Słodka przynęta

Okładka książki Słodka przynęta
Ian McEwan Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Sweet Tooth
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2013-08-28
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-28
Data 1. wydania:
2012-11-13
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378857044
Tłumacz:
Andrzej Szulc
Tagi:
powieść angielska
Inne
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
229 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3034
2034

Na półkach: , ,

Powieści Iana McEwana nie są mi obce. Każdy pewnie miał już w rękach przynajmniej jedną z nich. Temu brytyjskiemu pisarzowi sławę przyniosła m.in. „Pokuta”, która doczekała się ekranizacji, powszechnie znane są jego powieści „Na plaży Chestil”, „Betonowy ogród”, „Ukojenie”, czy „Amsterdam”. McEwan jest również autorem książek dla dzieci, scenariuszy i sztuk telewizyjnych. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych prozaików brytyjskich. Jego styl pisania jest rozpoznawalny i specyficzny – można go pokochać lub znienawidzić, nie ma tutaj mowy o półśrodkach. Ja należę do jego wielbicielek, podziwiam kunszt pisarki McEwana i sposób, w jaki operuje słowem.

„Słodka przynęta” to powieść na poły obyczajowa, na poły sensacyjno-szpiegowska. Akcja toczy się w Anglii, w latach siedemdziesiątych XX wieku. Główną bohaterką i narratorką powieści jest Serena Frome ( „rymuje się z plume„). Ta młoda kobieta jest córką duchownego, która kocha książki, ale również nieźle radzi sobie z matematyką. Pod presją matki studiuje matematykę, jednak idzie jej ona opornie i studia nie sprawiają jej przyjemności, ani nie dają satysfakcji. Zmiany w jej życiu następują, kiedy poznaje Tony’ego, wykładowcę uniwersyteckiego, z którym wdaje się w potajemny romans. Potajemny, bo szanowny pan ma żonę i prawie dwa razy tyle lat, co Serena. Imponuje jej jego wiedza, bo ciało już niespecjalnie. Ich związek nie opiera się tylko na seksie, Tony stara się kształtować osobowość swojej partnerki. Podsuwa jej stosowne lektury, a potem przepytuje ją i dyskutują na ich temat. Staje się jej mentorem, a zerwanie stanowi cios dla Sereny.

Jednak nabyte dzięki Tony’emu umiejętności i wiedza, przydają się jej podczas rekrutacji do MI5, rządowej tajnej agencji. Ta praca zmienia życie Sereny. Początkowo jest to nudnawa praca biurowa, jednak z czasem kobieta otrzymuje ciekawe zadanie, w którym przydaje się jej oczytanie i znajomość literatury. Otrzymuje propozycję uczestnictwa w akcji „Słodka przynęta”, która ma polegać na dyskretnym wspieraniu brytyjskich intelektualistów, obrońców demokracji. Przykrywką agencji jest niezależna Fundacja, która ma przekazywać środki na rozwój młodych i dobrze zapowiadających się ludzi.

Celem Sereny jest młody, ambitny pisarz, Thomas Haley. Kobieta zapoznaje się z jego twórczością, proponuje mu spotkanie i nawiązują współpracę. Ich wzajemne relacje z czasem zacieśniają się i wbrew wszystkiemu zbliżają się do siebie. Serena chroni swoją tajemnicę, ale, jak to w życiu bywa, prawda zawsze wypływa na wierzch. Jak zareaguje Thomas? Jak wpłynie to na ich związek i relacje?

‘Słodka przynęta’ wciągnęła mnie bez reszty, choć nie jest prostą lekturą. Mało w niej dialogów, generalnie stanowi opowieść Sereny prowadzoną w pierwszej osobie. To niesamowita opowieść o miłości i inwigilacji. To przepiękna książka o książkach, które przewijają się w niej cały czas. Serena kocha książki i poświęca im wiele czasu, w jej mieszkaniu książki są wszędzie, w jej związku książki również były ważne, znajomość literatury sprawiła, że otrzymała awans. Książki to nieodłączny element jej życia. Tak jak i mój!

Powieść jest napisana bardzo plastycznym, bogatym i barwnym językiem. Czyta się ją z dużą przyjemnością i przy okazji poszerza swoją literacką wiedzę, dzięki zawartym w niej informacjom i wtrąceniom. Element szpiegowski dodaje powieści pieprzyku i ekscytacji. Całość została doskonale skomponowana, a postać Sereny jest dopracowana w najmniejszych szczegółach i stanowi niezwykle mocny element powieści.

Polecam nie tylko „Słodką przynętę”, ale również pozostałe powieści Iana McEwana – to lektura warta przeczytania!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/08/sodka-przyneta-ian-mcewan.html

Powieści Iana McEwana nie są mi obce. Każdy pewnie miał już w rękach przynajmniej jedną z nich. Temu brytyjskiemu pisarzowi sławę przyniosła m.in. „Pokuta”, która doczekała się ekranizacji, powszechnie znane są jego powieści „Na plaży Chestil”, „Betonowy ogród”, „Ukojenie”, czy „Amsterdam”. McEwan jest również autorem książek dla dzieci, scenariuszy i sztuk telewizyjnych....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    306
  • Chcę przeczytać
    296
  • Posiadam
    89
  • Teraz czytam
    12
  • 2014
    10
  • Z biblioteki
    6
  • 2018
    5
  • Audiobook
    5
  • Audiobooki
    5
  • 2013
    4

Cytaty

Więcej
Ian McEwan Słodka przynęta Zobacz więcej
Ian McEwan Słodka przynęta Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także