Opowiadania chasydzkie i ludowe

Czechożydek

źródło okładki: zdjęcie własne

Gabriela | 2017-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2017

Krótkie, z jasnym "morałem", przyjemne opowiadania kultury żydowskiej. Najbardziej podobały mi się "Dusza" i "Z powodu szczypty tabaki".

Herbi | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Opowiadania
Przeczytana: 06 listopada 2015

Wspaniałe opowiadania – doskonale oddające specyfikę narodu żydowskiego: rozpiętego pomiędzy najzwyklejszą, niekiedy bardzo ciężką, codziennością, a zamiłowaniem do spraw Bożych, niekiedy pochodzących zupełnie nie z tego świata.

Termin „realizm magiczny” dawno już wszystkim obrzydł od ciągłego międlenia nim w tę i we w tę. Przepraszam, że znów go wywlokłem, ale naprawdę warto przypominać, że jego twórcą nie był García Márquez.

Jednym z przedstawicieli tego nurtu, tak naprawdę obecnego w literaturze od zawsze, był właśnie Icchok Lejb Perec. I dlatego tak umiejętnie potrafił opisywać świat Żydów i w ogóle świat, który zawsze istnieje trochę na pograniczu jawy i snu.

Wiadomo, że gdy się mówi o literaturze jidysz od razu się narzuca znany wielu czytelnikom noblista Singer. Ale przed nim był właśnie m.in. Perec. A – śmiem twierdzić – bez Pereca nie byłoby takiego Singera, jakiego znamy.

Bez Pereca nie moglibyśmy się również cieszyć możliwością, chociażby mentalnego, wskrzeszenia...

Tina | 2015-08-26

Przezabawne i pouczające opowieści.
Moja ulubiona opowiada o Mojsze, synu Josla.
Podsumowanie tej historii jest takie:

Mimo wszystko Mojszele jest moim przyjacielem. Bardzo go lubię… niestety jest wariatem. Ożenić go trudno. Nawet bardzo trudno. Ale nie rezygnuję. Nie mówię „nie”.

A może macie dla mnie jakąś solidną propozycję małżeńską?

Marzenia | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Czytam we wstępie: "Icchok Lejbusz Perec - Niespokojny duch żydowskiej literatury. Jest niezwykły."
Tak, i cała książka, 23 opowiadania, jest po prostu n e z w y k ł a !
Polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Z pisarzy piszących w jidysz, najpopularniejszy jest bez wątpienia SINGER, o którym atualnie piszę opiniując jego „Śmierć Matuzalema”. Tymczasem wspomnijmy o wcześniejszych sławnych pisarzach w jidysz, którzy leżą w Mauzoleum Trzech Pisarzy na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie: PERECU, An-skim i Dinezonie. Pereca próbuję omawiać, An-skiego „Dybuka” /dostępny na „wolne lektury”/ mam zamiar, a tego trzeciego nie znam i nie wiem, czy był tłumaczony. Skoro zahaczyliśmy o kwestię tłumaczeń, to podkreślmy zasługi Michała FRIEDMANA w tłumaczeniu niniejszych „Opowiadań”, dzięki czemu łatwo wchodzimy w czarowną atmosferę obyczajowości „naszych Starszych Braci w Wierze” /JP II/. I właśnie: poznawanie kultury żydowskiej w trakcie tych i podobnych lektur, przybliża nas do MOŻLIWOŚCI PERCEPCJI TORY, czyli Pentateucha, czyli Pięcioksiągu, czyli Starego ...

Czechożydek | 2012-10-29

Perec jednym z najwybitniejszych przedstawicieli literatury jidysz jest i kropka.
Jego opowiadania są proste, jak lud, o którym pisał - jednocześnie zawiera się w nich mądrość narodu żydowskiego. Gorąco wszystkim polecam.