Dzieje moje własne

Wydawnictwo: Świat Książki
7 (16 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
olka76

Autorka tego pamiętnika, Wirydianna z Rodlińskich Kwilecka, 2`voto Fiszerowa (1761-1826), po pierwszym, nieudanym małżeństwie poślubiła generała Stanisława Fiszera, adiutanta Kościuszki i szefa sztabu wojska Księstwa Warszawskiego. Była osobą bardzo popularną, wykształconą, o żywym i chłonnym umyśle, znaną z błyskotliwej inteligencji i dowcipu. Jej pamiętnik, pisany po francusku, przez 150 lat nie był znany publiczności a nawet historykom. Napisany żywo i z humorem, z właściwym autorce temperamentem. Dodatkowym smakiem tej książki jest znakomity przekład Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.

źródło opisu: Świat Książki, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ula | 2014-05-04

Powtórka z historii, opowieść o życiu, jakiego już nie zobaczymy, potwierdzenie tego, że ludzkość zmienia się bardzo wolno. Na pewno jeszcze po nią sięgnę.

Witoldo | 2017-08-28
mojecthulhe | 2017-05-10