Zaćmienie księżyca

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
5 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura polska,
literatura piękna

"Zaćmienie księżyca" to opowieść o życiu, które jawi się jako łańcuch powiązanych ze sobą wydarzeń, w którym jedno zdarzenie przelata się z drugimi. To, w jakim środowisku dorastaliśmy, jakie wynieśliśmy doświadczenia z domu, jakie zawieraliśmy relacje, wraca do nas potem w przekształconej formie - pod postacią podjętych przez nas decyzji, wypowiedzianych słów, odczuwanych emocji. Stworzeni na łamach tej książki bohaterowie, to wynik obserwacji i zbieranych przez autorkę doświadczeń. Zaintrygowana odmiennościami obyczajowymi dwóch kultur- Wschodu i Zachodu, zgłębiała temat na licznych forach internetowych, słuchając opowieści kobiet, których historie, w efekcie, podobnie się zaczynały i podobnie kończyły. Sama, również przekonała się na własnej skórze o prawdziwości doświadczeń tych kobiet, stając się ich adresatką. Na stronach powieści nieustannie przenika się prawda z książkową fikcją. Autorka pozostawia czytelnikowi decyzję o tym, które wydarzeni traktować jako prawdziwe, a które nie.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012

źródło okładki: http://www.wfw.com.pl

Marcelina | 2012-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Różnice kulturowe w związku stają się zalążkiem problemów, których początkowo się nie dostrzega. Nawet miłość nie jest w stanie całkowicie zespolić innych tradycji, kultur czy religii. Jak pokazuje powieść Justyny Filosek "Zaćmienie księżyca" piękny, orientalny sen może zamienić się w koszmar jeżeli ślepo zaufamy nieznajomej osobie.
Judyta jest zauroczona Bliskich Wschodem, a szczególnie tańcem - nic wiec dziwnego, że poznanie Ibrahima staje się przełomowym wydarzeniem w jej życiu. Turek zdaje się być wymarzonym księciem z bajki - tajemniczy, romantyczny, szarmancki i wrażliwy, szybko podbija serce dziewczyny. Judyta poświęca znajomych, studia oraz rodzinę dla Ibrahima, którego tak naprawdę nie zna. Nie wie jaki naprawdę jest jej ukochany, jakie koszmarne tajemnice ukrywa. Mężczyzna oplata dziewczynę swoimi toksycznymi uczuciami, separując ją od świata, racjonalności i normalności. Bohaterka nie podejrzewa, że miłość może przerodzić się w szaleństwo...
Kilka słów o stylu powieści....

Wioleta Sadowska | 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

„Czasem rozgoryczeni widzimy, że innym jest znacznie lepiej, niż nam. Nie możemy znieść tego, że my musimy o wszystko walczyć, podczas, gdy inni mają to podane na złotej tacy”

Lubię czytać debiuty młodych, nie znanych mi jeszcze autorów, gdyż prawie za każdym razem moje wyobrażenie o konkretnej książce w zderzeniu z treścią, znacznie odbiega od rzeczywistości. Tak było i w tym przypadku. Spodziewałam się melodramatycznej historii o miłości pośród dwóch odmiennych kultur, a dostałam coś zgoła zupełnie innego.

Justyna Filosek to jak udało mi się ustalić urodzona krakowianka, z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Jej pasją są podróże i poznawanie innych kultur. Książka „Zaćmienie księżyca” powstała pod wpływem wielu godzin spędzonych na forach internetowych poświęconych tematyce związków ludzi pochodzących z odmiennych kultur Wschodu i Zachodu. Autorka obecnie pisze nową powieść.

Judyta, studentka po przejściach poznaje podczas swojej cotygodniowej podróży do...