Okładka książki Armie starożytnej Persji: od powstania państwa Achmenidów do upadku imperium sasanidzkiego Marek Adam Woźniak
Marek Adam Woźniak Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Prace Historyczne [Inforteditions] historia
historia
Prace Historyczne [Inforteditions]
INFORTeditions
2010-01-01
2010-01-01
Persja starożytność Partowie Achemenidzi Sasanidzi dzieje konnicy wojska konne

W zasadzie mógłbym napisać tylko, że w zupełności zgadzam się z opinią Elevandera. Ale że to moja recenzja, więc dodam coś od siebie. Przede wszystkim, strasznie się męczyłem czytając tę książkę. Autor jest zapalonym archeologiem i przy każdej okazji zbacza z tematu w stronę bronioznawstwa (zwłaszcza partyjskiego). Przekracza w tym zdrowy umiar; w jednym z fragmentów poświęconych katafraktom przez pół strony jesteśmy raczeni opisem reliefu, który absolutnie nic nie wnosi. Takie zagrywki pasują do katalogów, a nie do ksiązki historycznej. Co gorsza, ilustracje są rozrzucone po książce, a autor opisując je nie zamieszcza ich książkowego tytułu, przez co nieraz czytałem opis zabytku którego zdjęcia nijak nie mogłem znaleźć. Równie chaotyczna jest struktura tekstu; czytając o formacjach piechoty Achemenidów musiałem dwa razy zaczynać od początku, bo autor przedstwiał dosyć proste kwestie w sposób bardzo nieprzystępny.
W dodatku książka jest zrobiona niechlujnie; zawiera sporo literówek i błędów gramatycznych (brakujące kropki, sklejone słowa) a nawet ortograficznych (PÓŁKI piechoty! Już samo używanie współczesnych terminów przy opisie starożytnych formacji mnie irytuje, a tu takie coś...).
Sama wartość merytoryczna nie przedstawia się najgorzej. Wprawdzie kolejne rozdziały zawierają różną ilość informacji (Achemenidzi - opis bitew, formacji, sporo archeologii; Arsakidzi - jedna bitwa, opis formacji i OGROM archeologii; Sasanidzi - troszkę o formacjach i sporo archeologii) to wszystkie prezentują przyzwoity poziom.

"Armie starożytnej Persji" to praca zdecydowanie bardziej archeologiczna niż historyczna. Z szerszego pojęcia, jakim niewątpliwie jest "armia" Autor wybiera przede wszystkim "uzbrojenie", ze szczególnym uwzględnieniem kategorii "łuk" (w życiu nie przeczytałem tyle o azjatyckich łukach, co tutaj). Ma to swoje zalety, bo znaleziska archeologiczne, fragmenty pancerzy i broni zostały naprawdę dokładnie przeanalizowane. Za mało natomiast jest o tym, jak Achemenidzi, Arsakidzi i Sasanidzi prowadzili swoje wojny. O ile jeszcze w przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z analizą kilku starć z Grekami, to w dalszych partiach książki takich rozważań właściwie nie ma. To spory mankament tej pracy.

W moim odczuciu Autor za bardzo rozwodzi się nad znaleziskami archeologicznymi i snuje analogie z wojskowością nie tylko Wielkiego Stepu (to akurat potrzebne, zwłaszcza w kontekście Partów),ale i Chin, Japonii, Korei... Za dużo tego wszystkiego w pracy nie nazbyt obszernej, zwłaszcza że dzieje się to kosztem przedstawienia kampanii perskich. Najgorzej to wygląda w przypadku Sasanidów: rozdział o nich liczy 54 strony (sic!),z czego 16 to ilustracje. Czy o czterech wiekach wojskowości sasanidzkiej można tyko tyle powiedzieć? Ta partia książki pogarsza moją na jej temat opinię. A przecież i poprzednie części nie są wybitne. Dobór bibliografii jest oględnie rzecz ujmując dość ogólny i pobieżny, w pracy mnóstwo jest literówek i innych redakcyjnych niedociągnięć. Polecić można miłośnikom - jak to niektórzy mówią - "dzidologii stosowanej", bo historyk i iranista będzie nierad.

Tomasz Babnis

1.1.2. Taktyka konnicy achemenidzkiej

1.1.3. Piechota

1.1.4. Piechota lekkozbrojna - kontyngenty satrapii oraz ludów sprzymierzonych

1.1.5. Taktyka piechoty achemenidzkiej

1.2. Armia perska w boju. Ustawienia całości armii na przykładach historycznych bitew epoki achemenidzkiej

1.2.1. Sardes 547 p.n.e.

1.2.2. Kunaksa 400 p.n.e.

1.2.3. Wojna persko-macedońska

2. Arsakidzi ? władcy ze stepu

2.1. A oto przyjdzie rączy i lekki... (Pochodzenie konnicy łuczniczej)

2.1.1. Kimmerowie - naród z północy

2.4. Historia konnicy pancernej

2.4.1. Pochodzenie

2.4.2. Katafrakci na hellenistycznym polu bitwy - bitwa pod Panion

2.4.3. Uzbrojenie pancernych jeźdźcow ludów Azji Środkowej

2.4.4. Ciężkozbrojna jazda Arsakidów

2.4.5. Siodła i kołczany

2.5. Założenia taktyczne

3. Sasanidzi ? drugie imperium Persów

3.1. Konnica w armii sasanidzkiej

3.1.1. Źródła

3.1.2. Konnica pancerna

3.1.3. Wyposażenie i uzbrojenie sasanidzkiej konnicy lekkozbrojnej

3.1.4. "Dalekowschodnia" technika łucznicza - wojownicy ludów ałtajskich w służbie Persji sasanidzkiej

3.1.5. Taktyka konnicy sasanidzkiej

1.1.2. Taktyka konnicy achemenidzkiej

1.1.3. Piechota

1.1.4. Piechota lekkozbrojna - kontyngenty satrapii oraz ludów sprzymierzonych

1.1.5. Taktyka piechoty achemenidzkiej

Bardzo rzeczowa i szczegółowa (czasami za bardzo szczegółowa) monografia opisująca uzbrojenie, taktykę i organizację armii wschodniego imperium.

• Starożytność
  • Starożytność