W książce tej pomieszczono powojenne prace uczonych polskich (przeważnie rozproszone po czasopismach) oświetlające najważniejsze zagadnienia teoretyczne nauki o literaturze. Dobór tekstów został przy tym tak dokonany, by zarazem reprezentowały one różne żywotne dziś w badaniach literackich orientacje metodologiczne. Książka służyć więc może jako zbiór materiałów pomocniczych do nauczania teorii literatury i metodologii badań literackich na studiach filologicznych.
Teksty prac zostały przez autorów przejrzane, a niekiedy zmienione i uzupełnione.

źródło opisu: Wstęp prof. Henryka Markiewicza

źródło okładki: własne