Estreicherowie.Kronika rodzinna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04450-6
szczypiorek5

Saga wielkiego rodu, panorama dwustu lat historii Krakowa i Polski, książka o wybitnych indywidualnościach, wśród których byli malarze, botanicy, filologowie, prawnicy, historycy sztuki,chemicy, filozofowie i lekarze- napisana z perspektywy rodziny łączącej zamiłowanie do zdobywania wiedzy z pielęgnowaniem serdecznych, opartych na miłości i przywiązaniu , więzi rodzinnych.

Nemeni | 2011-11-28

Krystyna Grzybowska na kartach tej kroniki nakreśliła nie tylko bardzo bogatą i ciekawą historię swojej rodziny, ale także całej Polski, a już Krakowa w szczególności. Poprzez losy Estreicherów spoglądamy na Kraków na przestrzeni ponad dwustu lat. Śledzimy wydarzenia historyczne, społeczne, obyczajowe. Mamy tutaj także mnóstwo bardzo ciekawych realiów z życia powszedniego.

Dzięki rodzinnemu hobby Estreicherów, które kazało im kolekcjonować wszelkie listy, dokumenty, fotografie, pamiątki przechowywane pieczołowicie "w kantorku po pradziadku Dominiku", teraz także i my mamy bezcenną możliwość przyjrzeć się tym bogatym zbiorom, a tym samym na własnej skórze, niemal namacalnie poczuć atmosferę panującą na ówczesnych salonach, w inteligenckich kręgach. Przyjrzeć się, jak zmieniał się Kraków na przestrzeni dwóch wieków. Spotkać znane postaci z bohemy literackiej, naukowców, polityków.

Dzięki talentowi autorki do snucia bardzo barwnych opowieści książkę czyta się niemalże jak...

Feanor | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Rzecz wybitna. Pozycja obowiązkowa dla osób szukających zaginionego patosu polskiego inteligencji oraz miłości do wiedzy i nauki. Ród Estreicherów, zasłużony jak mało który dla polskiej kultury, jest jednocześnie świadkiem burzliwej historii Polski XIX i XX wieku i z tej choćby racji jego dzieje stanowia lekturę cenną.

Scarlett | 2011-09-21
Przeczytana: 18 września 2011

Uff domęczyłam choć naprawdę ciężko było. Historia rodziny może i ciekawa, ale jakoś nie potrafiłam wczuć się w opowieść.
Plus za tło historyczne, przypomniałam sobie o kilku wydarzeniach z historii naszego kraju, które od czasów szkoły wyleciały już z pamięci.

Książka napisana pięknym językiem .Czyta się jak powieść.

Kinia | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011