Dziecko salonu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Carline

Nie jest to wcale książka, która niby wdzięczny bibelot miałaby urozmaicić naszą bibliotekę, tak jak lampa naftowa urozmaica nasze mieszkalne wnętrza. To książka wciąż żywa i wciąż moralnie zobowiązująca; wyrosła z określonej sytuacji historycznej - lecz o adresie czytelniczym wyraźnie poszerzonym. Wszystko, o czym mówi naprawdę, więc sprawa wartości konkretnej ludzkiej egzystencji, pytanie, co tę egzystencję podtrzymuje i rozwija, a co ją niszczy, należy do tematów nie tylko nie przedawnionych, ale wciąż jednako aktualnych.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.atticus.pl/okladki/18000/17287d.jpg

SanaeAiko | 2016-02-12
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2016

Ciężka, ciężka, ciężka.... Pierwszy rozdział taki leciutki, młodzieńczy flircik... a ostatnie rozdziały miażdżą. Przygniatają nas swoją mrocznością, bezwględnością, nędzą, smrodem, przemocą... Mocno zapada w pamięć. Trudno opisać książkę i trudno opisać uczucia, które po przeczytaniu jej się czuje.

Nie jest to książka dla każdego, ale pomaga poznać autora. Opisuje rzeczywistość Warszawy na początku XX wieku. Tragedie rodzinne, przemoc wobec najmłodszych, śmierć niemowląt do której każdy zdaje się być przyzwyczajony.

Zuzanna | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Przygnębiająca lektura, cięższa z każdym rozdziałem.

konstanty_puzyna | 2016-07-11
Przeczytana: 23 stycznia 2016