Która to Malala?

Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo: Literatura
Incognityzm

Malala, której imię dosłownie oznacza „pogrążoną w smutku”, jakby na przekór jest zawsze wesoła i chętna do zabawy. Od jej koleżanek odróżnia ją jedynie to, że nie zakrywa swojej twarzy chustą. W ojczyźnie Malali, Pakistanie, jest to jednak ciężkie przewinienie. Prawie tak ciężkie jak zapisywanie na swoim blogu gorzkich słów na temat represyjnego wobec kobiet prawa, egzekwowanego przemocą przez talibów. W odwecie za działalność na rzecz edukacji kobiet w Pakistanie w 2012 roku terroryści strzeli Malali prosto w twarz. Na szczęście nastolatka przeżyła zamach, a jej głos w walce o równość kobiet i mężczyzn stał się jeszcze donośniejszy – wkrótce o Malali usłyszał cały świat, a ona sama otrzymała wiele nagród oraz nominacji, w tym Pokojową Nagrodę Nobla.

„Która to Malala?” to niezwykle poruszająca opowieść o młodziutkiej dziewczynie, która już jako dwunastolatka zdecydowała się zaryzykować swoje życie w obronie pięknych, sprawiedliwych idei. Jej odwaga, charyzma, ogromna siła charakteru i nieustępliwość zainspirowały do działania rzesze ludzi na całym świecie. Historia Malali jest żywym dowodem na to, że warto walczyć oraz pomagać słabszym i szykanowanym, nawet jeśli wiąże się to z wystąpieniem przeciwko znacznie silniejszemu wrogowi – opresyjnemu systemowi.

Książeczka „Która to Malala?” może być cenną lekcją dla wielu dzieci, dla których obowiązek edukacji często jest przykrą koniecznością. Malala i jej koleżanki położyły bowiem własne życie na szali, by wywalczyć prawo do pobierania nauki i tym samym zapewnić sobie szansę na lepsze życie.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

Beata | 2016-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Bardzo mądra książka, przybliżająca dzieciom wydarzenia i osoby, które tworzą i kształtują nasz świat. Poznajemy Malalę, dziewczynkę, która sprzeciwiła się mułzumańskim regułom ubioru. Niby nic, a tak wiele można dzieciom pokazać, wyjaśnić czym różni się życie w różnych regionach globu.

nieperfekcyjnie | 2017-03-23
Przeczytana: 17 marca 2017

Malala stara się żyć tak jak większość nastolatek w cywilizowanym świecie, co niestety bardzo mocno godzi w wartości, jakie rządzą jej krajem. Dziewczyna nie boi się wyrażać swojego zdania (często niezgodnego ze społecznie przyjętymi normami), a do tego nie nosi chusty na twarzy i prowadzi bloga, gdzie szczerze pisze o tym, czego nie toleruje w Pakistanie. Oburzeni talibowie strzelają jej w twarz, nie mogąc pogodzić się z tym, iż tak młoda dziewczyna ma czelność przeciwstawiać się ich poglądom. Życie Malali wisi na włosku, jednak jej zawziętość, siła i odwaga nie pozwalają na poddanie się...

Ta książka jest świetną okazją do bliższego poznania historii Malali, a także uświadomienia sobie, jak wygląda życie w wielu krajach. Nadal w różnych zakątkach świata kobiety nie mają żadnych praw, a jedynym szczęściem jest urodzenie syna, bo córka nie jest powodem do radości. Mam nadzieję, że ta historia skłoni do...

Na półkach: Przeczytane, Literatura
Przeczytana: 06 listopada 2015

Zawsze chciałam przeczytać tą książkę. Jakiś czas temu dostrzegłam to opowiadanie w zapowiedziach na stronie wydawnictwa Literatura i nie mogłam o niej zapomnieć. Wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała do niej zerknąć. Poznać jej treść. Malala to postać, którą bardzo podziwiam. Kilkunastoletnia dziewczynka, która potrafiła głośno i wyraźnie wypowiadać swoje zdanie mimo grożącego jej niebezpieczeństwa. Jestem pełna podziwu jej postępowania. Wstyd się przyznać, że ja nie mam w sobie aż tyle odwagi. Jestem przekonana, że będąc na jej miejscu szybko bym z takiej działalności zrezygnowała. Ze strachu. Nie nadaję się na bohaterkę ;)

Tak więc na pewno nigdy nie doczekacie się książki z moją skromną osobą w roli głównej. Za to Malala to dziewczynka, która świetnie się nadaje na idola naszych dzieci. Bo jest to bardzo młoda osoba, która od zawsze walczyła o prawa dla siebie i swoich rówieśników. Nie bała się głośno i wyraźnie wypowiadać swojego zdania. Nie przerażały ją groźby ze...

Kinga | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Malala Yousafzai od małego wiedziała, że wykształcenie to droga do wolności, niezależności i swobodnego życia. Książka Renaty Piątkowskiej poświęcona jest tej pakistańskiej dziewczynce, która doskonale zdaje sobie z tego, że każdy z nas ma prawo do wyrażania własnej opinii a prawo do nauki może być szansą na lepsze jutro.

"Która to Malala?" to pozycja o sile, chęci do walki i pomocy innym. W 2008 roku pakistańscy talibowie zakazali muzułmańskim dziewczynkom dostępu do edukacji. Jedna z nich postanowiła się temu sprzeciwić. Przy pomocy ojca i innych osób założyła bloga, na którym opisywała swoje wrażenia i to wszystko, co miało miejsce w jej okolicy. Jaka była tego cena? Brutalne postrzelenie w głowę, liczne operacje, ciągłe wizyty w szpitalach i strach. Czy nasza bohaterka dała się mu jednak pokonać?

Ta postać stanowi dla wielu symbol odwagi, poświęcenia i walki o prawa dzieci. Nic dziwnego, że w tej książce możemy się spotkać z różnymi reakcjami ludzi na jej działania. Mamy...

Elżbieta | 2015-12-14
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Książeczka (bardzo ładnie zresztą wydana)z serii - wojny dorosłych - historie dzieci.
Tym razem poznajemy Malalę, a w zasadzie doskonale już znaną za sprawą Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymała w 2014 roku.
Książka jest fajną propozycją dla dzieci bo za pomocą tak prostego przekazu można poznać zwyczaje obowiązujące na Dalekim Wschodzie tu: Pakistanu, kraju ogarniętego przez chore rządy Talibów.
Trudno bowiem wyobrazić sobie naszym pociechom, że są miejsca na świecie gdzie dzieci marzą by móc bez strachu chodzić do szkoły. Fajna- polecam, nie tylko dzieciom ;)

Przemek | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Książkę przyniosła mi z biblioteki szkolnej młodsza córka (7 lat) i rozkazała czytać...
Książka jest przeznaczona dla dzieci i podejmuje temat terroryzmu w Pakistanie, gdzie dokonano na nią w 2012 roku zamachu... Za to, że wbrew życzeniom Talibów chciała chodzić do szkoły i upominała się głośno o swoje prawa w wywiadach dla zachodnich mediów oraz prowadząc bloga.
Sprawa Malali mi umknęła ponieważ w 2012 nie byłem na bieżąco z mediami. Ciekawie było ją poznać bliżej. Forma tekstu jest dostosowana do młodego czytelnika, najdrastyczniejszy jest opis, w którym zamachowiec strzela do dziewczynki. Ale myślę, że dzieci potrafią to znieść. A jeśli zniosą to uważam, że ich spojrzenie na świat stanie się zdecydowanie bogatsze i zrozumieją jak wielkie problemy mogą mieć ich rówieśnicy, mieszkający o kilka godzin lotu samolotem dalej.

mieszka | 2018-10-22
Na półkach: Przeczytane, Dobra grafika
Przeczytana: 22 października 2018

Doskonała seria, żeby wreszcie pokazać, że z dziećmi można rozmawiać na każdy temat. Że trzeba rozmawiać, wyjaśniać pojęcia. Tłumaczyć świat. Podtytuł serii - Wojny dorosłych - historie dzieci - bardzo wymowny.
To jest pierwsza biografia jaką miałam w rękach napisana dla dzieci. Bardzo wielki plus za temat.
Historia Malali jest wzruszająca, jest historią o odwadze i o sumieniu. Napisana prosto, bardzo schematycznie. Wzrusza bardzo.
Ja - patrząc z perspektywy matki - "Nie zamieniłabym ani jednaj rzęsy z jej oka za cały świat".
Który z rodziców tak nie ma?

Olga | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Która to Malala? Renaty Piątkowskiej to fabularyzowana historia Malali Yousafzai, obecnie 20-latki, nagrodzonej w 2014 roku Pokojową Nagrodą Nobla. 9 października 2012 roku na terenie Pakistanu do autobusu wiozącego dziewczynki ze szkoły do domu, weszli terroryści. Oddali w stronę Malali kilka strzałów. Dziewczyna z trudem przeżyła. Atak talibów był wywołany działalnością Malali. Na swoim blogu walczyła o prawo do nauki, ze szczególnym uwzględnieniem praw dziewcząt. W Polsce wstydzimy się przyznać do popierania feminizmu, skutecznie wyśmiewanego przez polską opinię publiczną, ale trzeba wyraźnie tu powiedzieć, że Malala to pakistańska feministka.
Książka pani Renaty Piątkowskiej narracyjnie ma kształt sprawozdania, przeplatanego cytowanymi wątkami z forów internetowych, na których młodzież komentowała wydarzenia z 2012 roku. Nie wiem czy są to autentyczne wypowiedzi w zakresie merytorycznym, bo językowo na pewno zostały wygładzone. Brzmią przez to bardzo nienaturalnie, ale...

SparkleLikeMarble | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Książka Renaty Piątkowskiej oparta jest na faktach. Przedstawia losy Malali Yousafzai. Kim jest Malala?

Malala urodziła się w 1997 roku w Pakistanie. Niestety w tym kraju narodziny córki nie zawsze są powodem do radości. W wieku 12 lat zaczęła pisać bloga o tym jak wygląda życie pod rządami Talibów, przez których została postrzelona 9 października 2009r. podczas powrotu ze szkoły. Mimo bardzo ciężkiego stanu zdrowia dziewczyna przeżyła, a 2 lata później została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Nobla.

malala
Przybliżenie losów Malali było celowym zabiegiem z mojej strony, ponieważ właśnie na nich bazuje ta książka. Jednakże ta pozycja wg mnie jest o czymś więcej niż tylko o historii jaka spotkała tę dziewczynę. Tak naprawdę jest to tylko punkt wyjścia do problemów, które dotyczą milionów kobiet na całym świecie. Myśl przewodnia jaka nasuwa mi się po tej lekturze jest dosyć banalna, ale jednocześnie trudna w realizacji nawet dla dorosłych: nigdy nie rezygnuj z marzeń tylko...

CzarnaRosa | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Może i jestem odrobinę zacofana, jednakże gdyby nie ta książka nie miałabym zielonego pojęcia o tym, kim jest tytułowa bohaterka - Malala Yousafzai. Należy jednak pamiętać, że podczas, gdy sprawa Malali była dość głośna, moimi jedynymi problemami oraz zainteresowaniami były lalki Monster High oraz kucyki Filly - uczęszczałam wtedy bowiem bodajże do drugiej klasy szkoły podstawowej. No właśnie. Podczas gdy "mała ja" była zajęta zabawą oraz narzekaniem na szkołę, gdzieś tam daleko w Pakistanie żyła dziewczynka walcząca o znaną mi od urodzenie beztroskę oraz prawa kobiet.

Co do samej książki - jest ona napisana ogromnie prostym, przejrzystym i zrozumiałym językiem, bowiem skierowana jest stricte do młodszych odbiorców. Mimo wcześniej wspomnianej "prostoty" dobrze przekazuje, to co ma przekazać - nie jest to bezsensowny bełkot, ale tekst, który potrafi dotrzeć z pewnością do wszystkich.

Książeczka posiada bardzo ładną oprawę graficzną. Podczas czytania możemy podziwiać obrazki, małe...