500 zagadek literackich

Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nasza kamienica. Antologia reportażu krajowego Krzysztof Kąkolewski, Stefan Kozicki, Zbigniew Kwiatkowski, Jerzy Lovell, Andrzej Mularczyk, Janusz Rolicki, Janusz Roszko, Aleksander Rowiński, Barbara Seidler, Anna Strońska, Melchior Wańkowicz, Andrzej Wasilewski, Ryszard Wójcik, Agnieszka Wróblewska, Andrzej Krzysztof Wróblewski
Ocena 0,0
Nasza kamienic... Krzysztof Kąkolewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1761
887

Na półkach:

Jestem zawstydzona, upokorzona i zażenowana swoją niewiedzą.
Ta niepozorna książeczka z 1960 roku spowodowała, że powróciło do mnie z potworną siłą sokratejskie "Scio me nihil scire"...
Zaczyna się lekko: proste pytania na rozgrzewkę o pseudonimy pisarzy: Molier, Prus, George Sand czy Guillaume Apollinaire. Jednak druga część pytania o powody dla których te pseudonimy przyjeli, była już wyzwaniem.
Później pojawiają się powiązania sławnego literackiego miejsca z autorem i utworem - też przeżyłam.
Prawdziwe problemy zaczęły się przy pytaniu o powiedzenia o literackim rodowodzie... Wszystko znane, ale SKĄD???
"Świętości nie szargać" - wiadomo, "Wesele", Stańczyk upomina Dziennikarza. Jednak skąd znam "rozebrać się do rosołu", czy "wykręcić się sianem"?
Z każdą kolejną jest tylko gorzej. "Pisarze i czasopisma" - położone, autorzy tekstów pieśni czy książki represjonowane.
Jeśli jednak odłoży się na bok urażoną czytelniczą dumę, można bardzo skorzystać na lekturze tej najeżonej pułapkami książki.
Jest ona bowiem świetnym sposobem na uzupełnianie wiedzy. Zabawowy charakter jej pozyskiwania jest dodatkową korzyścią.
Są więc ciekawostki, ale też całkiem solidna wiedza dotycząca historii utworów, genezy ich powstania, biografie i perypetie życiowe twórców (a także losy ich dzieł).
Literatura światowa (w tym ujęciu klasyczna, bo domknięta rokiem 1960) i rodzima ma tutaj wielu przedstawicieli, od zarania dziejów po czasy autorowi współczesne.
Książka kipi wydarzeniami, postaciami, historiami literackimi, teorią literatury.
Po lekturze wiem więcej. Jednak to wciąż za mało.

https://buchbuchbicher.blogspot.com/

Jestem zawstydzona, upokorzona i zażenowana swoją niewiedzą.
Ta niepozorna książeczka z 1960 roku spowodowała, że powróciło do mnie z potworną siłą sokratejskie "Scio me nihil scire"...
Zaczyna się lekko: proste pytania na rozgrzewkę o pseudonimy pisarzy: Molier, Prus, George Sand czy Guillaume Apollinaire. Jednak druga część pytania o powody dla których te pseudonimy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
341
189

Na półkach:

http://karowisniewska.pl/andrzej-wasilewski-500-zagadek-literackich/

Pewnie współczesny czytelnik nastawiony na czytadła, niewiele wnoszące do życia, które po prostu szybko, łatwo się czyta i równie szybko się o nich zapomina, nie docenią tej pozycji. Dla mnie jednak ta książka była bardzo miłą podróżą po ciekawostkach literackich. Uświadomiłam sobie jak wiele jeszcze przede mną do odkrycia. To co zasługuje na szczególe podkreślenie to fakt, że rozpatrując jakiś problem autor nie idzie w utarte i powszechnie znane fakty. Na przykład mając sparować wrogów literackich nie łączy Mickiewicza ze Słowackim, tylko pokazuje nam, że mieli oni też mniej znane, acz również ciekawe zatargi. Jakie? O tym można się przekonać z lektury, do której gorąco zachęcam.

http://karowisniewska.pl/andrzej-wasilewski-500-zagadek-literackich/

Pewnie współczesny czytelnik nastawiony na czytadła, niewiele wnoszące do życia, które po prostu szybko, łatwo się czyta i równie szybko się o nich zapomina, nie docenią tej pozycji. Dla mnie jednak ta książka była bardzo miłą podróżą po ciekawostkach literackich. Uświadomiłam sobie jak wiele jeszcze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
937
275

Na półkach: , ,

Niektóre informacje lekko się zakurzyły ;))),ale warto przeczytać.

Niektóre informacje lekko się zakurzyły ;))),ale warto przeczytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    1
  • Y-Czytane w szkole średniej
    1
  • 2013
    1
  • 2023
    1
  • Y-Czytane w dzieciństwie
    1
  • Półka 1-2
    1
  • TEMAT: Literaturoznawstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 500 zagadek literackich


Podobne książki

Przeczytaj także