Dzieje moje własne

Tłumaczenie: Edward Raczyński
Wydawnictwo: Świat Książki
olga

Autorka tego pamiętnika, Wirydianna z Radolińskich Kwilecka, 2`voto Fiszerowa (1761-1826), po pierwszym, nieudanym małżeństwie poślubiła generała Stanisława Fiszera, adiutanta Kościuszki i szefa sztabu wojska Księstwa Warszawskiego. Była osobą bardzo popularną, wykształconą, o żywym i chłonnym umyśle, znaną z błyskotliwej inteligencji i dowcipu. Jej pamiętnik, pisany po francusku, przez 150 lat nie był znany publiczności a nawet historykom. Napisany żywo i z humorem, z właściwym autorce temperamentem. Dodatkowym smakiem tej książki jest znakomity przekład Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.

źródło opisu: Świat Książki, 1998

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Novik | 2019-05-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Rzut oka na Polskę, w niełatwych czasach nieustannych przemarszów wojsk na przełomie XVIII i XIX wieku. A co tam wtedy słychać było panie w krajowej polityce? Egzaltacja, serwilizm, naiwność, donkiszoteria. I nasze wspaniałe, hodowane przez stulecia kompleksy. Nic nowego pod polskim słońcem.

Plus jednak nieco zaskakujący obraz polskiej generalicji czasów napoleońskich jako drużyny cynicznych karierowiczów.

Co w zestawieniu z procentem przeżywalności w polskich oddziałach walczących u boku francuskich przyjaciół (o czym akurat pani Fiszerowa nie pisze) daje dość ponurą summę naszej bonaparciańskiej przygody.
Saoul comme un Polonais!

EmaxDomina | 2018-02-27
Przeczytana: luty 2018

Wspaniała książka. Jej autorka, Wirydianna Fiszerowa opowiada historię swoją i swojej rodziny na przełomie XVIII i XIX wieku.
Bardzo inteligentna kobieta, obdarzona zmysłem obserwacji i potrafiąca pasjonująco opowiadać pokazuje nam życie okresu końca Rzeczypospolitej jak przez dziurkę od klucza. Podglądamy jej rodzinę - galerię niezwykłych typów, jej przyjaciół, znajomych, a wśród nich znane z kart podręczników postaci: Kościuszkę, księcia Poniatowskiego, generałów Zajączka i Dąbrowskiego. Cały ten panteon sztywnych postaci nagle ożywa, bo Pani Fiszerowa snuje swoją opowieść z dużą bezwględnością - dla niej byli to znajomi - nie miała kompleksu wielkiej historii.
I tak możemy się dowiedzieć, że król Stanisław nudził się podczas Sejmu Wielkiego, że książę Poniatowski był wielki w swoim zapale tylko w czasie bitew, a potem bywał salonowym bawidamkiem, że Dąbrowski, o którym śpiewamy w hymnie więcej mówił o swoich sukcesach niż miał ich rzeczywiście.
Fiszerowa pisze tak...

Ula | 2014-05-04

Powtórka z historii, opowieść o życiu, jakiego już nie zobaczymy, potwierdzenie tego, że ludzkość zmienia się bardzo wolno. Na pewno jeszcze po nią sięgnę.