Henryk Markiewicz

- Pisze książki: literatura piękna, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, publicystyka literacka, eseje, encyklopedie, słowniki, językoznawstwo, nauka o literaturze, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa, poezja, czasopisma
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 16 listopada 1922
- Zmarły: 31 października 2013
prof. Henryk Markiewicz (ur. jako Herman Markiewicz) - polski teoretyk i historyk literatury pochodzenia żydowskiego.
W czasie wojny wyjechał z rodziną do Lwowa, potem w głąb Rosji, gdzie pracował jako ładowacz drewna. Jesienią 1946 wstąpił na Uniwersytet Jagielloński. Zaczął publikować w pismach naukowych, współpracował m.in. z "Przekrojem" i "Dziennikiem Polskim". Był redaktorem naczelnym "Życia Literackiego".
Profesor Markiewicz w roku 1955 uzyskał stopień kandydata nauk humanistycznych IBL PAN, w następnym roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś profesurę zwyczajną w roku 1964. Członek krajowy czynny Polskiej Akademii Umiejętności, członek krajowy rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej (dziś – Wydziału Polonistyki) UJ.
Wieloletni zastępca redaktora naczelnego "Pamiętnika Literackiego" i redaktor "Polskiego Słownika Biograficznego", redaktor serii "Biblioteka Studiów Literackich", członek redakcji naczelnej "Obrazu Literatury Polskiej XIX i XX wieku".
W 2000 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu 2007 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W czerwcu 2001 za książkę biograficzną Boy-Żeleński uhonorowany został nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Doktor honoris causa Wyższej Szkoły Pedagogicznej (aktualnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie (1996) i Uniwersytetu Gdańskiego (1996).
W Krakowie jest legendą. O takich ludziach mawiało się: Nestor. On jest nestorem krakowskiej polonistyki
Dziś jest emerytowanym profesorem UJ, specjalizuje się w historii i teorii literatury. Jest autorem klasycznego podręcznika do pozytywizmu, rozpraw o Prusie, Żeromskim, a także wielu prac oraz antologii z zakresu teorii literatury. Wychował wiele pokoleń polonistów.
"Kto to jest polonista? W powszechnej świadomości jest to ktoś, kto, z jednej strony, wie gdzie wstawić przecinek, a z drugiej - przeczytał wszystkie literackie opisy przyrody" - piszą Henryk Markiewicz z Michałem Rusinkiem w wydanej właśnie przez krakowski Universitas antologii "Igraszki literackie polonistów". "Wzbudza więc uczucia mieszane: od podziwu po współczucie. A czym się zajmuje polonista, jeśli akurat nie wstawia przecinków i nie kontempluje opisów przyrody? Oczywiście, oddaje się zabawom literackim".
- 396 przeczytało książki autora
- 364 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Najlepszym lekarstwem na nasze własne kłopoty jest cudze nieszczęście.
Najlepszym lekarstwem na nasze własne kłopoty jest cudze nieszczęście.
Ile razy mężczyzna patrzy na kobietę, szatan zakłada mu różowe okulary.
Ile razy mężczyzna patrzy na kobietę, szatan zakłada mu różowe okulary.
Pluń na wszystko, co minęło: na własną boleść i na cudzą nikczemność... Wybierz sobie jaki cel, jakikolwiek, i zacznij nowe życie.
Pluń na wszystko, co minęło: na własną boleść i na cudzą nikczemność... Wybierz sobie jaki cel, jakikolwiek, i zacznij nowe życie.
DYSKUSJE