Sweet Tooth

Wydawnictwo: Penguin Random House
Sweet Tooth
978-0-385-53682-0
angielski

In this stunning new novel, Ian McEwan’s first female protagonist since Atonement is about to learn that espionage is the ultimate seduction. Cambridge student Serena Frome’s beauty and intelligence make her the ideal recruit for MI5. The year is 1972. The Cold War is far from over. England’s legendary intelligence agency is determined to manipulate the cultural conversation by funding...

Cambridge student Serena Frome’s beauty and intelligence make her the ideal recruit for MI5. The year is 1972. The Cold War is far from over. England’s legendary intelligence agency is determined to manipulate the cultural conversation by funding writers whose politics align with those of the government. The operation is code named “Sweet Tooth.”

Serena, a compulsive reader of novels, is the perfect candidate to infiltrate the literary circle of a promising young writer named Tom Haley. At first, she loves his stories. Then she begins to love the man. How long can she conceal her undercover life? To answer that question, Serena must abandon the first rule of espionage: trust no one.

Once again, Ian McEwan’s mastery dazzles us in this superbly deft and witty story of betrayal and intrigue, love and the invented self.

źródło opisu: Random House, 2012

źródło okładki: http://www.randomhouse.com/book/222034/sweet-tooth-by-ian-mcewan

deana | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014, Polecam
Przeczytana: 05 maja 2014

Bardzo lubię prozę Iana McEwana, jednak jest to chyba jedyny pisarz, do którego, paradoksalnie, ciężko mi się zabrać. Jego książki muszą odleżeć swoje na półce zanim je otworzę a potem pochłaniam w rekordowym tempie. Tak samo było i w przypadku ,,Słodkiej przynęty".
Jest to powieść osadzona w latach siedemdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Na jej kartach wzajemnie przenikają się świat literatury i szpiegostwa. Mamy tam do czynienia zarówno z traktatem literackim jak i opowieścią o rozterkach moralnych agentki wplątanej w związek uczuciowy z początkującym pisarzem.
Dochodząc do końca byłam pewna, że wiem jak się to wszystko zakończy. McEwan jednak potrafił mnie zaskoczyć i cóż... muszę stwierdzić, że jego zakończenie jest dużo lepsze.

Anna | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

„Słodka przynęta” Iana McEwana jest jak huśtawka hormonalna.
Czytasz i mało co rozumiesz. Temat jest ci zupełnie obojętny. Nazwiska nic ci nie mówią. Nagle bohaterka streszcza książkę, której fabuła wzbudza twoje zainteresowanie. Snuje rozważania na temat czytanej literatury, a czytelnik „wciągnięty” w dyskusję czyni to samo. Co kilkanaście stron autor słodko nęci czytelnika. Dzięki temu on nie odpuszcza i czyta dalej…zachwycony, po chwili znowu znudzony, a jednak ciekawy zakończenia.
Bo zakończenie „Słodkiej przynęty” jest jak przysłowiowa „wisienka na torcie”.
PRZEKONAJCIE SIĘ SAMI…GORĄCO POLECAM!Chociaż lektura nie dla wszystkich. Z pewnością dla cierpliwych i wytrwałych czytelników.

książek: 1902
Edi_Edi | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

"Słodka przynęta" to moja trzecia książka McEwana. I chyba najsłabsza z dotychczas przeczytanych. Początek zapowiadał się obiecująco. Koniec był świetny, ale to co między nimi, irytowało, drażniło, zanudzało. Ale warto dobrnąć do ostatniego rozdziału :)

joaśka | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z książką mam problem. Słuchałam jej bez większego entuzjazmu myjąc naczynia, odkurzając mieszanie, jadąc samochodem, idąc ulicą i ciągle to samo uczucie: znużenie. W pewnym momencie pomyślałam nawet "za jaką POKUTĘ (nomen omen ;)) tego słucham ?". Mając w zamiarze audiobook cisnąć w kąt (czytaj: wykasować) sięgnęłam do recenzji na "Lubimy czytać". A tam.. Jomi, Almos, Cleana piszą coś o obiecującym końcu. Cóż.. myślę sobie... trza się pomęczyć ;) Ale poszłam na skróty i przeskoczyłam od razu do rozdziału z listem :) I muszę przyznać, że moja percepcja książki zmieniła się. Zmieniła się o jedną, dwie gwiazdki w gorę. Zaskakujący finał nie wynagrodził mi jednak poprzedniej nudy na tyle, abym dzieło McEwana oceniła na wyżej. Powinnam być niby przygotowana, bo walka agentów, wywiadów, szpiegów to raczej nie moja bajka. Ale gdyby to było chociaż opowiedziane jak w 'Igle" Folletta....

Jomi | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 listopada 2013

Chyba "zmęczyłam" tę książkę to lepsze określenie niż przeczytałam. Doszłam prawie do połowy lektury zanim mnie zaciekawiła, nawet się zastanawiałam dlaczego jej nie odłożyłam.... Język jakim jest napisana jakoś do mnie nie przemawiał, historia mnie nie porwała, liczyłam na zdecydowanie coś więcej. Zakończenie powieści z tego wszystkiego najlepsze ;) ....list w ostatnim rozdziele powoduje, że ocenię ją "aż" na 5 gwiazdek.

Kasia_1987 | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Książka nie jest łatwa. Wymaga skupienia, ponieważ pisana jest ciągiem z małą ilością dialogów, momentami można się pogubić. Jest warta przeczytania, ale wymaga poświęcenia czasu.

Hana | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, McEwan Ian
Przeczytana: 12 marca 2014

Była agentka MI 5 siada i pisze wspomnienia o swojej pracy jako agentki Jej Królewskiej Mości i ta warstwa jest prosta i przewidywalna.Trudność w czytaniu polega na mnogości wywodów politycznych o zimnej wojnie,komunizmie,IRA,finansowaniu przez tajne służby jedynie słusznej ideologii propagowanej przez ludzi kultury i sztuki, strajkach górników itd.Najbardziej podobały mi się opowiadania Toma.

almos | 2014-03-08
Przeczytana: 06 marca 2014

Słuchane jako audiobook dobrze czytany przez Marię Seweryn. Jest to moje trzecie spotkanie z McEwanem i tym razem wydaje mi się, że wreszcie udane. Rzecz jest o szpiegostwie, ale miękkim, nikt nikogo nie gania ani nie zabija, już w pierwszych słowach bohaterka mówi, że jej misja w wywiadzie zakonczyła się niepowodzeniem i z hukiem wyleciała ze służby po półtora roku pracy. Zatem wątek tajemnicy czy suspensu nieważny, liczy się bardziej psychologia, opis stosunków ówczesnych: jesteśmy w Anglii z lat 70tych, mamy z jednej strony wyzwolenie seksualne, z drugiej wciąż wiktoriańskie wnętrza domów, niewygodne i anachroniczne. No i jeszcze podziały klasowe, wtedy bardziej ważne niż teraz, ale teraz też istotne.
Temat dość znany, kobieta pracująca wywiadowczo zakochuje się w człowieku, z którym łączą ją ‘stosunki pracy’. Toczy się to wszystko nieśpiesznie, ale proza to wysmakowana, słucha się z przyjemnością. Niemniej są dłużyzny, zwłaszcza pod koniec, gdy wiemy jak się to skończy, ale...

Joanna | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Serena Frome właśnie stawia swe pierwsze kroki po zakończeniu studiów. Ukończyła wbrew sobie, natomiast zgodnie z wolą rodziców, studia matematyczne ze średnim wynikiem. Jest początek lat siedemdziesiątych XX wieku. Świat żyje zimną wojną. W Wielkiej Brytanii trwa kryzys, dochodzi do zamieszek, wszędzie dookoła słychać niezadowolone głosy obywateli. Zjednoczone Królestwo otwiera wrota tajnych służb dla szerokiego strumienia intelektualistów, którzy właśnie ukończyli studia wyższe, miast hołdować dawnym regułom powoływania do służby w wywiadzie i kontrwywiadzie. Staje się to szansą i dla Sereny. Zostaje zatrudniona w MI5. Wkrótce potem zostaje jej zaproponowane uczestnictwo w ściśle tajnej operacji pod kryptonimem "Słodka przynęta". Pod przykrywką pracy w fundacji wspierającej młodych i zdolnych literatów, ma werbować, w celach propagandowych, tychże niczego nieświadomych autorów, którzy swą twórczością dali się poznać jako obrońcy jedynego i właściwego światopoglądu - demokracji....

Anna | 2015-05-21
Przeczytana: 20 maja 2015

„Słodka przynęta” Iana McEwana jest jak huśtawka hormonalna.
Bo zakończenie „Słodkiej przynęty” jest jak przysłowiowa „wisienka na torcie”.