Mały Chopin

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-240-1107-0
jagarkar

Tak, mały Chopin nie cierpiał szpianku, dzielnie walczył z mrówkami i usiłował leczyć zęby fortepianowi. Z tej książeczki, przetłumaczonej na 10 języków, dowiecie się, co to jest rondo i mazurek, i jak z małego Frycka wyrósł wielki kompozytor.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2010

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2447,tytul,Ma%C5%82y%20Chopin

Kamil | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Czytanie i słuchanie Michała Rusinka to za każdym razem niemała przyjemność. Wynika to oczywiście z tego, że autor książek „Pypcie na języku” i „Nic zwyczajnego” to wielki erudyta, posiadający – z racji zainteresowań badawczych – dużą wiedzę o retoryce. O niej zresztą traktuje nowa, wydana w tym roku, książka, jednak ta recenzja poświęcona będzie utworowi dla dzieci – pozycji „Mały Chopin”.

Książka wydaje się bardzo ciekawa. Wynika to z kilku rzeczy, jednak najmocniejsza okazuje się płaszczyzna graficzna – wszak najmłodsi czytelnicy to w dużej mierze wzrokowcy. Ilustracje, za które odpowiada Joanna Rusinek, bez wątpienia przyczyniają się z jednej strony do uatrakcyjnienia samej treści, a z drugiej do wzbudzenia i podtrzymania dziecięcego zainteresowania. Autorka wiernie oddaje kolejne zwrotki i przedstawione w nich wydarzenia, prezentując na przykład Chopina siedzącego pod drzewem („[...] A tam, pod takim krzywym drzewem/ i nad sadzawką dość płytką,/ siedzi pan z głową...

kp0018 | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Przepiękna historia o tym, jak Fryderyk Chopin był małym Fryderyczkiem.

Opowieść o życiu słynnego kompozytora napisana wierszem z łatwością wpada w ucho najmłodszych czytelników. Zabawne rymowanki wywołują uśmiech na twarzach najmłodszych i zachęcają do poznania twórczości „pana z pomnika”. Powiązanie nazw utworów do przedmiotów znanych dzieciom z codzienności ułatwia ich zapamiętanie oraz może być początkiem zabawy w wieloznaczność słów.

barakuda1205 | 2013-07-30

Niewielka książeczka Michała Rusinka przybliżająca dzieciom Chopina, ale z dość zaskakującej perspektywy. Otóż tutaj skupiamy się na tym, jaki był Chopin jako dziecko. Moim zdaniem to świetny pomysł głownie dlatego, że odczarowuje w oczach dzieci wielkie, uznane postacie z pomników. Ukazanie ich ludzkiego, dziecięcego oblicza przybliża je dzieciom i pomaga spojrzeć na nich jak na normalnych ludzi, a nie jakieś dziwne, kamienne twory.

Ponadto Autor bardzo fajnie wplata w wiersz nazwy utworów, jakie tworzył Chopin. Pisząc o Polonezie nawiązuje do samochodów, których w czasach Chopina nie było, mazurek jest skojarzony z wielkanocnym ciastem, a walce, z walcami drogowymi itd. Takie rozwiązanie ma przynajmniej dwa plusy: pomaga zapamiętać te nazwy oraz przybliża czasy, w jakich żył Chopin.
Całości dopełniają wspaniałe ilustracje Joanny Rusinek. Ja jestem jej wielką fanką, czego dałam wyraz choćby pisząc o Wierszykach domowych i Wszędzie pachnie czekolada. Tutaj tylko potwierdza swoją...

Gabrysia | 2018-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2018