Maria Wisnowska. Jeśli mnie kochasz - zabij!

Wydawnictwo: Twój Styl
hunter

W nocy z dnia 30 czerwca na 1 lipca 1890 roku w mieszkaniu przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zabita została wystrzałem z rewolweru artystka warszawskiego teatru dramatycznego, Maria Wisnowska. Kula przebiła serce, powodując natychmiastową śmierć.

Koronczarka | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Trafiłam na tę książkę przy okazji poszukiwań wiadomości dotyczących Warszawy II połowy XIX wieku i życia teatralnego tego okresu. Postać Marii Wisnowskiej wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony rozpuszczona kokietka, budująca swój sceniczny wizerunek bardziej na uwielbieniu mężczyzn, uwodzeniu wszystkich, niż na kunszcie aktorskim, z drugiej ekscentryczka zarażona dekadentyzmem, owładnięta wyobrażeniem śmierci.
Agata Tuszyńska napisała solidną książkę. Teatr Letni - jeden z dwóch Warszawskich Teatrów Rządowych - mieszczący się w Ogrodzie Saskim, to miejsce, gdzie w Warszawie najczęściej grywała aktorka. Poznajemy plejadę najświetniejszych postaci tego okresu - Rapackiego, Królikowskiego, Tatarkiewicza, Myszugę. A przede wszystkim poznajemy drogę artystyczną samej Wisnowskiej (ten wątek książki trochę mnie znudził, bo niemal każda rola omówiona została szczegółowo, a były to role w komediach i dramatach, które w większości nie przetrwały próby czasu). I wreszcie sporo...

Elżbieta | 2012-01-16
Przeczytana: 1995 rok

To moja dawna lektura. Ówczesne wydanie nie miało jeszcze podtytułu. Zbierałam wtedy materiały nt. prototypów postaw dekadenckich- bezdogmatowców, melancholików, neurotyków w prozie pozytywistycznej. Taką postacią jest Wisnowska- artystka- typowy produkt swojej epoki- końca wieku. Polecam.

Natusia | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016