Armie starożytnej Persji: od powstania państwa Achmenidów do upadku imperium sasanidzkiego
- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Prace Historyczne [Inforteditions]
- Wydawnictwo:
- INFORTeditions
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 342
- Czas czytania
- 5 godz. 42 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389943507
- Tagi:
- Persja starożytność Partowie Achemenidzi Sasanidzi dzieje konnicy wojska konne
Przez długie wieki krwawych podbojów w Europie, Azji i Afryce doskonale wyszkolone legiony ciężkozbrojnej piechoty stanowiące główne narzędzie wykonawcze polityki agresywnej, młodej Republiki Rzymskiej nie napotkały godnych siebie przeciwników. Celtowie przedalpejscy, italscy Grecy, Kartagińczycy, wreszcie potężna Macedonia - całe ludy i narody padały kolejno pod ciosami ich mieczy. Dopiero gdy Pompejusz i Lukullus rozszerzyli zasięg władzy rodzącego się imperium na smętne pozostałości wspaniałej niegdyś monarchii Seleukidów, kiedy niepokonane legie italskich piechurów dotarły nad Eufrat Rzymianie napotkali siłę, która przez ponad sześć wieków miała powstrzymywać ich armie przed marszem na wschód szlakiem Aleksandra Wielkiego. Siłą tą było, zajmujące ogromne obszary obecnego Iranu, Turkmenistanu i Iraku Królestwo Partyjskie i jego następca: perskie Imperium Sasanidów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 11
- 11
- 4
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Armie starożytnej Persji: od powstania państwa Achmenidów do upadku imperium sasanidzkiego
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
W zasadzie mógłbym napisać tylko, że w zupełności zgadzam się z opinią Elevandera. Ale że to moja recenzja, więc dodam coś od siebie. Przede wszystkim, strasznie się męczyłem czytając tę książkę. Autor jest zapalonym archeologiem i przy każdej okazji zbacza z tematu w stronę bronioznawstwa (zwłaszcza partyjskiego). Przekracza w tym zdrowy umiar; w jednym z fragmentów poświęconych katafraktom przez pół strony jesteśmy raczeni opisem reliefu, który absolutnie nic nie wnosi. Takie zagrywki pasują do katalogów, a nie do ksiązki historycznej. Co gorsza, ilustracje są rozrzucone po książce, a autor opisując je nie zamieszcza ich książkowego tytułu, przez co nieraz czytałem opis zabytku którego zdjęcia nijak nie mogłem znaleźć. Równie chaotyczna jest struktura tekstu; czytając o formacjach piechoty Achemenidów musiałem dwa razy zaczynać od początku, bo autor przedstwiał dosyć proste kwestie w sposób bardzo nieprzystępny.
W dodatku książka jest zrobiona niechlujnie; zawiera sporo literówek i błędów gramatycznych (brakujące kropki, sklejone słowa) a nawet ortograficznych (PÓŁKI piechoty! Już samo używanie współczesnych terminów przy opisie starożytnych formacji mnie irytuje, a tu takie coś...).
Sama wartość merytoryczna nie przedstawia się najgorzej. Wprawdzie kolejne rozdziały zawierają różną ilość informacji (Achemenidzi - opis bitew, formacji, sporo archeologii; Arsakidzi - jedna bitwa, opis formacji i OGROM archeologii; Sasanidzi - troszkę o formacjach i sporo archeologii) to wszystkie prezentują przyzwoity poziom.
W zasadzie mógłbym napisać tylko, że w zupełności zgadzam się z opinią Elevandera. Ale że to moja recenzja, więc dodam coś od siebie. Przede wszystkim, strasznie się męczyłem czytając tę książkę. Autor jest zapalonym archeologiem i przy każdej okazji zbacza z tematu w stronę bronioznawstwa (zwłaszcza partyjskiego). Przekracza w tym zdrowy umiar; w jednym z fragmentów...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Armie starożytnej Persji" to praca zdecydowanie bardziej archeologiczna niż historyczna. Z szerszego pojęcia, jakim niewątpliwie jest "armia" Autor wybiera przede wszystkim "uzbrojenie", ze szczególnym uwzględnieniem kategorii "łuk" (w życiu nie przeczytałem tyle o azjatyckich łukach, co tutaj). Ma to swoje zalety, bo znaleziska archeologiczne, fragmenty pancerzy i broni zostały naprawdę dokładnie przeanalizowane. Za mało natomiast jest o tym, jak Achemenidzi, Arsakidzi i Sasanidzi prowadzili swoje wojny. O ile jeszcze w przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z analizą kilku starć z Grekami, to w dalszych partiach książki takich rozważań właściwie nie ma. To spory mankament tej pracy.
W moim odczuciu Autor za bardzo rozwodzi się nad znaleziskami archeologicznymi i snuje analogie z wojskowością nie tylko Wielkiego Stepu (to akurat potrzebne, zwłaszcza w kontekście Partów),ale i Chin, Japonii, Korei... Za dużo tego wszystkiego w pracy nie nazbyt obszernej, zwłaszcza że dzieje się to kosztem przedstawienia kampanii perskich. Najgorzej to wygląda w przypadku Sasanidów: rozdział o nich liczy 54 strony (sic!),z czego 16 to ilustracje. Czy o czterech wiekach wojskowości sasanidzkiej można tyko tyle powiedzieć? Ta partia książki pogarsza moją na jej temat opinię. A przecież i poprzednie części nie są wybitne. Dobór bibliografii jest oględnie rzecz ujmując dość ogólny i pobieżny, w pracy mnóstwo jest literówek i innych redakcyjnych niedociągnięć. Polecić można miłośnikom - jak to niektórzy mówią - "dzidologii stosowanej", bo historyk i iranista będzie nierad.
Tomasz Babnis
"Armie starożytnej Persji" to praca zdecydowanie bardziej archeologiczna niż historyczna. Z szerszego pojęcia, jakim niewątpliwie jest "armia" Autor wybiera przede wszystkim "uzbrojenie", ze szczególnym uwzględnieniem kategorii "łuk" (w życiu nie przeczytałem tyle o azjatyckich łukach, co tutaj). Ma to swoje zalety, bo znaleziska archeologiczne, fragmenty pancerzy i broni...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSpis treści:
Wstęp
1. Achemenidzi i królestwo irańskich górali
1.1. Armia Imperium achemenidzkiego
1.1.1. Konnica
1.1.2. Taktyka konnicy achemenidzkiej
1.1.3. Piechota
1.1.4. Piechota lekkozbrojna - kontyngenty satrapii oraz ludów sprzymierzonych
1.1.5. Taktyka piechoty achemenidzkiej
1.2. Armia perska w boju. Ustawienia całości armii na przykładach historycznych bitew epoki achemenidzkiej
1.2.1. Sardes 547 p.n.e.
1.2.2. Kunaksa 400 p.n.e.
1.2.3. Wojna persko-macedońska
2. Arsakidzi ? władcy ze stepu
2.1. A oto przyjdzie rączy i lekki... (Pochodzenie konnicy łuczniczej)
2.1.1. Kimmerowie - naród z północy
2.1.2. Wpływy scytyjskie
2.1.3. Machina wojny
2.2. Partowie i ich armia
2.2.1. Konnica łucznicza
2.2.2. Taktyka konnicy łuczniczej
2.3. Łuk jako broń armii ludów irakojęzycznych
2.3.1. Łuk refleksyjny
2.3.2. Siła, sprawność, zasięg
2.3.3. Łuki retrorefleksyjne
2.3.4. Strzały
2.3.5. Wyposażenie dodatkowe
2.3.6. Techniki łucznicze
2.3.7. Sposoby celowania i punkty, do których przyciągano cięciwę
2.4. Historia konnicy pancernej
2.4.1. Pochodzenie
2.4.2. Katafrakci na hellenistycznym polu bitwy - bitwa pod Panion
2.4.3. Uzbrojenie pancernych jeźdźcow ludów Azji Środkowej
2.4.4. Ciężkozbrojna jazda Arsakidów
2.4.5. Siodła i kołczany
2.5. Założenia taktyczne
3. Sasanidzi ? drugie imperium Persów
3.1. Konnica w armii sasanidzkiej
3.1.1. Źródła
3.1.2. Konnica pancerna
3.1.3. Wyposażenie i uzbrojenie sasanidzkiej konnicy lekkozbrojnej
3.1.4. "Dalekowschodnia" technika łucznicza - wojownicy ludów ałtajskich w służbie Persji sasanidzkiej
3.1.5. Taktyka konnicy sasanidzkiej
3.2. Piechota
3.2.1. Uzbrojenie piechoty sasanidzkiej
3.2.2. Taktyka piechoty sasanidzkiej
3.3. Armia sasanidzka w czasie dzialań polowych
3.3.1. Funkcjonowanie całości szyku
Aneksy
A1. Chronologia
A2. Słowniczek
A3. Nazewnictwo części łuku
A4. Nazewnictwo części strzały
Bibliografia
Spis treści:
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWstęp
1. Achemenidzi i królestwo irańskich górali
1.1. Armia Imperium achemenidzkiego
1.1.1. Konnica
1.1.2. Taktyka konnicy achemenidzkiej
1.1.3. Piechota
1.1.4. Piechota lekkozbrojna - kontyngenty satrapii oraz ludów sprzymierzonych
1.1.5. Taktyka piechoty achemenidzkiej
1.2. Armia perska w boju. Ustawienia całości armii na przykładach historycznych...
Bardzo rzeczowa i szczegółowa (czasami za bardzo szczegółowa) monografia opisująca uzbrojenie, taktykę i organizację armii wschodniego imperium.
Bardzo rzeczowa i szczegółowa (czasami za bardzo szczegółowa) monografia opisująca uzbrojenie, taktykę i organizację armii wschodniego imperium.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to