Czasy, miejsca, ludzie. Wspomnienia z Kresów Wschodnich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04293-9
wspomnienia, wschód, polska,
offca

Jaki był zakres obowiązków lokaja, a jaki - pokojówki? Wspomnienia spisane wyłącznie dla rodziny okazują się pasjonującą wyprawą w przeszłość. Autorka kreśli żywy i szczegółowy obraz przełomu stuleci oraz pierwszej połowy XX w. To świat, w którym mała Lola - Helena Jaczynowska - z uwagą przygląda się codziennym czynnościom: wędzeniu wędlin czy krojeniu głowy cukru. Z drugiej jednak strony - w tym świecie zabawki z zagranicy przywozi małej Loli Eliza Orzeszkowa, a na balu można spotkać Helenę Modrzejewską.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/czasy-miejsca-ludzie/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/czasy-miejsca-ludzie/

25ben | 2016-08-26
Przeczytana: 2009 rok

Kolejna ukochana saga kresowa. Wspomnienia rodzinne na tle burzliwej historii od końca XIX wieku do końca lat 60 XX wieku. Petersburg, Grodno, Warszawa, Kraków,Orzeszkowa, Modrzejewska, Dmowski, zagraniczne wojaże, wyjazdy do wód i gospodarstwo na Kresach Wschodnich. Ale jak napisana! Smakowite ( czasem dosłownie) opisy codzienności , dworków, folwarku, ludzi i obyczajów, a jakie stroje! A jacy ludzie! i kompletny brak goryczy , złości czy żalu pomimo wielu ciężkich i dramatycznych przeżyć. Zdjęcia są miłym dopełnieniem całości.Czyta się tak lekko i przyjemnie,że aż żal kończyć.

Iwona | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Jak dla mnie książka bardzo dobra,choć pierwsze rozdziały trochę nudne.Wszystko co autorka zapamiętała opisała z niezwykłą precyzją ,szczególnie podobają mi się opisy dworskiego życia ,tułaczek wojennych i relacji rodzinnych.Czekałam na opis wojennych i powojennych losów gospodarstwa i dworków w których autorka mieszkała i gospodarzyła ,niestety autorka chyba nie miała siły i ochoty wracać do tamtych czasów- a szkoda.Mimo to polecam wszystkim książkę.

LadyNela96 | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Wspaniała książką, absolutnie porwała moja osobę, mimo iż czasem była dość nudna, jednak każdą kolejną opowieścią o życiu w "tamtych czasach" nadrabiała. Jestem absolutnie zauroczono klimatem, który może dość surowo został oddany, jednak z najmniejszymi szczegółami.

Vinny | 2012-09-12

Wręcz niesamowita historia autorki i jej rodziny na przełomie wieków. Jak zmieniało się życie osoby, która mieszkala w dworku, majacą slużbę, wszystkie wygody ówczesnego świata, podróżowanie po całej Europie, aż nadeszła pierwsza wojna światowa. To jest materiał na dobry film. Nie jest to książka na jeden wieczór, ale bardzo, bardzo polecam. Jedyna książka czytana przeze mnie bardzo wolno, by chłonąć klimat życia codziennego z pokolenia naszych babć i dziadków, a nawet pradziadków.

Monika | 2016-03-21
Przeczytana: 19 marca 2016

Największym walorem książki są barwne opisy codziennego życia ziemiaństwa na Kresach Wschodnich - jakie panowały zwyczaje, co się nosiło, co się jadło, jak urządzano domy. Autorka spisuje swoje wspomnienia po latach, może dlatego brak w nich chronologii i porządku, jednak jej "obrazki" z życia rodziny są barwne i pełne szczegółów. Ma się odczucie bliskości z autorką, ponieważ w taki właśnie sposób babcie opowiadają wnukom o latach swojej młodości:-)

Ewa | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Mimo cudownej tematyki, książka rozczarowała mnie swą nazbyt realistyczną, wręcz reportażową formą i hipochondryczną egzaltacją autorki przy niekończącej się litanii przebytych chorób.

kobietazasciankowa | 2013-08-04

Jedna z moich ulubionych. Doskonała.

oggniania | 2018-01-26
Na półkach: Przeczytane, Zapamiętane