Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Okładka książki Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży i karmiących piersią Wiktor Dackiewicz, Sandee E. Hathaway, Heidi E. Murkoff
Wiktor DackiewiczSandee E. Hathaway Wydawnictwo: Rebis poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
What to eat when you're expecting
Rebis
2005-01-01
2005-01-01
Agnieszka Jacewicz, Monika Rozwarzewska
ciąża dieta dziecko matka odżywianie

Okładka książki Drugi rok życia dziecka Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
Drugi rok życi... Sharon Mazel, Heidi...
Okładka książki What to expect the first year Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
What to expect... Sharon Mazel, Heidi...
Okładka książki Drugi i trzeci rok życia dziecka Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
Drugi i trzeci... Sharon Mazel, Heidi...

"Dieta przyszłej matki" to poradnik dedykowany kobietom w ciąży. Książka składa się z dwóch części.

Pierwsza z nich skoncentrowana jest na teoretycznym wprowadzeniu i wyjaśnieniu, na czym polega właściwe odżywianie, na którym warto skupić się w czasie ciąży.
W rozdziałach tej części omówione są zagadnienia takie jak: zdrowe odżywianie za dwoje; jak jeść zdrowo, aby czuć się dobrze, biorąc pod uwagę nieprzyjemności związane z odżywianiem w ciąży, czyli występowanie tak zwanych porannych nudności czy zachcianek pokarmowych lub przeciwnie, awersji pokarmowych, lub występowanie zaparć, zgagi czy po prostu zmęczenia. Kobieta ciężarna nie powinna zapomnieć o prawidłowym przyroście masy ciała dla swojego zdrowia i jej dziecka. Ten rozdział przedstawia, jak należy prowadzić i utrzymywać przyrost masy ciała i na co należy zwrócić uwagę, kiedy zbyt szybko lub zbyt wolno następuje owy przyrost. Kolejne rozdziały tej części traktują o głównych zasadach na dziewięć miesięcy zdrowego odżywiania się i tutaj autorka często nawiązuje do tak zwanej dwunastki codziennego odżywiania  i składników pokarmowych, które sprzyjają budowaniu nowego organizmu rozwijającego się w kobiecym ciele. Następne rozdziały tyczą się bezpiecznego przetwarzania, przechowywania pokarmów oraz odżywiania w nietypowych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości przygotowania posiłków na spokojnie, w domowych warunkach.

Druga część poradnika to 175 zdrowych i szybkich przepisów z każdej kategorii żywieniowej począwszy od propozycji śniadaniowych, na drugie śniadanie jak babeczki i kanapki, pierwszą część obiadu, czyli zupy oraz rozbudowane opcje obiadowe jak dania z makaronem, dania z mięsem wołowym i wieprzowym, dania z drobiu, propozycje z udziałem ryb i owoców morza. Czytelnik w tej części znajdzie również przepisy na łatwe i proste w wykonaniu sosy uzupełniające, sałatki, czy kompozycje z warzyw, w formie przystawek lub coś w ramach odskoczni, coś przyjemnego dla podniebienia jak tak zwane fałszywe, bezalkoholowe drinki i coś słodkiego, czyli desery.

W moim przekonaniu pierwsza część, czyli teoretyczna nie wnosi nic nowego i zaskakującego w zakresie odpowiedniego i bezpiecznego odżywiania dla kobiet w ciąży, które nie różnią się specjalnie od podstawowych zasad ogólnego odżywiania człowieka. Kolejne rozdziały są powtórką już znanych informacji, które krążą nieustannie wokół terminologii autorki "codziennej dwunastki".
Owszem, przepisów na każdą porę dnia odżywiania jest naprawdę całkiem sporo, ale wydaje mi się, że te propozycje są zbyt egzotyczne, nieco wyszukane i na siłę zbyt zdrowe, nieskierowane dla przyszłych polskich matek. Wiele przepisów miało wszystkiego zbyt dużo, a trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze każda ciężarna kobieta ma czas, siłę i ochotę wyszukiwać w sklepach specjalne i nietypowe składowe do przygotowania dla siebie i swojego maleństwa posiłku.

Myślę, że to nie jest obowiązkowa i konieczna lektura, która mogłaby być dedykowana kobiecie w ciąży w aspekcie dbania o dietę w tym ważnym dla kobiety i jej dziecka czasie. Na podstawie przeczytanej lektury, uważam, że intuicja i dobra znajomość codziennego odżywiania się jest wystarczająca, a książka ta nie jest niezbędnym elementem, który poszerzyłby wiedzę.

przesadzone, ja jadłam normalnie, zdrowo

przesadzone, ja jadłam normalnie, zdrowo

Jeżeli nie masz już pomysłu co można zjeść w ciąży to ta książka dostarczy Ci mnóstwo przepisów. Pierwsza część skupiona na dolegliwościach ciążowych i jak je niwelowac poprzez to co jemy. Druga natomiast to gotowe przepisy na dania, od śniadania do kolacji nie zapominając o deserze.

Kiedy byłam w ciąży bardzo brakowało mi tego typu publikacji. Pamiętam, że na samym początku byłam przerażona, bo nie wiedziałam co mogę jeść i w jakich ilościach, żeby to było na pewno bezpieczne dla mojego Maleństwa. Cieszę się, że pojawiają się teraz takie publikacje. "Dieta przyszłej matki" to bowiem wspaniała podpowiedź dla każdej przyszłej mamy. Będzie wam o wiele łatwiej zgłębić temat niż mnie ;-) Z tej książki dowiecie się co należy wyeliminować z jadłospisu, czy kawa naprawdę szkodzi w ciąży, jak zdrowo się odżywiać za niewielkie pieniądze, jak zapewnić sobie odpowiednią ilość wapnia, kiedy nie pije się mleka, co powinno się jeść, kiedy przychodzi przeziębienie... To zresztą tylko nieliczne informacje, które możecie odnaleźć w tej publikacji. Dodatkowym jej plusem są gotowe przepisy, z których możecie korzystać prze cały okres ciąży. Myślę, że ta książka to rewelacyjne uzupełnienie całej serii. "Dieta przyszłej matki", "W oczekiwaniu na dziecko", "Pierwszy rok życia dziecka" i "Drugi rok życia dziecka" to moim zdaniem mus have każdej przyszłej mamy. To wspaniałe i niezastąpione źródło informacji.

Moim zdaniem książka zawiera wiele zbędnych informacji. Nie przeczytałam jej od deski do deski. Szukałam prostych przepisów na zdrowe posiłki, a niestety okazało się, że niektóre są nie tyle skomplikowane lecz złożone z dużej ilości składników. Zabrakło mi też gotowych jadłospisów dla matki karmiącej piersią.

Ciekawe porady, przepisy, wytyczne odnośnie diety kobiet w ciąży, jednak która mama ma czas, ochotę mierzyć ważyć i dokładnie stosować się do tabelek.
Bez ksiażki wiadomo że należy jeść zdrowo i w rozsądnych ilościach, zwłaszcza w ciąży, a małe grzeszki (zwłaszcza w ciązy) wybaczane są bez mrugniecia oka ;)

Przepisy zawierają sporo wyszukanych składników. Praktycznie każda potrawa wymaga wizyty w delikatesach i sporo jest ciężkostrawnych dań, które przyszła mama powinna raczej omijać

Książka ciekawa dzięki niej nie wiem co to jest mieć w ciąży nudności, wzdęcia czy zaparcia - przepisy ciekawe choć wymagające wertowanie półek sklepowych za nietypowymi produktami.

• Poradniki
  • Macierzyństwo