesa Canona była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Przed jej przeczytaniem wydawało mi się, że będzie to realistyczna pozycja poświęcona kobietom pozostawionym samym sobie w niewielkiej wiosce. Biedactwa te nie będą mogły sobie poradzić bez męskiego czynnika i na pewno postradają zmysły albo jeszcze gorzej wszystkie poumierają. Po zapoznaniu się z książką długo nie mogłam wyjść z podziwu dla autora, który ukazał siłę i pomysłowość niewiast. Potrafił w tak lekki sposób poruszyć wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem wspólnoty. Ale może po kolei kilka słów na temat treści.

Główna akcja rozgrywa się w małej kolumbijskiej wiosce Mariquita. Pozornie szczęśliwe życie zostaje nagle przerwane, kiedy do miejscowości przybywają partyzanci, siłą wcielają wszystkich mężczyzn do swojej armii. Na miejscu pozostają kobiety, ksiądz (nomem omen ciekawy przypadek), jeden mężczyzna (okazuje się, że jest gejem) oraz chłopiec,...

Tintinka | 2013-04-04
Przeczytana: kwiecień 2013

To nie jest książka dla tych, którzy chcą lekkiego pisania o: miłości, przyjaźni i wiośnie. Co nie znaczy, że to niewartościowa lektura, ooo nie.
Ta książka wymaga, a napięcie, niepokój i klimat trudnej codzienności w kolumbijskiej Mariquita po prostu się udziela. Gdzieś przeczytałam opinię, że jest tu realizm magiczny porównywalny do dzieł Marqueza. Chyba nie, bo Marquez jednak nie powoduje "zmęczenia", książka Jamesa Canon odrobinę tak. Owo "zmęczenie" wynika z drastycznych opisów: wojen domowych, rewolucji i zwierzęcości rewolucjonistów, przytaczania trudnych wspomnień bohaterów, opisów takich jak ten: "W chwili wystrzału bezwiednie zamknąłem oczy. Po chwili je otworzyłem, a on dalej stał w studzience, tylko urwało mu głowę od nosa w górę. Nie miał włosów, nosa, ani mózgu - po prostu znikły. Za to zostały usta- mięśnie warg drżały jakby próbował powiedzieć coś, o czym wcześniej zapomniał." Takie opisy są tym bardziej trudne do zniesienia, że stanowią część historii przytaczanej...

21pieczarek | 2013-02-22

Książka jak dla mnie fantastyczna piękny język, styl, ciekawa historia, realizm tak magiczny, że aż ciarki przechodzą :) , bohaterowie tak wyraziści, że nie można pozostać obojętnym.

Jest jednak jedna rzecz, do której się przyczepię bo trochę mi to popsuło przyjemność czytania. Mam tu na myśli opis z okładki, z którego wywnioskowałam (ok może mylnie), że jest to kolejna historia o tym, jak to kobiety pokazują, że też potrafią i to jeszcze lepiej od mężczyzn. Spodziewałam się, niezwykłej pani Naczelnik, która podniesie wszystkich na duchu, zorganizuje pracę i udowodni, że kobiety też mogą. Nie znalazłam tego niestety. Pani Naczelnik nie jest bardziej wyjątkowa niż każda inna Wdowa. Kobiety z Mariquity mają też fantastyczną zgodę na porażkę, nie ma w nich chęci udowodnienia, pokazania, że potrafią. Tak więc jeśli ktoś odebrał opis z okładki podobobnie do mnie, to cóż dobra wiadomość jest taka, że ta książka jest dużo, dużo lepsza.

Jest ona czymś więcej niż opowieścią o tym, jak...

lipka02 | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Powieść James'a Canon to znakomita historia oderwana od polskich realiów.Jest ona taka inna,polskim czytelnikom wydaję się egzotyczna i barwna.Świat w niej przedstawiony zadziwia i wciąga.Podczas czytania wiele razy śmiałam się w głos z przygód jakie mieli główni bohaterowie.Nie mogłam nadziwić się w jakich warunkach żyją i jak funkcjonują.Przekonałam się,że życie z daleka od cywilizacji wyłącznie wśród kobiet może być zarówno przyjemne jak i trudne i ciężkie.

Bardzo zaciekawił mnie ustrój,który stworzyły kobiety z wioski Marquita. Dla mnie to taki komunizm w czystej postaci.Brak prywatnej własności i wielkie utopijne idee.Panie zaczęły się wszystkim dzielić,pracowały razem i bawiły się razem.Kiedy straciły kontakt ze światem zewnętrznym wymyśliły własną rachubę czasu i sposób wyznaczania pór roku i miesięcy. Bez mężczyzn oczywiście było im trochę samotnie,dlatego znalazły nowych partnerów w postaci sąsiadek.Niektóre związki naprawdę były oparte na miłości i wzajemnym...

emilienne | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Debiutancka powieść kolumbijskiego pisarza "Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn" jest niezwykła. Niebanalna, nietypowa, miejscami niepoważna. Autor od pierwszych stron wprowadza czytelnika w klimat Mariquity, oczyma wyobraźni można zobaczyć leniwy, niedzielny poranek, biały kościół i resztę sennej wsi. W czasie czytania znajdujemy się w innym świecie, świecie wdów na ziemi mężczyzn.
Do czego zdolne są kobiety kiedy zabraknie we wsi mężczyzn? Otóż do wszystkiego, a zaproponowane rozwiązania patowej sytuacji, w jakiej są mieszkanki Mariquity, budzą wiele skrajnych emocji.
Cóż zrobić, by zaludnić na nowo wioskę? Jak doprowadzić prąd? Kto ma uczyć dzieci? Jak sprowadzić mężczyzn? Na te i wiele innych pytań muszą znaleźć odpowiedź bohaterowie powieści. Na początku uśmiechamy się pod nosem, potem otwieramy szerzej oczy ze zdumienia, by na koniec pokręcić głową z niedowierzania.
Całość okraszona humorem, odważnymi scenami, dosadnymi opisami i wszystkim tym, co zatrzyma...